Psy i sygnały uspokajające

Tutaj możesz zadać pytania dotyczące wychowania zwierząt i innych aspektów, istotnych dla nowych opiekunów zwierząt.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Vet4u
Posty: 717
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

24 maja 2023, 16:51

Obrazek
(http://dogfriendtilltheend.blogspot.com ... -jaki.html

Psy - tak samo jak wszystkie inne zwierzęta - mają własne sposoby na komunikowanie się z otaczającym je światem. Wspomniana komunikacja w dużym stopniu opiera się na mowie ciała, której znajomość jest niezwykle istotna.
Pozwala ona na zrozumienie emocji i zamiarów pupila w danej sytuacji i w związku z tym umożliwia odpowiednie reagowanie na wysyłane sygnały. Jedną z najważniejszych składowych psiego systemu komunikacji są, tzw. sygnały uspokajające, które nasi psi przyjaciele stosują nie tylko w kontakcie z innymi psami, ale również z ludźmi. Mają one na celu poinformowanie otoczenia, że dany osobnik chce uniknąć konfliktu i próbuje to zasygnalizować potencjalnemu agresorowi. Bywają też sytuacje, w których pies czuje się zestresowany i wysyła sygnały uspokajające, aby uspokoić także samego siebie. Właśnie na tym skupimy się w tym wpisie.
Oto kilka z najważniejszych tego typu sygnałów wysyłanych przez psy:

1. Ziewanie
2. Oblizywanie się
3. Odwracanie głowy/ całego ciała
4. Kładzenie się
5. Zastyganie w bezruchu
6. Podchodzenie po łuku
7. Powolne poruszanie się
8. Siadanie
9. Pozycja zapraszająca do zabawy
10. Wąchanie podłoża
11. Podnoszenie łapy


Do innych sygnałów stosowanych przez psy zaliczają się m. in. “uśmiechanie się”, machanie ogonem, czy też mlaskanie.
Przy okazji wysyłania przez psa sygnałów uspokajających, często jednocześnie można zauważyć u niego dodatkowe oznaki stresu, takie jak: dyszenie, kładzenie uszu po sobie, mrużenie oczu, zaciśnięcie pyska.
Oczywiście, nie każdy pies będzie używał wszystkich sygnałów z tak bogatego repertuaru - jest to kwestia indywidualna dla każdego psa oraz zależna od rodzaju sytuacji, w której zwierzę się znalazło. Każdy właściciel powinien nauczyć się obserwować swojego pupila i rozpoznawać te najważniejsze i najbardziej charakterystyczne dla niego. Ignorowanie informacji przekazywanych przez zwierzę będzie potęgowało u niego stres, a w ostateczności (w sytuacji poczucia zagrożenia) pies może nawet zaatakować.
Pamiętajmy o tym, że jeśli nasz pies nie ma problemu z agresją, to zawsze przed atakiem będzie wysyłał sygnały uspokajające.
Musimy tylko nauczyć się je rozpoznawać. To wszystko dotyczy nie tylko kontaktów pies-człowiek, ale również pies-pies. Nigdy nie zmuszajmy naszego pupila do przywitania się z innym psem, nie pchajmy ich na siłę ku sobie. Pozwólmy na to, aby porozumiewały się na swój własny sposób i w komfortowej dla nich atmosferze. W przeciwnym wypadku, możemy tylko spotęgować stres i niechęć naszego pupila do innych zwierząt, co utrudni kontakty z pobratymcami w przyszłości.
Prawidłowe odczytywanie psich emocji i odpowiednia reakcja opiekuna w poszczególnych sytuacjach poprawi komfort życia naszego czworonożnego przyjaciela oraz wzmocni więź psa z właścicielem.
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
Obrazek
(https://pl.depositphotos.com/vector-ima ... C4%99.html)
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość