czy częste kąpanie szkodzi?

Dyskusje o pielęgnacji psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Awatar użytkownika
anitawa3
Posty: 1
Rejestracja: 22 sierpnia 2007, 09:38
Lokalizacja: Poznań

22 sierpnia 2007, 09:57

Witam!! Jestem szczęśliwą posiadaczką suni rasy Lhasa Apso . Podobnie jak Yorki , Shitzu - ta rasa wymaga bardzo częstej pielęgnacji poprzez kąpiel. Tym bardziej ,że jest to pies wystawowy :D Każdy ma rację . Kiedyś tez wyznawałam zasadę - kapiel raz na pół roku- ale to były boksery ,jamniczka . Teraz kąpię raz na dwa tygodnie :!: :!: Nie myjcie włosów przez pół roku :roll: !!!!!!!! Specyfika rasy i włosów u psów wymaga indywidualnej pielęgnacji.
kakak7

30 sierpnia 2007, 17:15

Witam wszystkich, mam Yorczke kupił mi ja mąż na rocznice od hodowcy przywiózł z daleka ,jak ja zobaczyłam była w okropnym stanie cala w jak by łupieżu najgorzej przy pupie.Poszłam zaraz z nią do weterynarza i okazało sie sie ze to sa jakieś drobnoustroje cos jak roztocza żerują na naskórku ,dostała jakieś witaminy i jakis preparat ale czytałam o nim na internecie jest na kleszcze i pchły i nic nie pomogło.Może ktos juz mial taki problem i moze mi pomoc, co w takiej sytuacji zrobic ?nie moge tego zlikwidowac .pozdrawiam :!:
MAMAMIKIWIKI
Posty: 96
Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 08:17

30 sierpnia 2007, 17:52

Jedyna rada jaka mogę udzielić to zmienić weterynarza , mam yorka i na szczęście nie mam takiego problemu .
Polecam też forum na xxxxxxxxxxjest tam forum tematyczne , o Yorkach .

Pozdrawiam Basia[/url]
szumilas
Posty: 13
Rejestracja: 07 września 2007, 13:31

09 września 2007, 19:02

czy kąpiel traktujecie jako szorowanie psa szamponem lub jeszcze gorzej - mydłem? jeżeli tak, to zgadzam się z tymi, którzy mówią, żeby nie przesadzać z częstotliwością. Ale czy ktoś widział wilka czy lisa z parasolem? Prosty prysznic, nawet z twardej wody, w tym mineralnej, nigdy nie zaszkodził sierści mojej suni. Kąpała się w wodach wulkanicznycb, w morzu, wodach siarczkowych.Lubi się moczyć w bagniskach, jeziorach i stawach, nawet brudnej Wisły nie omija. Staram się jak najdłużej utrzymać na skórze borowinę z torfowisk, ale po powrocie z polowania trzeba ją spłukać. Szampon, i to dobrej firmy, o właściwym pH stosuję jedynie, gdy sierść jest b. brudna, np. po tarzaniu w odchodach dzika. Mimo tych kąpieli sierść jest jak u foki.
Awatar użytkownika
homme11
Posty: 23
Rejestracja: 11 września 2007, 19:42

15 września 2007, 17:53

maxymi... oj, ja na przykłąd kąpie moje czernysze co trzy tygodnie. i tutaj bravo dla pienistki piszącej że są rasy i rasy!!! a i dr Jarek ma rację, co nie podlega dyskusji. a gdyby tak piesek ze trzy razy w roku wytarzał sie w odchodach??? wytarzał sie o raz za durzo??? ;-)
pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
maxymi
Posty: 202
Rejestracja: 01 listopada 2006, 10:21
Lokalizacja: Kamień k. Chełma Lubelskiego
Kontakt:

17 września 2007, 21:22

Kochany homme11myślę, że dość wyraźnie się wyraziłem wraz z dr Jarkiem na temat kąpania psów :D Wniosek po naszej dyskusji jest tylko jeden "ZWIERZę KąPIEMY TYLKO WTEDY GDY TEGO WYMAGA" :D Na tym kończę wypowiedzi w tym temacie :D
annflower
Posty: 61
Rejestracja: 21 lipca 2007, 11:34

18 września 2007, 13:47

No więc podsumujmy. psa się kąpie wtedy kiedy trzeba. psy podwórkowe oczywiście żadziej bo są bardziej narażone na choroby, mróz no i... deszcz więc się troche jak ja to mówię "przepiorą" w tym deszczu. Ja więc postanowiłam psa kąpać 2-3 razy w roku jakimś dobrym szamponem dla psiaków a co kilka tygodni zwłaszcza jak na dwoże jest błoto (bo pies wyleguje się na łóżkach), po prostu go "przepieram" :lol: w samej ciepłej wodzie żeby zmyć błoto, kurz itd.
OWCZARZ
Posty: 779
Rejestracja: 08 maja 2007, 13:36
Lokalizacja: Kraków

19 września 2007, 10:39

To może i ja zabiorę głos w tej gorącej dyskusji :D Mój długowłosy owczarek niemiecki z racji długiej sierści, co rusz gdy ppopada trochę narażony jest na brud, błoto pod brzuchem....

Więc nie wyobrażam sobie aby przychodząc do domu nie wypłukać go przysznicem, bo z domu zostałoby pobojowisko, gdyby mi wpadł z takim brudnym brzuchem z błota na kanapy itd....

Dlatego faktycznie trzeba odróżnić porządną kąpiel od opłukania psa. Opłukiwać to można i codziennie i nic mu nie będzie.

Co do kąpieli uważam że to trochę przesada z tym twierdzeniem, że 2-3 razy w roku.

Jak bym ja tak kąpał rzadko psa to by chodził śmierdzący i czochrający się non stop.

Ja kąpię napewno tak porządnie szamponem raz na 2 miesiące musi być wykąpany i zapewniam Was, że jest wszystko ok. Sierść piękna, pies się nie drapie, nie śmierdzi. Dodam, że czasem nawet częściej gdy pies się wytarza w jakimś dziadostwie a trudno żeby wszystkiego dopilnować i zabraniać mu zabawy.

Napewno trzeba kapiąc tak "często" jak ja szampon odpowiedni, bardzo łagodny, neutralny a nie jakmiś tam Hiltonem.

Jednak tak jak mówiłem zachowajmy we wszystkim umiar i nie popadajmy ze skrajności w skrajnosc.

Ani za częste kąpanie co tydzień jest niedobre, ani za rzadkie.
sali
Posty: 56
Rejestracja: 06 lutego 2008, 11:01

06 lutego 2008, 12:53

ja zgadzam się z wypowiedzią maxymi w 100 % :D
Miałam kiedyś psa,którego często kąpałam i niestety z czasem pojawił się łojotok .
Kiedyś usłszałam od weterynarza,że pies wykąpany nie ma tej "swojej warstwy ochronnej...i coś wytwarza"już nie pamiętam .... dlatego z czasem może pojawić się łojotok,ale nie musi...mojego poprzedniego psa to spotkało na dodatek miał łupież :wink: (na łupież pomógł Sebovet Dry) ale pomimo wszystko tydzień po kąpieli znowu nieładnie pachniał :wink:

Moja koleżanka kąpie psa co 2 miesiące i jest ok :D



co do hiltona to osobiscie nie polecam :!:
byłam kiedyś w sklepie zoologicznym gdzie hilton kosztował 15zł,więc myślałam,ze może będzie dobrym szamponem,ale myliłam się...w późniejszym czasie w supermarkecie znalazłam taki szampon za 5 zł :lol: :lol:
wisnia
Posty: 181
Rejestracja: 15 października 2007, 19:30
Lokalizacja: Mazury

07 lutego 2008, 11:24

Mam czernysze i setera irlandzkiego. Czernysze muszą być kąpane przynajmniej raz w miesiącu, natomiast seter był myty tylko raz kiedy wytarzał się w świństwie :P To chyba potwierdza tezę, że kąpie się psa wtedy gdy tego wymaga, lecz wcale nie znaczy że nie częściej jak dwa razy w roku :lol:
Daisy1
Posty: 32
Rejestracja: 23 listopada 2007, 19:30

19 lutego 2008, 18:43

Ja też mam sunię Lhasa Apso, przed nią miałam dwa kundelki i kąpałam je co 2-3 miesiące. Wyznając zasadę "czym rzadziej tym lepiej" mojego obecnego pieska też chciałam tak potraktować. Skutek? Musiałam króciutko przystrzyc pieska ponieważ włos skleił się i mimo,że z wierzchu wyglądał w miarę dobrze pod spodem zaczął tworzyć się filc.Dodam,że systematycznie była czesana. Teraz moją sunię kąpie co 2 tygodnie używając szamponu, balsamu i sprayu do rozczesywania firmy Hary i sytuacja więcej się nie powtórzyła.Potwierdzam więc zdanie, że częstotliwość kąpania psa zależy od rasy i okrywy włosowej pieska.
bascha.p
Posty: 34
Rejestracja: 28 marca 2008, 11:41
Kontakt:

28 marca 2008, 11:59

Dyskusja ciekawa choc padaja rozne slowa! ja mam 2 yorki i szetlanda wiec mam porownanie ras. Yorki kapie srednio co10-12dni gora14 dni Psy te posiadaja wlosy nie siersc i wszystkie psy posiadajace wlos nie siersc nazlezy kapac czesto lub nawet czesciej gdy wymaga tego sytuacja. szetlanda kapie rowniez w zaleznosci od potrzeby jednak nie czesciej niz2-4razy w roku.
Nikt nie wspomnial o myciu piskom pupy ale rozumiem ze to normalna rzecz myc psom tylko szczegolnie tym ktore sypaja w lozkach jak rozniez mycie brzuszka co robie wszytskim 3 co3dni max. Dlaczego dlatego ze moje psy to psy dlugowlose wiec zalatwiajac sie osikujja wlos i nie wyobrazam sobie spac zpsem ktory nie ma umytego siisiaka czy pupki! Psy nie sypiajcae z nami mozna byc moze ? traktuje kazdy inaczej po swojemu ale ogolne zasady hogieny chyba nikomu nie sa obce! wiec ile razy i jak czesto kazdy odpowie sobie sam tak by pies byl czysty, jego zapach nam nie przeszkadzal itd
co do ubierania psow hmmm yorki ubieram a dlaczego bo tak trzeba.. psy te psoiadaja za duza powierzchnie ciala do wagi ,do tego wlosy nie siersc bez podszerstka wiec co ma grzac go w zimie te pare wlosow jedwabistych???
paulaaa3
Posty: 17
Rejestracja: 23 marca 2008, 12:55

01 kwietnia 2008, 15:08

Z rasami długo włosymi jest problem, cczesciej sie brudza itp. uważam, że nie należy psa za czesto kąpać. Tylko jeżeli tego wymaga i zgadzam sie z tym, że tylko 2 razy do roku. Jeżeli ktoś sie już uprze to niech bedzie 4 ale nie co tydzien. tym wyrzadzamy rylko psu krzywde. pies musi miec swoją naturalna ochrone, a kąpiąc go, pozbawiamy go tego. Są szmpony, do których użycia nie potrzebujemy wody. odświeżą one siersc i nie zmyją tka jak woda warstwy ochronnej. Oczywiście jeżeli z psem jedziemy na wystawę możemy go wykąpać ale nie zawsze jest to dobre dla psa. w okresie linienia po przez kąpiel pies pozbedzie sie wiele siersci, a to może wpłynąc na ocenę psa na wystawie.

Co za dużo, to nie zdrowo.

Pozdrawiam :D
bascha.p
Posty: 34
Rejestracja: 28 marca 2008, 11:41
Kontakt:

01 kwietnia 2008, 15:27

Paula zgadzam sie zwypowiedza psow dlugowlosych np jak szeltie, collie, czy inne ze te nie ma potrzeby kapieli czesciej niz 2 -3 razy w roku .
natomiast psy rasy york , maltanczyk, zhitzak. i inne dlugowlose ,-psy majace wolosy nie siersc nalezy kapac tyle razy ile jest wskazane by utrzymac wlos , skore tak jak trzeba i powinno byc! Czyli co10-14dni najpozniej.. lub w razie potrzeby czesciej. Sa specjalne szampony ,odzywki nie niszczace struktury wlosa ani nie pozbawiajace skory jej naturalnego PH .
Na budnej skorze zatluszczonej nawet wlosy nie rosna , skora nie oddycha.. wlosy wyspadaja... itd..
paulaaa3
Posty: 17
Rejestracja: 23 marca 2008, 12:55

01 kwietnia 2008, 15:39

Przykro mi ale nie mam zabrdzo styczności z rasami ozdobnymi, lecz w przypadku wiekszosci psow czeste kapanie nie jest wskazane.

Bascha.p nie wiedzialam, że te rasy (które wymieniłaś) potrzebują tak częstej kąpieli. Nigdy nie maialam ztakimi rasami styczności (tylko na wystawach). Dzieki za dodatkowe informacje :D Zakoduje gdzieś pod czaszką w wolnym miejscu :D

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość