Pytania dotyczące chomika

Porady dotyczące żywienia i pielęgnacji pozostałych zwierzaków (m.in. papugi, chomiki, świnki morskie, kanarki itp...)

Moderatorzy:Robert A., Jarek

parahvars
Posty:1
Rejestracja:08 grudnia 2023, 10:44

08 grudnia 2023, 16:44

Dwie rzeczy Zanim wyjdę do pracy, mój chomik nie śpi i czeka, aż dam jej jedzenie, podbiega do mnie, a potem biegnie z powrotem do swojej miski, robi to około 3 razy, zanim poddam się jak idiota i zawsze napełniam jej miskę pije swoje ulubione nasiona słonecznika, płatki owsiane lub jagody, ale zachowuje się, jakby umierała z głodu, lol… więc dzisiaj widziałem ją…podbiega do miski, siada w niej i wygląda, jakby wszystko sprzątała, ale tak jest właściwie wpycham to jej w policzki i ukrywam w domu., odbyła około 3 podróży, czy wkładam jej za dużo jedzenia do miski? A ona je tylko wtedy, gdy jest świeże i nie może stać przez noc. Co mam zrobić? Pytanie 2: Zabrałem ją na zewnątrz i pozwoliłem jej zwiedzać. Potem musiałem posprzątać jej dom, więc umieściłem ją w piłce, ale ona w niej siedziała i nie biegała tak jak kiedyś, była taka leniwa. ...potem nie spała całą noc w swoim kole, przez 5 godzin bez przerwy, skąd czerpie całą tę energię? Nie spała, tylko biegała, jadła/gromadziła jedzenie, chodziła na siłownię przez 5 godzin, to frustrujące lol.
Vet4u
Posty:737
Rejestracja:08 lipca 2022, 18:43

09 grudnia 2023, 12:12

Dzień dobry,
Naturalnym zachowaniem chomików jest chowanie/magazynowanie pożywienia w kryjówce, gdzie mogą spokojnie je zjeść. Chomiki to zwierzęta o aktywności nocnej - w dzień śpią, a w nocy biegają - jest to zachowanie całkowicie normalne. Aktualnie nie zaleca się wkładania chomików do plastikowych kul - jest to dla nich bardzo stresujące.

Pozdrawiamy,
Zespół Vet4u
Polarki
Posty:10
Rejestracja:01 maja 2024, 20:51

28 maja 2024, 19:24

Hej! Twoje pytania dotyczące chomika są bardzo zrozumiałe, bo te małe stworzenia potrafią być naprawdę fascynujące i czasami zaskakujące. Oto, co mogę doradzić:

Jedzenie:

Chomik zbieracz: Twój chomik instynktownie gromadzi jedzenie, co jest całkowicie normalne. Chomiki naturalnie magazynują jedzenie w swoich policzkach i ukrywają je w różnych miejscach swojego domu. To nie znaczy, że jest głodna, tylko że instynktownie gromadzi zapasy.
Ilość jedzenia: Nie musisz martwić się, że wkładasz za dużo jedzenia do miski. Po prostu upewnij się, że jedzenie jest różnorodne i zdrowe. Zostaw trochę jedzenia na noc, ale nie przesadzaj z ilością, żeby nie przytyła.

Świeże jedzenie: Chomiki czasami preferują świeże jedzenie. Możesz spróbować podawać jej mniejsze ilości jedzenia częściej, aby miała świeże jedzenie przez cały dzień.
Energia i aktywność:

Piłka: Chomiki różnie reagują na piłki do biegania. Może Twoja chomikowi po prostu dzisiaj nie miała ochoty na bieganie w piłce. Jeśli zauważysz, że nie lubi piłki, może lepiej zrezygnować z tego rodzaju aktywności.
Nocna aktywność: chomikihttps://polarkijakzbajki.pl/legowiska-dla-gryzonisą zwierzętami nocnymi, więc ich główny czas aktywności przypada na noc. Bieganie w kołowrotku przez wiele godzin jest całkowicie normalne. Skąd ta energia? To naturalne zachowanie chomików, które w naturze pokonują duże odległości, szukając jedzenia.
Niepokój: Jeśli wydaje się być wyjątkowo aktywna po wycieczce na zewnątrz, mogło to wywołać u niej dodatkowy stres lub pobudzenie. Zawsze monitoruj, jak takie wycieczki wpływają na jej zachowanie.
Mam nadzieję, że te informacje pomogą! Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, śmiało pytaj. 😊
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości