'Znikająca zaćma' w koszatniczki

Porady dotyczące żywienia i pielęgnacji pozostałych zwierzaków (m.in. papugi, chomiki, świnki morskie, kanarki itp...)

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Awatar użytkownika
Jacek DS
Posty: 12
Rejestracja: 25 lutego 2010, 08:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

15 marca 2010, 21:25

Spotkałem się kilkukrotnie z problem dziwnej "znikającej" zaćmy. Była w jednym oku, najpierw mała, szara plamka, potem na całym oku, nagle pojawiła się też w drugim i po kilku dniach zniknęła na zawsze. Kilka razy był już na koszatniczkowym forum taki przypadek, ale jeszcze nikt tego dokładnie nie zdiagnozował. Co to może być? Czy to możliwe przy cukrzycy, czy raczej przy jakiś guzach mózgu, wadach genetycznych?

No i przede wszystkim: zaćma - czy zawsze łącznie z cukrzycą, czy może być na tle genetycznym?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

16 marca 2010, 22:46

myśłę , że nie miałeś w tych wypadkach do czynienia z zaćmą. Niestety zaćmy nie da się cofnąć. Myślę , że tam u tych zwierząt był problem z infekcjami poszczególnych części oka co prowadziło do zmętnienia. Zaćma prawie zawsze towarzyszy nieleczone lub źle leczonej cukrzycy.
Awatar użytkownika
Jacek DS
Posty: 12
Rejestracja: 25 lutego 2010, 08:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

30 marca 2010, 23:03

Więc co mogło spowodować takie zmętnienie wewnątrz gałki ocznej? Nie była to wydzielina na wierzchu, ale objaw podobny do zaćmy...
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

08 kwietnia 2010, 01:13

nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Musiałbym obejrzeć oko.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość