Kogut - podrażnione nogi

Porady dotyczące żywienia i pielęgnacji pozostałych zwierzaków (m.in. papugi, chomiki, świnki morskie, kanarki itp...)

Moderatorzy: Robert A., Jarek

przemek89k
Posty: 1
Rejestracja: 09 lipca 2022, 14:26

09 lipca 2022, 14:51

Cześć,

wczoraj zauważyłem, że kogut ma rany na nogach - wygląda to tak jak na załączonych zdjęciach. Żadna inna kurka w kurniku nie ma problemów z nogami, tylko u koguta jest jakiś problem. Dodam, że jakiś czas temu dezynfekowałem kurnik, w tym wapnowałem podłogę - a w ostatnich dniach dość mocno padało, może mokre łapy w połączeniu ze zwapnowaną podłogą dały taką reakcję ... to tylko moje przypuszczenia, ale może ktoś spotkał się z czymś podobnym. Z drugiej strony, gdyby faktycznie reakcja wody i wapna tak mocno podrażniła, to dlaczego na żadnej kurze nie ma podobnych objawów.

W jaki sposób pomóc kogutowi, może jakąś maść zastosować,albo jakiś inny środek? Czy mam to jakoś zabandażować, czy zostawić tak jak jest - smarowałem ostatnio te czerwone miejsca wazeliną.
Vet4u
Posty: 668
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

17 września 2022, 19:41

Cześć,
Kogutowi można pryskać nogi octeniseptem - ma on działanie bakteriobójcze i nie jest toksyczny, dlatego dobrze sprawdzi się przy odkażaniu ran.
Smarowanie ran wazeliną nie jest wskazane, lepiej zastosować maści przeznaczone dla zwierząt - oprócz natłuszczania (co daje wazelina) mają też działanie bakteriobójcze i łagodzące. Można je kupić u weterynarzy oraz w niektórych sklepach internetowych.
Pozdrawiam,
Kasia
Edek8222
Posty: 5
Rejestracja: 30 stycznia 2023, 11:52
Lokalizacja: Warszawa

30 stycznia 2023, 12:08

Fajnie, że piszesz o tym środku, ponieważ nie wiedziałem nic kompletnie na jego temat. Nie jest zbyt popularny, a skoro pomaga to powinno być o nim głośno.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość