czy psą trzeba myc zeby??

Dyskusje o pielęgnacji psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Patryko
Posty: 3
Rejestracja: 24 stycznia 2015, 20:58

24 stycznia 2015, 21:03

Czyszczenie zębów jest tak samo ważne dla ludzi jak i dla psów. Wielu właścicieli często nie dba o higienę jamy ustnej swojego pupila. Nigdy nie jest jednak na to za późno.
Tak należy to robić:
1
Przynajmniej raz w tygodniu sprawdzaj zęby i dziąsła swojego psa.
Jeśli masz małego psa możesz posadzić go na stole na ręczniku, aby dokonać dokładnych oględzin.
2
Delikatnie gładź palcami dziąsła psa. Sprawdź czy nie są spuchnięte, podrażnione i czy nie kamienia nazębnego. Dziąsła powinny być mocne i mieć zdrowy kolor.
Jeśli dziąsła wydają się być zanadto wrażliwe lub jeśli zauważysz spuchnięcia czy krwawienie udaj się do weterynarza.
3
Wyciśnij troszkę pasty do zębów na palec i pozwól swojemu psu ją powąchać i polizać.
Zamiast pasty do zębów dla psa możesz użyć sody oczyszczonej z wodą ale nigdy pasty do zębów dla ludzi.
4
Nałóż troszkę pasty do zębów na szczoteczkę i pozwól psu znów ją powąchać. Teraz powinien być już zaznajomiony z jej zapachem i smakiem oraz bardziej chętny do mycia zębów.
5
Delikatnie myj zęby psu tak długo jak on Ci na to pozwoli.
6
Daj psu wody do napicia.
7
Po wszystkim umyj ręce.
8
Daj psu jego ulubiony przysmak w nagrodę za cierpliwość. Może to nie brzmieć sensownie - karmienie psa po posiłku, ale następnym razem będzie kojarzył mycie zębów razem z przysmakiem więc z pewnością chętniej podda się temu zabiegowi.
_______________
szczecinianka
Posty: 1
Rejestracja: 06 lipca 2007, 20:37

19 lutego 2015, 15:58

Witam!Mam pytanie do Pana Jarka.Wiem,że psiakom nie wolno myć zębów ludzkimi pastami bo zawierają fluor i w związku z tym zawsze używałam profesjonalnych specyfików dla psów-aktualnie jest to pasta Virbac o smaku kurczaka.W aptekach coraz częściej można jednak kupić pasty dla ludzi niezawierające fluoru,np: pasta szałwiowa firmy Ziaja,Lavera z propolisem i bio-echinaceą czy też pasty Dabur z ekstraktem z kory drzewa Neem.Czy takimi pastami można myś psie zęby ?Z góry dziękuję ślicznie za odpowiedź!
trylka
Posty: 2
Rejestracja: 24 lutego 2015, 12:16

24 lutego 2015, 12:23

podbijam pytanie :)

chociaż ja najczęściej daję kości do obgryzania, a kamień ściąga wet.
Kamila102
Posty: 7
Rejestracja: 13 października 2014, 15:15

06 marca 2015, 12:00

Ja daję mojemu psiakowi kości prasowane. Pies jak często żuje takie produktu, to ściera się osad z zębów ale od czasu do czasu warto umyć psu zęby. Sa odpowiednie zestawy do kupienia. Zestaw składa się ze szczoteczki dwustronnej, szczoteczki na palec, końcówki do masażu dziąseł na palec oraz pasty miętowej do zębów. Ułatwia pielęgnację.
----------------------------
e-l-a-n
Posty: 5
Rejestracja: 31 marca 2016, 20:30

15 lipca 2016, 10:36

Oczywiście, ja mojemu psu myje ząbki od czasu do czasu, a na codzień pogryza Dentastix i wszystko jest w porządku. Ma zdrowe zęby - sprawdziliśmy to u weterynarza. Jeśli ktoś ma psa, który nie da sobie wyszczotkować to na pewno na ten przysmak się skusi i będzie miał zdrowe zęby ;)
Bronia77
Posty: 4
Rejestracja: 18 lipca 2016, 19:46

19 lipca 2016, 19:19

Ja daję mu te denta sticks czy jakoś tak i widze, że w sumie to nawet działa. Ale chodze tez do weta od czasu do czasu na odkamienianie.
zalewski90
Posty: 2
Rejestracja: 22 sierpnia 2016, 09:02

22 sierpnia 2016, 09:27

Dobrą inwestycją w moim wypadku był gryzak naturalny Torgas. Nie ma tu żadnych elementów sztucznych – plastikowych, czy gumowych. To gryzak zrobiony w całości ze specjalnego drzewa rodem z Portugalii (tutaj opis – torgas.pl). Nie drażni dziąseł, a raczej masuje. Kupiłem to buldogowi i widzę dużo pozytywnych skutków. Pies się uspokoił i przestał maltretować moje kapcie, czy meble ;P
krawczyk9090
Posty: 2
Rejestracja: 29 sierpnia 2016, 10:19

29 sierpnia 2016, 10:35

Zamieniłem zwykły gryzak na gryzak Torgas jakiś czas temu i efekt jest genialny. York jest zachwycony, w końcu się trochę uspokoił i widać, że ma dużo zabawy z tego gryzaka. Szukałem czegoś łagodnego dla dziąseł, zdrowego i właśnie takie właściwości ma ten psi gadżet. Oryginalny można kupić na stronie torgas.pl, nie wiem czy ktoś jeszcze tym handluje w Polsce, ale raczej nie.
Krilin29
Posty: 2
Rejestracja: 13 listopada 2016, 08:34

13 listopada 2016, 10:31

Tak, psowi można wyszczotkować zęby. Można to zrobić samemu. Na internecie można znaleźć też parę filmików instruktażowych, gdzie weterynarz pokazuje jak to prawidłowo wykonać.
krann55g
Posty: 3
Rejestracja: 13 listopada 2016, 11:40

14 listopada 2016, 16:06

No ja nie szczotkuję, nie widzę takiej potrzeby wogóle.
MariolaGA
Posty: 1
Rejestracja: 18 marca 2017, 08:38

18 marca 2017, 09:56

Mój pies unika wszelkich twardych przedmiotów, dlatego gryzaki czyszczące nie wchodzą w grę ,natomiast bardzo lubi rozdrabniać gąbki i to jest świetny sposób czyszczenia zębów bez chemii. :)
Awatar użytkownika
myszka101
Posty: 4
Rejestracja: 18 marca 2017, 19:07

22 marca 2017, 17:11

a jak to jest z wypadaniem zębów u psów ? kiedy się to robi?? mój pies strasznie wszystko gryzie ostatnio dopadła się mojej szafki u dołu cała zgryziona;( a tu patrzę a tu ząb
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

24 marca 2017, 11:46

zęby wypadają zwierzętom na starość jak i ludziom . Oczywiście zależy wszystko od dbania o stan uzębienia i od czynników genetycznych jak i diety i upodobań psa.
ania.kot
Posty: 3
Rejestracja: 02 czerwca 2017, 10:23

02 czerwca 2017, 11:38

Nigdy nie myłam zwierzętom zębów, ale zabierałam je na zabiegi do weterynarza i kupowałam specjalne pałeczki oczyszczające strukturę zęba.
Gemma28
Posty: 3
Rejestracja: 17 października 2017, 19:56

17 października 2017, 19:58

Ja swojemu Aliemu myję specjalną pastą dla psów
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość