Czy wasze świnki też są obrzartuchami?

Porady dotyczące żywienia i pielęgnacji pozostałych zwierzaków (m.in. papugi, chomiki, świnki morskie, kanarki itp...)

Moderatorzy: Robert A., Jarek

beatastryczek
Posty: 5
Rejestracja: 31 marca 2008, 12:20

07 maja 2008, 16:10

Witam
Czy wasze świniaczki też nie mogą przestać jeść??
Mój prosiaczek chyba już odrobinę przesadza..
Ile ma tyle wchłonie, aż muszę mu wydzielać określone racje dzienne hihih
Daisy1
Posty: 32
Rejestracja: 23 listopada 2007, 19:30

10 maja 2008, 16:33

Taka jest natura świnek,że trzeba im wyznaczać dzienną rację żywieniową (przeważnie, choć są wyjątki). W jednej z książek znalazłam przykładowy tygodniowy jadłospis a w nim : codziennie 20g gotowej mieszanki (1-2 łyżki stołowe), 1-2 liście sałaty (z domowego ogródka, kupne sałaty zawierają zbyt dużo pestycydów) lub 2-3 łodyżki natki pietruszki,drabinka siana lub ziół (mogą być suszone) do tego:
poniedziałek - 1 mała marchew, 1 ćwiartka jabłka,
wtorek- 1 gruby plasterek ogórka, 1 ćwiartka kiwi,
środa - 2 różyczki brokuła, 1 ćwiartka jabłka
czwartek - 1 kawałek papryki, 1 ćwiartka pomidora, 1cząstka pomarańczy
piątek - 1 kawałek buraka, 1 ćwiartka jabłka
sobota - 1 gruby plaster cukinii, 1 kawałek melona
niedziela - pół marchewki, plasterek ogórka,pół plastra ananasa
raz w tygodniu : 15g suchego, twardego chleba lub kolba do gryzienia, 1 gałązka drzewa owocowego do gryzienia oraz drewniane zabawki do gryzienia,metalowe wieszaczki do marchewki, metalowe kule do siana lub sałaty itp.
Poza tym dużo miłości, głaskania, przytulania, codzienne spacerki (mogą być po mieszkaniu), tunele, domki, hamaki, bo świniaczki nie zawsze kwiczą z głodu, lecz domagają się uwagi i zabawy.
Awatar użytkownika
ileczka
Posty: 5
Rejestracja: 17 marca 2008, 21:43
Lokalizacja: Brodnica

20 czerwca 2008, 08:20

Dokładnie świnki muszą mieć zbilansowany pokarm, dokładnie wytyczony i dawkowany inaczej będą pochłaniać ile im się da :roll: :lol:
Ewa777
Posty: 21
Rejestracja: 16 września 2008, 21:43
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

16 września 2008, 23:39

mój tez cały czas je ale wcale nie jest gruby.moze dlatego ze jeszcze rosnie :D
wygoz
Posty: 1
Rejestracja: 16 czerwca 2015, 18:17

16 czerwca 2015, 18:21

Moja świnka zjada wszystko co stanie jej na drodze. Jest wielkim obżartuchem, ale już chyba za późno żeby zmienić jej nawyki żywnościowe.


------------------------
Do-rota
Posty: 1
Rejestracja: 29 czerwca 2015, 17:02

29 czerwca 2015, 17:23

Daisy1 dzięki za jadłospis. Nasze świnki są niepohamowane w jedzeniu. :)
✰Lila✰
Posty: 1
Rejestracja: 29 czerwca 2015, 16:22

29 czerwca 2015, 17:43

Ten jadłospis to bzdura. Bardzo proszę się nie stosować do takich wytycznych!

Świnkom nie można podawać żadnej sałaty, jest dla nich trująca, przez swoją strukturę pochłania z gleby metale ciężkie i inne paskudztwa, nawet sałata wyhodowana we własnym nienawożonym ogródku będzie je mieć, sałata ma specyficzną budowę która powoduje wchłanianie nawet najmniejszej ilości świństwa w glebie które niestety są w niej zawsze, bo wędrują wraz z wodami gruntowymi.

Suchy chleb jest surowo zabroniony! Powoduje on niewłaściwą fermentację w przewodzie pokarmowym.

Kolby zawierają ziarno którego świnkom absolutnie nie wolno podawać! Do tego są lepione sztucznymi lepiszczami czy miodem którego świnkom też nie wolno. Więcej informacji o ziarnie znajdziecie tu xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx jest tu też napisane dlaczego nie mogą jeść pieczywa. Jedynie kolby ziołowe z samych naturalnych składników można podawać świnkom.

Co do karmy też należy zwrócić uwagę na to czy nie zawiera ziarna karma z marketu czy marki vitapol jest złą karmą.

Co do sianka i suszonych ziół tego nigdy za wiele, świnka musi mieś dostęp zawsze do siana, bo to na nim ściera ząbki (a nie na suchym chlebie!), po za tym jest ono potrzebne świniakom do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Ziołą za to są bogate w witaminy których świnki bardzo potrzebują.

Owoców jest tu też wymienionych zdecydowanie za dużo. Świnka od takiej ilości cukru zawartego w owocach może dostać cukrzycy, to jest mały organizm i dla niej to zdecydowanie za dużo, owoc od czasu do czasu jako przysmak (a ananasa to raczej nie ruszy, świnkie nie lubią kwaśnego). Warzyw można natomiast dać więcej niż jest wymienione po połówce warzywka na jedną świnkę na jeden posiłek. W ciągu dnia świnka powinna dostać 2-3 porcje warzyw.

Jeśli macie świnki a chcecie coś wiedzieć odnośnie ich żywienia bardzo proszę poczytajcie tu xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxSzkoda zdrowia i życia zwierzaka na eksperymenty.
magda30M
Posty: 3
Rejestracja: 07 września 2015, 18:46

07 września 2015, 18:54

Moja też je bardzo dużo, już chyba nie rośnie i nie jest otyła.
Wtoria22
Posty: 2
Rejestracja: 05 listopada 2015, 14:36

05 listopada 2015, 14:37

ile jej dasz tyle zje-taki charakter, tak jak z dziećmi i słodyczami więc jako odpowiedzialny opiekun musisz bilansować jedzenie dla świnki.


_
wiktoria5036
Posty: 1
Rejestracja: 22 grudnia 2015, 15:12

22 grudnia 2015, 15:17

Ja swojej dawałam normalną karmę z zoologicznego, kolby i zrywałam trawy. Nazbierałam reklamówkę i jej dawałam. Nie rozumiem tego całego wymyślania tych diet. Ja swojej po prostu nasypałam karmy, włożyłam kolbę i co jakiś czas dorzucałam trawki. Przeżyła 10 lat bez żadnych chorób i innych rzeczy.
MonaLissa
Posty: 19
Rejestracja: 11 stycznia 2016, 13:16

18 stycznia 2016, 22:23

Wiktoria bo teraz jest moda na eko i fit. Świnka musi mieć trochę ciałka, nie może być wychudzona ;)
madi-83
Posty: 1
Rejestracja: 25 stycznia 2016, 22:39

25 stycznia 2016, 22:58

Moje świnki tez wcinają za dziesięciu ale nie są otyłe. Świnki nie mogą być też za chude
amelia114
Posty: 1
Rejestracja: 26 kwietnia 2016, 20:08

26 kwietnia 2016, 20:19

Wg mnie świnki powinny dostawać wydzielone porcje, za to regularnie w ciągu dnia.
jareklucyna
Posty: 1
Rejestracja: 23 maja 2016, 10:21

23 maja 2016, 10:33

A jak myślicie, czemu te zwierzątka ktoś kiedyś nazwał "świnka" hehehehe :)
Majagmiku
Posty: 17
Rejestracja: 07 października 2016, 10:09

19 października 2016, 20:05

Moja koleżanka ma problem z tatusiem i synkiem który ma z dwa trzy mies? Rośnie szybko, ale z jesienią pojawił się problem. co pól godziny domagają się więcej jedzenia obgryzając kraty. potrafią tak 5 h. Gdy nie było malucha tak jeszcze nie bylo
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość