choroby koni

Porady dotyczące żywienia i pielęgnacji pozostałych zwierzaków (m.in. papugi, chomiki, świnki morskie, kanarki itp...)

Moderatorzy: Robert A., Jarek

tlitis
Posty: 1
Rejestracja: 20 lutego 2013, 19:06

21 lutego 2013, 21:36

• ANEMIA
Objawy: osowiałość, brak apetytu, matowa sierść, słaba kondycja, białe spojówki.
Przyczyna: stres, utrata krwi, pasożyty układu pokarmowego lub skóry, infekcyjna destrukcja płytek krwi (pierwotniaki), anemia wirusowa, przedawkowanie środka na odrobaczenie.
• BIEGUNKA
Objawy: kał półpłynny lub płynny, osłabienie, przygnębienie, ew. brak apetytu, spadek wagi
Przyczyna: zły stan uzębienia, robaczyce, pasza złej jakości lub proporcji, infekcje wirusowe/pierwotniaki, stres.
Postępowanie: karmienie trawą lub mieszanką śrut (zbożowych, kukurydzianych z otrębami i siemieniem lnianym), rozmoczoną do papki. Zmniejszyć dawkę paszy, wykluczyć lucernę, podawać wodę z elektrolitami w niewielkich ilościach. Ograniczyć wysiłek fizyczny. Wezwać weterynarza, ustalić terapię indywidualną.
• CHOROBY ROGÓWKI
Objawy: łzawienie, przymknięte powieki, rogówka mętna, często błękitna, zniekształcenia rogówki
Przyczyna: owrzodzenie, urazy mechaniczne, ciała obce w oku, infekcje.
Postępowanie: do czasu przybycia weterynarza przemywać oko letnią wodą, sprawdzić obecność i ewentualnie ostrożnie usunąć ciała obce. Zabezpieczyć oko przed kurzem, ostrym światłem, owadami
GNICIE STRZAŁKI
Objawy: podeszwa bolesna – koń niespokojny przy czyszczeniu kopyt, smolista wydzielina, kulawizna.
Przyczyna: zła pielęgnacja kopyt, niedokładne lub zbyt rzadkie czyszczenie i rozczyszczanie, wilgotna lub brudna (odchody, mocz) ściółka, wilgotne lub błotniste padoki i pastwiska. Gnicie następuje wskutek rozmnażania się niektórych bakterii znajdujących się w podłożu. Proces ten najczęściej rozpoczyna się w częściach zagiętych ściany rogowej kopyta i w rowku strzałki z powodu zalegania tam nawozu.
Postępowanie: oczyścić strzałkę z martwej tkanki, codziennie stosować na podeszwę (wyłącznie!) 10% roztwór formaliny, dziegieć lub preparaty przeciw gniciu (np. HIPOVET) wg wskazań na opakowaniu. Wskazany kontakt z weterynarzem. Zadbać o czystość w stajni, regularnie (codziennie) czyścić kopyta. Niekiedy wska
• GRYPA
Objawy: Suchy, długotrwały kaszel, wydzielina z nosa rzadka i wodnista, z czasem gęsta, ropna. Wysoka gorączka, brak apetytu, osowiałość, ogólna słabość.
Przyczyna: Wirus rhinopneumonibis equorum, zakażenie drogą kropelkową i przez wydzieliny śluzówek.
Postępowanie: Trzymanie konia zimą w cieple, bez przeciągów, latem w cieniu. Izolacja od innych koni. Odpoczynek przez 3 tygodnie. Zapewnić wysokiej jakości paszę i stały dostęp do wody. W razie wtórnych infekcji bakteryjnych – antybiotyki.
Zalecana dezynfekcja stajni i jej wyposażenia - wirus jest zabijany przez wysoką temperaturę, światło, detergenty, formalinę. Wezwać bezwzględnie weterynarza.
Profilaktyka: szczepienia okresowe, co najmniej raz w roku.
piesio12
Posty: 3
Rejestracja: 06 października 2013, 12:55

06 października 2013, 12:57

Biedne konie. Też mogą mieć grypę :(
ewelinaagata
Posty: 7
Rejestracja: 27 października 2013, 09:41

27 października 2013, 09:46

oj, mało coś tych chorób wypisane...a przecież powiedzenie, że zdrowy jak koń jest sporo na wyrost...
ivyme189
Posty: 1
Rejestracja: 26 grudnia 2013, 21:12

26 grudnia 2013, 21:17

Bardzo częstą przypadłością u koni jest też kolka.Kolka to najogólniej rzecz biorąc niedrożność przewodu pokarmowego występująca u koni na różnym tle. Dlatego też objawy tego schorzenia bywają różne, żadnych jednak nie można lekceważyć. Objawy:
-ból przerywany lub ciągły: koń jest niespokojny, podrzuca nogi ku brzuchowi, rozgląda się na boki, wierzga kopytami, tarza się;
- podwyższone nawet do 100 uderzeń na minutę tętno - normalne tętno konia w spoczynku wynosi 33 do 45 uderzeń na minutę;
- przyspieszony oddech (normalnie obserwujemy u konia 17-25 oddechów na minutę);
- wyginanie górnej wargi;
- obfite pocenie się;
- zaburzenia perystaltyki jelit i oddawania kału: biegunka lub suchy stolec w formie niewielkich kulek;
- nieprawidłowy zapach odchodów – zazwyczaj wyjątkowo przykry, cuchnący;
- przybieranie postaw jak do oddawania moczu i siedzącego psa (pozycja ta zmniejsza ucisk na przeponę i ułatwia oddychanie);
- zaczerwienie lub zażółcenie spojówek;
- wzdęcie czyli dostrzegalne gołym okiem powiększenie obwodu brzucha.
Przyczyny kolki
Warto też uszeregować przyczyny występowania kolek:
- złe odżywianie: niedozwolona pasza (typu koniczyna), zaparzone jedzenie ulegające fermentacji (nawet zwykła, źle przechowywana trawa), zbyt zimna woda i pasza, za mało wody, woda podana bezpośrednio po wysiłku, zbędne siekanie sieczki, przez co koń zjada pokarm niedostatecznie rozdrobniony, bo go zwyczajnie nie gryzie jak należy; namoczona sieczka – koń nie wydziela odpowiedniej ilości śliny; pokarm zapiaszczony, brudny (obecność odchodów innych zwierząt), siano bogate w zioła – koń może ulec zatruciu; nieodpowiednia ilość jedzenia i zmieniany rytm karmienia;
- zaniedbanie uzębienia;
- obecność pasożytów: odrobaczamy konia przynajmniej 4 razy do roku;
- zabieranie konia do pracy bezpośrednio po posiłku.
koniarasara
Posty: 2
Rejestracja: 24 stycznia 2014, 12:49

24 stycznia 2014, 12:58

biedne konie
luluzaur
Posty: 1
Rejestracja: 24 stycznia 2014, 13:00

24 stycznia 2014, 13:04

Moja klacz miała kiedyś zapalenie rogówki. Przeraziłam się, a okazało się ze wystarczy przemywać kwasem bornym i zasypywać miałkim cukrem, obyło się bez weta.
zuziaszek
Posty: 1
Rejestracja: 24 stycznia 2014, 19:57

24 stycznia 2014, 20:03

Konie mogą mieć również ochwat czyli "rozlane zapalenie tworzywa kopytowego, okrywającego kość kopytową. Ochwat może być ostry lub przewlekły. Zazwyczaj dotyka przednich nóg konia, choć może też pojawić się we wszystkich czterech kopytach . Schorzenie jest bardzo niebezpieczne, ponieważ róg kopyta może ulec trwałemu zniekształceniu w wyniku powikłań ."
dzastina26
Posty: 1
Rejestracja: 21 czerwca 2014, 14:37

21 czerwca 2014, 14:44

Konie mają podobne choroby co do ludzi i innych zwierząt, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, kontuzje różnego rodzaju, zerwanie mięśnia, ścięgna i tym podobno, wiem bo mam konia który ma problemy układu oddechowego.
Arina36
Posty: 1
Rejestracja: 26 lutego 2018, 21:29

14 marca 2019, 09:32

Faktycznie ochwat to bardzo częste schorzenie u koni. Bądź co bądź szukając ciekawych informacji zarówno o zdrowiu, jak i pielęgnacji koni, warto odwiedzić stronę dla jeźdźców http://szkolajezdziectwa.pl/co-powinienes-wiedziec-o-stosowaniu-ochraniaczy-dla-konia . Można tam bowiem całe mnóstwo praktycznych porad, chociażby w zakresie wyboru akcesoriów, czy też samej techniki jazdy:).
sschimmel
Posty: 4
Rejestracja: 10 grudnia 2019, 09:12
Lokalizacja: Szczecin

10 grudnia 2019, 09:25

Konie to spory obowiązek, nie są to małe zwierzęta, więc wymagają dużych nakładów pracy. Warto sprawdzić ofertę https://www.zywieniekoni.pl/, gdzie można zaopatrzyć się w karmę. Żywienie koni jest bardzo ważne, ponieważ od zbilansowanej diety zależy ich wygląd, kondycja fizyczna i zdrowie psychiczne.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość