najlepszy moment do sterylizacji kotki

Dyskusje o pielęgnacji kotów.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

jardos
Posty:1
Rejestracja:30 stycznia 2012, 19:47

30 stycznia 2012, 20:07

Kotka moich znajomych była wysterylizowana, gdy skończyła pół roku - jeszcze przed pierwszą rujką. Do tej pory nie dzieje się z nia nic, a rana pooperacyjna szybko się wygoiła i to bez żadnych kaftaników i ochraniaczy.
patkak20
Posty:1
Rejestracja:20 sierpnia 2012, 21:35

20 sierpnia 2012, 21:47

Kiedyś weterynarz powiedział mi, że najlepszy moment sterylizacji to ok 8 miesiąc życia kotka i oprócz wielu innych czynników ważny jest apetyt kota w tym czasie czy słyszeliście coś na ten temat?
Miałam kotka po sterylizacji po roku dostała padaczki to samo było z jej mamą czy sterylizacja mogła mieć coś z tym wspólnego?
Awatar użytkownika
sunshain
Posty:426
Rejestracja:05 grudnia 2008, 14:53

21 sierpnia 2012, 16:17

Można kastrować/sterylizować po skończeniu 3 m-cy życia (o ile wet wie co robi) - tzw. wczesna kastracja
wiele hodowli wydaje nakolankowce już wykastrowane
kasia311
Posty:34
Rejestracja:23 września 2012, 11:39

31 października 2023, 13:46

Czy istnieje optymalny wiek kastracji kota?" Philip A.Bushby 16/11/2022
Artykuł ukazał się w Weterynaria po Dyplomie nr 2022/06 "(...)Podsumowanie
Optymalny wiek przeprowadzania sterylizacji/kastracji kota to okres przed osiągnięciem 5. miesiąca życia. Dla kotów, które mają właścicieli, jest to 4-5 miesięcy, a dla zwierząt przebywających w schroniskach optymalny wiek może wynosić już 8 tygodni. Obecne dowody naukowe nie wykazują żadnych medycznych ani behawioralnych powodów, aby opóźniać sterylizację/kastrację kotów powyżej 5 miesięcy, a sterylizacja/kastracja kotów przed ukończeniem 5. miesiąca życia przynosi korzyści populacyjne i zdrowotne. Zabiegi sterylizacji u kotów młodszych niż 5 miesięcy są łatwiejsze, szybsze i bezpieczniejsze, a wdrożenie tej praktyki do klinik weterynaryjnych jest proste.

Od siebie mogę dać namiar na przychodnię weterynaryjną, w której można wykonać sterylizację kota: https://vet-clinic.pl/ w Skawinie.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości