wypadanie sierści

Dyskusje o pielęgnacji kotów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

biedronka87
Posty: 333
Rejestracja: 22 lipca 2011, 15:04

27 czerwca 2012, 16:59

Znajoma ma mieszańca persa z norwegiem :wink:
ma 4 lata i nie jest wysterylizowana,ostatnio kiepsko jada, tzn.jest bardzo wybredna no i sierść się jej sypie,koleżanka próbowała z kroplami jakie ja kiedyś moim kotom podawałam ale nie pomogły,czy moze to być jakaś alergia ?
pcheł kot nie ma,jakie badania można zrobić by poznać przyczyny wypadania sierści ?
Awatar użytkownika
Esme
Posty: 882
Rejestracja: 14 marca 2008, 19:53
Lokalizacja: Świnoujście

28 czerwca 2012, 18:00

Stan siersci, często odzwierciedla stan zdrowia kota. Jeśli dzieje się to w okresie intensywnego linienia, (który raczej mamy juz za sobą) i nie ma innych niepokojacych objawów, to najlepiej podać preparaty zawierajace kwasy tłuszczowe, cynk, biotynę i zastosowac preparaty do pielegnacji. Jeśli, jak piszesz kot nagle kiepsko je, to ja bym się temu bliżej przyjrzała i zrobiła badania krwi - morfologia i biochemia.
koralina_

29 czerwca 2012, 17:12

Witajcie.
Dzisiaj zauważyłam u swojego 6 letniego kastrata dość intensywny łupież.
Kot o dwóch tygodni wychodzi na ogródek grodzony (wcześniej nigdy tego nie robił )
Uwielbia tarzać sie po tarasie w zwiazku z tym po każdym powrocie przecierałam mu futerko wilgotnym reczniczkiem.
Czy to mogło spowodować łupież? Czy może stres zwiazany z wychodzeniem na dwor?
Z góry dziękuje za pomoc.
biedronka87
Posty: 333
Rejestracja: 22 lipca 2011, 15:04

02 lipca 2012, 14:34

Esme pisze:Stan siersci, często odzwierciedla stan zdrowia kota. Jeśli dzieje się to w okresie intensywnego linienia, (który raczej mamy juz za sobą) i nie ma innych niepokojacych objawów, to najlepiej podać preparaty zawierajace kwasy tłuszczowe, cynk, biotynę i zastosowac preparaty do pielegnacji. Jeśli, jak piszesz kot nagle kiepsko je, to ja bym się temu bliżej przyjrzała i zrobiła badania krwi - morfologia i biochemia.
koleżanka chce wysterylizować kota w sierpniu bo przez ruje mniej je i jest wybredna,nigdy też kociąt nie miała,myślisz że sterylka coś pomoże ?
Awatar użytkownika
sunshain
Posty: 426
Rejestracja: 05 grudnia 2008, 14:53

03 lipca 2012, 17:27

nie widziałam jeszcze kastrata z brzydkim futrem ;-)
asiryś
Posty: 2309
Rejestracja: 06 stycznia 2011, 17:37

03 lipca 2012, 19:59

Sunshain, to musiałabys zobaczyć mojego kocura :roll:
Jego sierść to w zasadzie sam podszerstek ( mój syn mówi na niego: kot z waty :mrgreen: ), który kołtuni się niemiłosiernie :evil: Nie sposób tego wyczesać, pozostaje mi tylko wycinanie ( codzienne!) kłaków... :|
Awatar użytkownika
Esme
Posty: 882
Rejestracja: 14 marca 2008, 19:53
Lokalizacja: Świnoujście

05 lipca 2012, 14:44

biedronka87 pisze:...koleżanka chce wysterylizować kota w sierpniu bo przez ruje mniej je i jest wybredna,nigdy też kociąt nie miała,myślisz że sterylka coś pomoże ?
Myślę, że po sterylce może jeszcze intensywniej linieć, ale nie z powodu samego zabiegu, lecz stresu z nim związanego. Tym bardziej jesli planuje zabieg, a są jakieś zmiany w zachowaniu (jedzenie) i wyglądzie kota, zrobiłabym badania, żeby sprawdzić w jakiej jest kondycji i czy można ją sterylizować. Co do kropli (domyslam się, że Efa Olie), czy jakiegokolwiek innego preparatu na sierść, na pełny efekt trzeba poczekać ok. 4 tyg, aż nastąpi całkowita wymiana włosa.
Czarna Płotka

15 lipca 2012, 13:42

Cześć! Proszę o rady (szczegółowe) co zrobić, aby kotu mniej wypadała sierść... Moja kotka ma 2 lata i 3 miesiące, w marcu była sterylizowana, trochę przytyła, ale obecnie otrzymuje tyle karmy ile powinna i wraca do normalnej wagi. Być może ma to jakiś wpływ, ale nie głodzę jej, dostaje 100 gram mokrej karmy felix i suchą karmę Royal Canin: odkłaczającą, dla kotek sterylizowanych i... jeszcze jeden rodzaj. Oczywiście ma dostęp do wody, której sporo pije.
Trzy tygodnie temu przeprowadziłam się do innego mieszkania, w którym jest bardzo ciepło, w porównaniu do poprzedniego.
W poprzednim mieszkaniu kot tak nie liniał, teraz jest po prostu strasznie. W 90% przypadków to co leży na podłodze do kocia sierść. Kiedy kot się uderzy np. o kant okna to wypada jej kępa włosów... Kotka nie wygląda na chorą, zachowuje się normalnie. Jak biega po mieszkaniu to za nią unosi się chmura jej sierści... Sierść wypada jej w takim stopniu, że zaczynam się obawiać że niebawem będę miała łysą kotkę... Nie zaobserwowałam łupieżu, w kuwecie też nic złego się nie dzieje - kotka jest regularnie odrobaczana.
Mogę jeszcze dodać, że miała do tej pory kilka kotów i żadnemu nie wypadała tak sierść... Mimo tego, że jestem właścicielką kotów od 5-6 lat jestem kompletnie nie przygotowana na taką sytuację. Co prawda jest to mój pierwszy kot nie wychodzący...
Powinnam z nią iść do weterynarza? Kupić inne karmy? I po jakim czasie coś się zmieni? Co robić... Pomocy!
Awatar użytkownika
sunshain
Posty: 426
Rejestracja: 05 grudnia 2008, 14:53

15 lipca 2012, 14:58

od jak dawna jesteście w nowym mieszkaniu .... być może zmiana powoduje takie utraty futra
Czarna Płotka

16 lipca 2012, 22:05

Napisałam ;) że 3 tygodnie, teraz mija 4 tydzień. Sugerujesz, że jak ktoś się zaaklimatyzuje, to po prostu minie?
Czarna Płotka

16 lipca 2012, 22:06

Kot, przepraszam, nie ktoś :D
Gość

18 lipca 2012, 10:22

Kot nie będzie miał łupieżu i nie będzie az tak gubił włosów (zawsze jednak coś pozostawi) jesli będziesz go dobrze karmić. To podstawa, czyli żadnych Whiskasów itp bo jak poczytasz skład to zobaczysz ze składa sie z 4% produktów zwierzecych i miesa a reszta to enigmatyczna zawartosc czyli chemia, no to jak ma nie uczulac. No i kota z dłuższy włosem trzeba regularnie czesac to również wazne dla jego zdrowia bo te shrekowe "kłaczki" wcale nie są zabawne i kiedy się nazbierają w żołądku kota a pozniej przejdą do jelit, moga doprowadzic do tego ze nie bedze w stanie sie wogole wypróżnic i bywa ze bez operacji sie nie obejdzie.
werbena

28 sierpnia 2012, 11:55

Cześć,
moje koty jedzą dobre karmy i mimo to gubią sierść na potęgę. Czy jest coś co można/warto im podać, czy zostaje szczotka i odkurzacz? ;)
Awatar użytkownika
sunshain
Posty: 426
Rejestracja: 05 grudnia 2008, 14:53

07 sierpnia 2013, 15:53

można podać preparaty na poprawę struktury futra np. efa oile, omegan + kerabol itd ale nie drazetki za 6 zł ;-)

nie przedawkować
bobek90
Posty: 2
Rejestracja: 30 sierpnia 2013, 15:17

30 sierpnia 2013, 16:19

Moje koty regularnie, czyli 2 razy w tygodniu jedzą surowe żółtka. Weterynarz powiedział mi, że to dobry i naturalny sposób na piękną sierść i chyba tak jest :)
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość