chomik - pytanie o chorobę

Porady dotyczące żywienia i pielęgnacji pozostałych zwierzaków (m.in. papugi, chomiki, świnki morskie, kanarki itp...)

Moderatorzy: Robert A., Jarek

chomiczynka

06 sierpnia 2013, 09:02

Witam.
Mam pytanie do lekarza weterynarii - jeśli taki na forum zagląda, lub do osób doświadczonych w hodowli chomików.
Od kilku dni mam chomika Roborowskiego.
Od wczorajszego poranka chomik zaczął się inaczej zachowywać - bez przerwy biega w kółko lub kręci się dookoła własnej osi ( jakby ścigał swój ogonek).
Robi na chwilę przerwę i zaczyna od początku.
Do tego też kilka razy upadał na plecy - właściwie rzucał się do tyłu. Przestał też w tym czasie korzystać z zabawek.
Słyszałam o jakieś wadzie genetycznej, powodującej u chomików syndrom tak właśnie się objawiający. Podobno jest to nieuleczalne..
Na razie nie byłam u lekarza, bo nie wiem, czy to faktycznie symptom jakiejś choroby np. układu nerwowego, czy też zachowanie spowodowane czymś innym.
Dodam tez, że w nocy z soboty na niedzielę chomikowi udało się uciec z zamkniętej klatki ( w jakiś sposób przecisnął się między szczebelkami) i być może spadł z wysokości ok 30cm ( nie wiem tego). W niedzielę było jednak wszystko ok, chomik biegał bawił się w kołowrotku..
Poproszę o jakąś opinię, zanim zobaczę się z weterynarzem.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

06 sierpnia 2013, 11:43

niestetety trzeba takie zwierzę zbadać, a powiedz mi je i pije? jaki kał? Nie czekaj długo te zwierzęta choruja szybko i krótko.
chomiczynka

06 sierpnia 2013, 12:10

Wydaje mi się, że je ponieważ załatwia się i to w sporej ilości ( ale nie ma biegunki). Czy pije nie wiem - nie widziałam.
Właściwie w czasie swej aktywności wyłącznie kręci się szaleńczo w kółko. wygląda to naprawdę strasznie...
Poza tymi objawami chomik wygląda dobrze - żadnej biegunki, oczka ładne, błyszczące i czarne uszy też w porządku.
Czy może to być uraz błędnika na skutek upadku? Czy to daje się leczyć?
W sklepie zoologicznym ( innym niż ten, w którym kupiłam malucha) powiedziano mi dziś, że może to być również efekt związany z wadą genetyczną powstałą wskutek niewłaściwego krzyżowania chomików w hodowli ( np. matki z synami).
Czy zetknął się Pan doktor kiedyś z takim przypadkiem?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

06 sierpnia 2013, 12:18

nie zetknąłęm się.
zatroskana

08 maja 2014, 03:25

Witam,
Bede wdzieczna za informacje o losach chomiczka. Moj wlasnie zaczal zachowywac sie bardzo podobnie i bardzo sie martwie. Slyszalam, ze takie zachowanie moze byc wlasnie wynikiem krzyzowanie chomow w ramach jednego miotu, co bardzo oslabia rase i zwieksza prawdopodobienstwo chorob genetycznych i neurologicznych. Te ostanie (neurologiczne) moga byc tez spowodowane przedawkowanienim Ivermektyny, leku podawanego chomikom jako panaceum na wiele chorob skornych. Prosze o sygnal, co z chomiczkiem?
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość