Usunięcie kleszcza - jak to działa!

Dyskusje o pielęgnacji psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Masz problem z kleszczem ?

Czas głosowania minął 03 czerwca 2022, 15:48

- Usunięty, nie całkowicie.
0
Brak głosów
- Nie usunięty.
0
Brak głosów
- Chcę się dowiedzieć więcej.
2
100%
 
Liczba głosów: 2
Awatar użytkownika
Grebowiec
Posty: 1
Rejestracja: 20 maja 2022, 15:05

20 maja 2022, 15:48

· Jak mogę usunąć kleszcza z mojego psa?
· Pies sam nie może usunąć kleszcza
· Kleszcz usunięty, ale głowa nadal utknęła
· Jak usunąć kleszcza: 3 rzeczy, których nie powinieneś robić
Kto tego nie wie? Relaksujący spacer na łonie natury jest wtedy, gdy twój czworonożny przyjaciel wędruje po wysokiej trawie i bawi się w zaroślach. Tak wiec po powrocie do domu, jako odpowiedzialny właściciel psa, oczywiście od razu powinieneś sprawdzić, czy twój towarzysz przyniósł z wojaży kleszcza - i oto: znajdziesz go, przeszukując go ręką, pędzlem i czujnymi oczami.

Nasza wskazówka: Gatunki kleszczy, takie jak kleszcz pospolity, lubią gryźć Twojego psa w nieco mniej owłosione części ciała. Często pełzają w sierści gospodarza, zanim ugryzą, więc należy uważnie obserwować małe pasożyty w sierści, a zwłaszcza na brzuchu, nogach i głowie.
Kleszcz nie jest powodem do paniki. Niemniej jednak należy je jak najszybciej usunąć, ponieważ ukąszenie kleszcza może przenosić patogeny, np. z gruczołów ślinowych. Im szybciej usuniesz kleszcza, tym mniej krwi może wyssać dokuczliwy pajęczak i tym mniejsze ryzyko, że ukąszenie kleszcza spowoduje nieprzyjemną infekcję (np. TBE lub boreliozę). Pokażemy Ci, co jest ważne przy usuwaniu kleszczy.
Jak mogę usunąć kleszcza z mojego psa?
Aby usunąć kleszcza, istnieje kilka specjalnie zaprojektowanych narzędzi:
· Kartkę papieru
· pęseta do kleszczy
· Lasso/mocna nitka
Jeśli nie masz żadnego z nich pod ręką, możesz również użyć pęsety domowej. W tym przypadku wymagana jest nieco większa ostrożność, aby kleszcz nie został ściśnięty, ponieważ zwykła pęseta jest nieco szersza u dołu niż cienka pęseta, która jest zakrzywiona u dołu.

Usuń kleszcze z psów pęsetą
Pokażemy Ci, jak pozbyć się już ssącego kleszcza za pomocą pęsety (do tego najlepiej nadają się pęsety) w kilku krokach:

Szukasz spokojnego miejsca: odsuń swojego czworonożnego przyjaciela na bok i usiądź tak wygodnie, jak to tylko możliwe. To rozluźnia twojego czworonożnego przyjaciela. Powinieneś przyjąć odpowiednią pozycję, w której możesz łatwo dosięgnąć kleszcza. Jeśli jest to dość owłosiona część ciała, jedną ręką trzymaj futro z boku, najlepiej jak potrafisz.
Chwyć kleszcza pęsetą: Z drugiej strony użyj pęsety, aby chwycić kleszcza jak najbliżej skóry zwierzaka.
Ostrożnie wyciągaj kleszcza: Jeśli udało ci się je bezpiecznie chwycić, wyciągnij małe zwierzątko ostrożnie i powoli. Proszę nie skręcać ani nie wyciągać nagle! Czasami usunięcie nie jest skuteczne za pierwszym razem, ponieważ narządy gębowe kleszczy mają zadziory, a ponadto wytwarzają w ślinie rodzaj „kleju”, aby lepiej trzymać się krwi podczas ssania krwi.
Usuń kleszcza: Jeśli udało Ci się usunąć irytującego insekta, należy go unicestwić. Najbezpieczniej jest położyć zwierzę na białej kartce papieru, zamknąć go i zmiażdżyć twardym przedmiotem. Jeśli masz w domu co najmniej 40% alkoholu, możesz również zabić w nim kleszcza. Jednak spłukanie kleszcza w toalecie. Utopienie go w wodzie lub zmiażdżenie palcem nie jest skuteczne.
Dezynfekcja: Na koniec należy dokładnie zdezynfekować obszar.
Obserwuj miejsce ukąszenia i swojego psa: Powinieneś później obserwować miejsce ukąszenia, zwłaszcza jeśli jest to pełny kleszcz, który został ugryziony przez jakiś czas. Należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli reakcja zapalna utrzymuje się lub występują objawy, takie jak gorączka i zmęczenie.
Pies sam nie może usunąć kleszcza
Twój pies może odczuwać nieprzyjemność, gdy łapiesz go pęsetą lub innymi narzędziami i szarpiesz za futerko. Nie stoi w miejscu, walczy, wierci się lub chciałby uciec. Jednym z powodów może być to, że nie jest jeszcze zaznajomiony z tą procedurą lub że kleszcz wybrał szczególnie wrażliwą część ciała na posiłek z krwi. Należą do nich na przykład
· Zaznacz powiekę lub oko
· Zaznacz na pysku
· kleszcz w uchu

W zależności od miejsca na ciele, kleszcze (ze względu na swój rozmiar i kształt) lub pęsety (ze względu na końcówkę) mogą być mniej skuteczne niż plastikowe wnyki lub kleszcze do usunięcia. Tutaj powinieneś rozważyć, które narzędzie wydaje się najbardziej obiecujące. Przy odrobinie wprawy i odpowiednio długich paznokciach możesz również spróbować usunąć kleszcza kciukiem i palcem wskazującym. Jednak naciskaj tylko z umiarkowanym naciskiem, aby nie ścisnąć kleszcza. Jeśli ciśnienie jest zbyt wysokie, ślina może dostać się do miejsca wkłucia, co niepotrzebnie zwiększa ryzyko infekcji.
Nasza wskazówka: Jeśli nie ufasz, że usuniesz kleszcza, Twój pies nie chce współpracować lub do późna zauważyłeś ukąszenie kleszcza, a ugryzienie jest zaczerwienione lub nawet zaognione, powinieneś oczywiście skonsultować się z lekarz weterynarii. Możesz dowiedzieć się, ile kosztuje usunięcie kleszcza przez weterynarza, dzwoniąc z wyprzedzeniem.
Kleszcz usunięty, ale głowa nadal utknęła.
Jeśli nie udało Ci się całkowicie usunąć kleszcza, a na skórze nadal widoczne są czarne szczątki, zwykle nie jest to głowa małego zwierzątka, ale jego aparaty gębowe. Przy odrobinie szczęścia nadal będą wystawać ze skóry na tyle, że można je również wyciągnąć drobną pęsetą. Jeśli ci się nie uda, nie ma powodu do zmartwień. Organizm może odpowiedzieć reakcją zapalną, aby wydalić ciało obce. Więc miej oko na miejscu. W najlepszym wypadku jednak szczątki same znikną.
Jak usunąć kleszcza: 3 rzeczy, których nie powinieneś robić
Istnieje wiele upartych mitów na temat prawidłowego usuwania kleszczy, ale w najgorszym przypadku mogą one spowodować szkody. Dlatego należy unikać następujących środków:
Zostaw kleszcza
Ryzyko infekcji wzrasta, im dłużej kleszcz pozostaje w skórze. W przypadku np. patogenów boreliozy przyjmuje się, że od około 12 godzin po ukąszeniu przemieszczają się one z jelita kleszcza do gruczołów ślinowych i stamtąd przenoszą się na ofiarę. Dlatego kleszcza należy jak najszybciej usunąć.
Przekręć lub ściśnij kleszcza
Kleszcze nie mają gwintowanej części gębowej, więc obracanie ich nie pomaga przy usuwaniu kleszcza. W razie wypadku odwrócenie się i nadmierny nacisk doprowadzą do stresu zwierzęcia, wydzielania większej ilości śliny i tym samym przenoszenia patogenów.
Unieszkodliw kleszcza alkoholem, olejem, klejem, zmywaczem do paznokci
Chemikalia nie pomogą w tym przypadku, ponieważ płyny mogą powodować wymioty u kleszcza, a tym samym szybsze przedostanie się patogenów do organizmu żywiciela.
Wniosek: Podobnie jak w przypadku innych pasożytów, profilaktyka jest nadal najlepszym lekarstwem na kleszcze. Istnieje szereg odpowiednich preparatów do ochrony przed kleszczami (np. środki do nakrapiania lub tabletki) i środki ochronne (np. obroża od kleszczy), na temat których lekarz weterynarii może udzielić szczegółowych porad.
Jolka123
Posty: 14
Rejestracja: 03 lutego 2022, 18:12

27 maja 2022, 11:40

Ja zawsze kupuje tabletki na kleszcze, mam owczarka niemieckiego długowłosego. Wiem że jest bezieczny i nie muszę się martwić, że coś złapie
ka_mila1
Posty: 65
Rejestracja: 07 lipca 2021, 08:19

03 czerwca 2022, 16:51

Jolka123 pisze:
27 maja 2022, 11:40
Ja zawsze kupuje tabletki na kleszcze, mam owczarka niemieckiego długowłosego. Wiem że jest bezieczny i nie muszę się martwić, że coś złapie
Zdecydowanie tak. Przy większych psach i bardziej zarośniętych to nie ma innego rozwiązania. Reż mam długowłosego i nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez tych tabletek :P I do tego obowiązkowo ta specjalna pęseta do wyciągania
iz4a
Posty: 137
Rejestracja: 04 września 2020, 11:19

21 czerwca 2022, 15:05

Jolka123 pisze:
27 maja 2022, 11:40
Ja zawsze kupuje tabletki na kleszcze, mam owczarka niemieckiego długowłosego. Wiem że jest bezieczny i nie muszę się martwić, że coś złapie
Jak częściej sięgam jednak po obroże i kropelki, ale to może dlatego że mam mniejszego psa niż onek. Faktycznie u długowłosych mogą się nie sprawdzać :(
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość