Hipoplazja móżdżku - nagła agresja

Tutaj poruszamy tematy nie objęte w innych działach.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

bloko2@o2.pl
Posty: 1
Rejestracja: 05 listopada 2022, 20:29

05 listopada 2022, 20:42

Witam.
Kotka 3,5 roku z hipoplazją móżdżku. W zgodzie z kocurem bez oczu, ale w wakacje po przebytej infekcji drug oddechowych i antybiotyku (okazało się ze w skutkach miał pobudzenie OUN) dostała nagłego ataku agresji tylko w stosunku do drugiego kota. Agresji która trwała ok 4 tygodnie… atakowała jak tylko pojawiał się w zasięgu wzroku, wręcz go wypatrywała żeby atakować.
Izolacja, Zylkene (krotko bo biegunka), kalmvet tez biegunka ale mniejsza wiec ok 1,5 tygodnia dostawała, feromony w kontakcie i dopiero po 4 tygodniach odpuściła. Robiliśmy badania krwi pod kątem Tarczycy i wątroby i wszystko jest w normie. Wysoko ma CK bo 5900, ale weterynarz nam tłumaczył, ze to skutek ciągłego napięcia mięśni przy hipo, ona ma dość umiarkowany wręcz łagodny stan hipo ale porusza się bardzo powoli i w skupieniu i ciągłym napięciu (widać u niej zarys i rzeźbę mięśni).
Po ok 1,5 miesiąca od tej akcji i od skończenia się feromonu zaczynaja się pojawiać znowu agresje choć w mniejszym nasileniu i odpuszcza po kilku godzinach, niemniej jednak bardzo mnie to martwi i budzi strach, żeby je zostawiać same.
Mało jest literatury i artykułów o hipoplazji u kotów i tym co z tym się wiąże poza chwiejnością dlatego błądzę po omacku i proszę o podpowiedz co można jeszcze sprawdzić, zbadać? Czy to może być związane z hipo? Jak jej pomoc ?
Vet4u
Posty: 707
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

06 listopada 2022, 15:27

Dzień dobry,
Nagle pojawienie się agresji u kota może świadczyć o zaburzeniach w mózgowiu o rożnym pochodzeniu i nie musi konkretnie wynikać z występującej hipoplazji móżdżku. Zastosowany antybiotyk (który mógł doprowadzić do pobudzenia OUN - jak Pan /Pani twierdzi) mógł wywołać jakieś zmiany organiczne w układzie nerwowym, których efektem jest zmiana zachowania kota. By dokładnie sprawdzić stan układu nerwowego najlepiej byłoby wykonać rezonans magnetyczny lub tomografie. Często za nagłą zmianę zachowania odpowiedzialny jest guz, rozwijający się w mózgu.
Pozdrawiam,
Kasia
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość