pytania dotyczące szczurków

Porady dotyczące żywienia i pielęgnacji pozostałych zwierzaków (m.in. papugi, chomiki, świnki morskie, kanarki itp...)

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Now

25 lutego 2012, 19:15

mam szczurki 2 samiczki dostałam je dziś chciałabym się dowiedzieć czy lepiej je wpuścić do mniejszej klatki takiej jak dla chomika czyli 30x40x30 czy będą się czuć tam bezpieczniej? czy wpuścić do takiej dużej dł-130cm wys-40cm szer-100cm i czy im wstawię polakierowane drewniane półeczki to nie przesiąkną ich moczem? jak do tej dużej klatki bym je włożyła to jakie zabawki tam zamontować? :mrgreen:
SleepingSun
Posty: 3463
Rejestracja: 28 stycznia 2011, 23:19

25 lutego 2012, 22:56

większej. raczej wątpię żeby sikały na półki, miałam co prawda chomiki a nie szczury, wstawiłam im słoik do klatki, powkładałam tam obszczane trociny i tam już zawsze sikały (praktyczne ze względów higienicznych, można codziennie słoiczek wyczyścić). A spały w kokosie, z wyciętym czubkiem.
Awatar użytkownika
dobbinka
Posty: 1878
Rejestracja: 13 listopada 2010, 19:52

26 lutego 2012, 00:17

Mój szczurek mieszkał w klatce po króliku i też miałam wrażenie, że jest mu mało miejsca. Odradzam małą klateczkę, chyba ze na sam początek, kiedy są malutkie (duża klatka może mieć zbyt duże odstępy między prętami). Szczurki to duże zwierzaczki jednak i muszą się sporo ruszać. W dużej klatce mogą mieć żerdki i drabinki do wspinania, uwielbiają też zwiedzać dom:) Ale na to ostatnie poczekaj troszkę, bo na razie są wystraszone i będę badać najbliższe otoczenie.

Lakierowane drewno również mocno odradzam ze względu na możliwość zatrucia, podobnie plastik. Szczurki lubią sobie gryźć. Miałam domek drewniany ale oczywiście podsikała i był problem ze skórą. Czytałam, ze najzdrowiej jest zrobić domek z glinianej doniczki ustawionej do góry nogami. On będzie im zapewniał ostoję bezpieczeństwa.
Nie zapomnij o poidełku! Możesz zrobić hamak, dać im kawałek materiału (bawełny), w którym się będą zagrzebywać

Sleeping Sun, szczurki są bardzo różne od chomików i mogą nie chcieć załatwiać się w słoju. Ale spróbować można.

Polecam strony miłośników i hodowców szczurków, na pewno mają dużą wiedzę. Nie wkleję tu linków, bo nie chcę reklamować nikogo, lecz łatwo je znaleźć w ciągu kilku minut w wyszukiwarce. No i oczywiści ktoś tu pewnikiem się jeszcze odezwie, z większym doświadczeniem niż moje:)

Gratuluję wspaniałych przyjaciółek w domu, na pewno będą źródłem wielu radości, trochę pewnie pogryzą majątku, ale taka ich uroda :) Zachęcam do czytania jak najwięcej na ich temat, bo sama zrobiłam kilka błędów, których żałuję, a mogłam się łatwo doszkolić. :)
g233g10
Posty: 14
Rejestracja: 27 grudnia 2011, 11:23

27 lutego 2012, 08:12

Jeżeli koniecznie chcesz drewniane półeczki, to nie lakierowane, ale zabezpieczone kilkoma warstwami pokostu lnianego. Niestety jest to rozwiązanie tymczasowe, bo wiele szczurków lubi na nie sikać, przez co trzeba je codziennie wycierać i raz na kilka miesięcy pokostowanie powtarzać, lepiej jest wstawić plastikowe półeczki, np. z koszyczków na owoce (można tanio dostać w sklepach "wszystko za 5zł" lub hipermarketach). Jako urozmaicenie w klatce polecam wszelkiego rodzaju hamaczki (u mnie sprawdzają się najlepiej takie ze starego biustonosza;)) oraz tunele zrobione, np. z odciętego rękawa starej bluzy. Do tego gałęzie drzew owocowych, najlepiej jabłoni, wyparzone i wysuszone. jakiś większy domek, żeby obie się zmieściły...możliwości i pomysłów jest mnóstwo! wiele z nich możesz znaleźć na szczurzych fan-forach:)
Polecałabym Ci też wpuścić je od razu do dużej klatki, chyba że rzeczywiście są bardzo malutkie jeszcze i będą mogły uciekać przez odstępy między prętami. Od siebie dodam, że dla szczurzych ogonów nie ma czegoś takiego jak za duża klatka;) bo im większa, tym więcej możliwości i zabawy.
Pozdrawiam i życzę wiele radosnych chwil spędzanych z dziewczynkami!
DługiKaś
Posty: 25
Rejestracja: 26 maja 2012, 18:49

10 lipca 2012, 16:38

z tego co się orientuję szczury kochają ruch i potrzebują dużo miejsca do baraszkowania:) poza tym sa ogólnie może nie bardzo wymagające ale dobra dieta, moi znajomi dają beaphara, sporo zabawek i częste puszczanie po pokoju, jeszcze jakiś czas temu chciałam szczurka, bo w sumie miałam jednego, ale zakochałam się w królikach...
lolzrolek
Posty: 1
Rejestracja: 20 września 2012, 16:21

20 września 2012, 16:33

zdecydowanie większa klatka będzie lepsza szczury potrzebują dużo ruchu przez cały dzień więc klatka powinna być jak największa wtedy mają lepszą kondycję, zdrowie oraz apetyt
justysia8282
Posty: 3
Rejestracja: 21 września 2012, 13:16

21 września 2012, 13:26

lepiej się czuja i bardziej kochają, to wierne i intelignetne zwierzęta. :)
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość