świnka "charczy" proszę o pomoc

Porady dotyczące żywienia i pielęgnacji pozostałych zwierzaków (m.in. papugi, chomiki, świnki morskie, kanarki itp...)

Moderatorzy: Robert A., Jarek

mgielkaCORP
Posty: 1
Rejestracja: 04 kwietnia 2008, 12:10

04 kwietnia 2008, 12:28

Witam
Mam 2 miesięczną świnkę od tygodnia, niestety rozchorowała się - a właściwie weterynarz po zbadaniu powiedział że ma stan zapalny oczka który przeniósł się jeszcze na nosek (miała jedną dziurkę zaklejoną jakąś żółtą wydzieliną którą lekarz zdrapał). Dostałam dla niej antybiotyk w kropelkach do oczka. Antybiotyk pomaga oczko już po 2 dniu stosowania wyleczyło się ale od czasu do czasu Nelcia ciężko oddycha, wydaje mi się że to przez to iż czasami ma jeszcze troszkę nosek zapchany. 1 dziennie robię jej taką prowizoryczną inhalację, tzn. podstawiam garnek z parującą wodą i na jakiś czas przestaje "charczeć". Nela "charczy" ok. 2-3 razy dziennie ok. paru minut potem jest wszystko wpożądku. Dodam jeszcze że Nela kicha pare razy na dzień.
W związku z tym mam pare pytań:
- czy możliwe jest aby przez lekko zapchany nosek świnka mogła tak jakby "charczeć"
- czy mogła się przeziębić mimo iż dostaje antybiotyk (na oczko i nosek)
- czy powinnam podawać jej wit C
Dziękuję ślicznie za wszelką pomoc i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

07 kwietnia 2008, 22:18

- czy możliwe jest aby przez lekko zapchany nosek świnka mogła tak jakby "charczeć"

może się tak dziać, ale powinno się dobrze osłuchać taką świnkę czasami wykonać rtg płuc

- czy mogła się przeziębić mimo iż dostaje antybiotyk (na oczko i nosek)

tak mogła krople antybiotykowa nie chronia przed ogólnymi infekcjami.


- czy powinnam podawać jej wit C

u roślinożercy raczej nie ma problemu z niedoborami wit. C. Można podawać warzywa zawierające więcej wit. C.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość