świnka morska i nadmierne linienie!

Porady dotyczące żywienia i pielęgnacji pozostałych zwierzaków (m.in. papugi, chomiki, świnki morskie, kanarki itp...)

Moderatorzy: Robert A., Jarek

sylwus
Posty: 4
Rejestracja: 04 kwietnia 2009, 23:00

05 kwietnia 2009, 16:00

Witam
Poradźcie proszę co zrobić by nasza świnka, rozetka nie gubiła tak włosów?
Na początku myślałam że to stres (przygarneliśmy ją dorosłą, bo ktoś z klatką pod sklepem zoologicznym zostawił! we wrześniu!) ale teraz prosiak sam domaga się głaskania, chodzi jak psiak za nogą i na zestresowanego nie wygląda. :wink:
Zrzucałam też winę na linienie związane ze zmianą pory roku...
Lekarz nieprawidłowości się nie dopatrzył, żywieniowych również!
Witaminki w granulacie ma dosypywane do ziarenek.

Gdzie więc tkwi problem??

Zakupiłam dziś witaminki ze sklepu Krakvetu: http://www.krakvet.pl/beaphar-vitamin-c ... -1672.html
Mam nadzieje że pomogą, ale chętnie poczytam rad fachowców :D
Fumelia
Posty: 3
Rejestracja: 22 marca 2009, 20:18
Lokalizacja: Limanowa

05 kwietnia 2009, 19:47

Czy świnka przypadkiem nie ma na coś uczulenia? Sprawdź po czym ewentualnie mogła by mieć reakcję alergiczną.
Bo skoro weterynarz nie dopatrzył się pasożytów, to zapewne musi być to wina pokarmu. Nadmierne linienie nie jest rzeczą naturalną.

Ps. Świnki raczej nie powinny jeść ziarenek;) Są tuczące, poza tym większość świnek jakoś szczególnie za nimi nie przepada (zobacz co zostaje zawsze w misce ;) ). Lepsze są granulaty zawierające odpowiednią ilość włókien i witamin. Polecam karmy firmy Versele Laga- Cavia Complete albo Duo. Jedna z najlepszych karm w dość przystepnej cenie.
Pozdrawiam ;)
sylwus
Posty: 4
Rejestracja: 04 kwietnia 2009, 23:00

20 kwietnia 2009, 12:02

Granulatu nie tknie, kupilam i mieszam z ziarenkami.
Poki co odstawilam pomidora, zobaczymy...[/list]
Nickol
Posty: 45
Rejestracja: 06 lipca 2010, 15:08
Lokalizacja: Inowrocław

15 lipca 2010, 22:32

Powinnaś je częściej szczotkować.
Freedom
Posty: 128
Rejestracja: 09 sierpnia 2011, 19:28

14 sierpnia 2011, 09:15

Wiadomo,zwierzęta maja różny apetyt,zjadają różne pokarmy niekoniecznie związane z ich dietą,to my jesteśmy odpowiedzialni za to co im dajemy,dlatego myślę że pomidor nie jest odpowiednim smakołykiem dla świnki.Pomidory u nas nie są najlepszej jakości,nie wiadomo skąd pochodzą,nawet niektóre nie maja smaku pomidora.Sierść zwierzęta gubią w stresie ,w chorobach skóry,z braku nie odpowiedniego menu,niedoczynności .
vidnot
Posty: 1
Rejestracja: 20 stycznia 2012, 16:15

20 stycznia 2012, 16:25

w przypadku nadmiernego linienia, trzeba sie upewnic, czy zwierzak nie dostałtegos nieodpowiedniego do jedzenie, nie mozna tez wykluczc alergii.
wazne tez zeby zwierzak miał zbilansowana diete -ziarna, warzywa, zieleninę siano. Dostep do swieżej wody!

Jeżeli to nie pomoze to weterynarz :)
Gość

09 lipca 2012, 19:16

Jeśli pasożyty (w tym wierzb) oraz grzybica zostały wykluczone to nalezy śwince bardziej urozmaicić dietę. Po drugie nie podaje się śwince syntetycznej witaminy C. To co czerpie z zieleniny oraz wysokojakościowych karm jej całkowicie wystarczy. Witaminy można podawać tyko w czasie choroby, ale najlepiej w zastrzyku aby nie wywołać grzybicy ustrojowej wskutek zakwaszenia organizmu. Jeśli świnka jest zdrowa nie podajemy żadnych witamin!!! Łatwo można wywołać poważny stan w wyniku hiperwitamminozy!
Na futerko należy zakupić Efa Olie. Nie będzie wypadać.
BambusZielony
Posty: 2
Rejestracja: 12 listopada 2012, 18:57

13 listopada 2012, 09:58

Nawet jeśli świnka na początku nie chce jeść to zostawiając jej tylko granulat poniekąd będzie musiała go zjeść bo będzie głodna. Moje też długo się nie mogły przyzwyczaić, ale teraz jedzą tylko granulat.
oskar66
Posty: 3
Rejestracja: 13 sierpnia 2013, 12:29

13 sierpnia 2013, 12:31

Myślę, że świnkę trzeba podkarmić i to porządnie.
Często szczotkować i oczywiście dodatkowo osobne witaminy podawać.
A jeśli zauważysz jeszcze jakieś objawy to do weterynarza na kontrolę.
magda30M
Posty: 3
Rejestracja: 07 września 2015, 18:46

09 września 2015, 12:13

Morze ma niedobór wit. C
KrakVet.pl
Posty: 551
Rejestracja: 16 grudnia 2020, 13:31

22 września 2022, 11:51

Cześć!
Świnki morskie to często wybierane i popularne zwierzątka domowe. Z uwagi na wymagania i sposób funkcjonowania często opiekują się nimi dzieci. Jednak przed podjęciem decyzji wart bliżej poznać zwierzaka. Wszystko po to, aby później móc się nim lepiej opiekować.
Niektóre problemy w funkcjonowaniu mogą być rozwiązane właśnie poprzez odpowiednie dbanie o zwierzątko. Odwiedź naszego bloga i zobacz, czego potrzebuje i wymaga świnka morska.

https://www.krakvet.pl/artykuly/swinka- ... wie-domowa?

KrakVet.pl
Edek8222
Posty: 5
Rejestracja: 30 stycznia 2023, 11:52
Lokalizacja: Warszawa

14 lutego 2023, 10:56

Akurat na temat świnek morskich jest mnóstwo blogów. Z każdego można się dowiedzieć naprawdę sporo na ich temat.
Vet4u
Posty: 668
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

30 marca 2023, 11:23

Witam,
Jeśli nie jest pewna przyczyna wypadania sierści warto skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Przyczyny mogą leżeć po stronie np. żywienia, chorób skóry, zamian hormonalnych lub problemów behawioralnych.
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość