jakie zwierzątko dla starszych osób?

Porady dotyczące żywienia i pielęgnacji pozostałych zwierzaków (m.in. papugi, chomiki, świnki morskie, kanarki itp...)

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Awatar użytkownika
nekko
Posty: 44
Rejestracja: 11 grudnia 2006, 19:01

13 października 2012, 16:06

Witam

Mam nietypowy temat. Moi rodzice zawsze byli miłośnikami zwierząt: a to psy a to koty, ostatecznie gołębie karmione na parapecie z ręki... Aktualnie jedynym zwierzęciem (nie licząc udomowionych gołębi i kotów przyblokowych) jest mój pies, wpadający czasem z wizytą. Ze względu na wiek i zdrowie moi rodzice są skazani na blokową nudę a to niestety rodzi konsekwencje postępującej demencji. Żeby pobudzić ich do działania, chciałabym im "zafundować" jakieś zwierzątko, które mogliby karmić, niańczyć itp. Z racji powyższego zwierzę musi spełniać następujące warunki:
- instynkt żywnościowy przed przekarmianiem i zagłaskaniem
- wrodzone lenistwo lub terytorializm (żeby było wiadomo, gdzie jest, zwłaszcza jeżeli zostanie wypuszczone z klatki)
- nie może być psem (spacery) ani kotem (mój pies) ani żółwiem (niekoniecznie chcemy, żeby zwierzątko odziedziczyły nasze wnuki).

Myślałam o małym chomiku lub ptakach, jednak boję się przegryzionych kabli lub śmietnika wokół klatki. Proszę o podzielenie się Waszymi doświadczeniami, jakie zwierzę byłoby odpowiednie.
psinka1
Posty: 50
Rejestracja: 01 października 2010, 08:40

14 października 2012, 14:59

Poleciłabym żółwia lądowego .
Myślałam o kocie ale łatwo o przekarmienie zwierzaka.Chomika bym odradziła ze względu na krótkie jego życie.Prędzej świnkę morska bym sprawiła.
SleepingSun
Posty: 3463
Rejestracja: 28 stycznia 2011, 23:19

14 października 2012, 22:53

ja zastanowiłabym się poważnie nad jakimś starszym psem. dla starszych osób bardzo ważny jest po pierwsze ruch (3 x 20 minutowy spacer dziennie z psim seniorem będzie jak znalazł), po drugie nawiązywanie nowych znajomości w czym pies również pomoże oraz powód dla którego trzeba wstać z łóżka i wyjść z domu.
kasper4433
Posty: 2
Rejestracja: 11 października 2012, 21:12

14 października 2012, 22:56

Ja też uważam, że pies będzie dobry, Nie za duży. Jednak trzeba pamiętać że takiej osobie i tak trzeba pomóc w pielęgnacji.
nonka

16 października 2012, 21:58

Polecam burunduka. Żyje dłużej niż chomik - kilka lat. Za orzeszka zrobi wszystko (oczywiście po oswojeniu). Sprzątanie klatki znacznie rzadziej niż u popularnych gryzoni, bo załatwia się w jedno miejsce, np. do narożnej kuwetki. Oswojony potrafi biegać po ramionach, przysiąść na kolanach i wcinać słonecznik. Na dwór się go nie wyprowadza, choruje rzadko.
Awatar użytkownika
nekko
Posty: 44
Rejestracja: 11 grudnia 2006, 19:01

20 października 2012, 19:56

Niestety, pies odpada właśnie ze względu na podatność na przekarmienie, rozniańczenie i właśnie spacery (to nie dziarskie siedemdziesiatki ale schorowani ludzie w wieku 80+ z mocno ograniczoną motoryką) :( . Pomysł z burundukiem jest świetny (już widzę te zabawne wojny pomiędzy gryzoniem a moim psem :lol: ). Czy takie zwierzątko "hoduje się" w pojedynkę, czy trzeba parkę? Z jakimi szkodami w mieszkaniu trzeba się liczyć? dziękuję za odpowiedź.
nonka

23 października 2012, 15:49

Burunduki to raczej samotniki, chociaż można hodować je parami, ale wtedy trzeba się liczyć z koniecznością rozdzielenia w razie agresji. Długo się oswajają, ale są bardzo ciekawskie, towarzyskie i "wesołe". Wiele ciekawych informacji znajdziesz na forum o burundukach: wiewiorki-syberyjskie.pl :)
DługiKaś
Posty: 25
Rejestracja: 26 maja 2012, 18:49

29 października 2012, 19:35

a może szynszyl - koszt trochę większy ale to są ciekawe fajne zwierzaki
piegowata
Posty: 3
Rejestracja: 08 października 2013, 23:02

08 października 2013, 23:04

A rybki? :) i duże akwarium? To naprawdę prowadzi do pasji :)
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

09 października 2013, 00:48

dla samotnych sprawnych fizycznie osób pies i kot. Obsługuje fantastyczne starsze osoby z kanarkami , są to urocze osoby. Jestem w szoku jak można dogadać się z ptaszkiem ile go można nauczyć. To też zwierzę , które polecam starszym ludziom. Do kanarka nie trzeba posiadać aż tyle pieniążków, co w przypadku kota czy psa i ich choroby może wiązać się dużymi kosztami. Polecam dla straszych osób ubezpieczenia dla zwierząt przed tak drastycznymi kosztami leczenia.
rogatka
Posty: 2
Rejestracja: 24 października 2013, 00:05

24 października 2013, 00:06

Kanarki to dobry pomysł :) Dziękuję p. Jarku :)
DamianT1972
Posty: 1
Rejestracja: 21 listopada 2013, 13:02

21 listopada 2013, 13:09

Wszystko zależy jak jest z możliwością poruszania osób w starszym wieku. Pies wymaga spacerów i to nie takich tylko na chwilę w wiadomych celach, ale też tak by się mógł wybiegać, zmęczyć, dzięki czemu jego psychika i ciało będą w równowadze. Ja osobiście uważam, że klatkowe zwierzątko było by idealne.
danika912846
Posty: 3
Rejestracja: 21 listopada 2013, 18:13

24 listopada 2013, 15:57

Jak dla mnie najlepiej sprawdzą się właśnie kanarki.
therahrC0f
Posty: 5
Rejestracja: 16 stycznia 2014, 20:52

16 stycznia 2014, 21:21

Papugi z gatunku tych gadatliwych. Dla starszych osób to mogłaby być nielada niespodzianka, a i pozostali mogilby sięmocno zdziwić, czego oni nauczyli tą papugę ; D
majka9114
Posty: 3
Rejestracja: 11 stycznia 2014, 16:11

17 stycznia 2014, 12:20

Dobry pomysł :)
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość