Reprodukcja - kotka przyjmująca hormony.

Tutaj poruszamy tematy nie objęte w innych działach.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Aamele
Posty: 1
Rejestracja: 31 marca 2021, 14:23

31 marca 2021, 14:29

Witam. Przychodzę z dość ważnym pytaniem.
Moja kotka bierze tabletki - tudzież hormony - od blisku dziesięciu lat. Wraz z moją mamą postanowiłyśmy ją dopuścić, ale obawiamy się, że przyjmowane przez naszą kotkę hormony mogą jakoś wpłynąc na miot. Przez owe hormony przybrała również znacznie na wadze. Dlatego moje pytanie: czy hormony faktycznie mogą wpłynąć na ciążę, bądź płodność kotki? I czy nieco grubsza kotka ma jakieś problemy z ciążą?
Pozdrawiam!
iz4a
Posty: 137
Rejestracja: 04 września 2020, 11:19

01 kwietnia 2021, 08:20

źle dobrane hormony mogą być przyczyną wielu zaburzeń... Najlepiej skonsultować sie z weterynarzem prowadzącym. A co do nadwagi - czy kotka jest na jakiejś specjalnej diecie? Może warto wprowadzić karmę o obniżonej zawartości tłuszczu, żeby zmienjszyć wagę. Polecam ci BOZITA Active & Sterilised Grain free Lamb - sucha karma dla kotów sterylizowanych, z jagnięciną - stosowałam go dawno u swojej kotki, która miała podobny problem :)
iz4a
Posty: 137
Rejestracja: 04 września 2020, 11:19

01 kwietnia 2021, 08:20

źle dobrane hormony mogą być przyczyną wielu zaburzeń... Najlepiej skonsultować sie z weterynarzem prowadzącym. A co do nadwagi - czy kotka jest na jakiejś specjalnej diecie? Może warto wprowadzić karmę o obniżonej zawartości tłuszczu, żeby zmienjszyć wagę. Polecam ci BOZITA Active & Sterilised Grain free Lamb - sucha karma dla kotów sterylizowanych, z jagnięciną - stosowałam go dawno u swojej kotki, która miała podobny problem :)
stokrotka
Posty: 107
Rejestracja: 13 stycznia 2021, 09:22

01 kwietnia 2021, 09:04

najlepiej koniecznie skonsultować to z wetem. Bo może być tak, że hormony mogą, ale również nie muszą wpływać na szansę na ciąże. Koniecznie wizyta u weta
lek. wet. Karolina Miechowska
Posty: 315
Rejestracja: 16 września 2020, 10:58

07 kwietnia 2021, 14:55

Aamele pisze:
31 marca 2021, 14:29
Witam. Przychodzę z dość ważnym pytaniem.
Moja kotka bierze tabletki - tudzież hormony - od blisku dziesięciu lat. Wraz z moją mamą postanowiłyśmy ją dopuścić, ale obawiamy się, że przyjmowane przez naszą kotkę hormony mogą jakoś wpłynąc na miot. Przez owe hormony przybrała również znacznie na wadze. Dlatego moje pytanie: czy hormony faktycznie mogą wpłynąć na ciążę, bądź płodność kotki? I czy nieco grubsza kotka ma jakieś problemy z ciążą?
Pozdrawiam!
Dzień dobry,
kotki do rozrodu dopuszczamy w wieku 1,5 roku do 2 lat i okres rozrodczy kończymy około 7-8 roku życia. W tym momencie dopuszczenie kotki do jej pierwszej ciąży będzie bardzo ryzykowne, ponieważ kot jest już w wieku geriatrycznym, mogą być więc problemy z donoszeniem ciąży lub przy porodzie. Kotka w przeliczeniu na ludzkie lata ma około 70, dlatego tego typu praktyka byłaby niezwykle nieodpowiedzialna. Długie podawanie hormonów wpływają negatywnie na organizm - na jajnikach powstają torbiele, ograniczając płodność, komórki jajowe są słabej jakości, pojawiają się zmiany w endometrium macicy oraz nowotwory listwy mlecznej.
Kotka w tym wieku powinna zamiast być rozmnażana być regularnie badana (morfologia i biochemia) oraz mieć wykonane badanie USG jamy brzusznej i sutków.

Pozdrawiam,
lek. wet. Karolina Miechowska
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość