Pobieranie krwi od psa lub kota- jak przygotować pupila i siebie samych!

Tutaj możesz zadać pytania dotyczące wychowania zwierząt i innych aspektów, istotnych dla nowych opiekunów zwierząt.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Vet4u
Posty: 719
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

28 maja 2023, 08:51

Obrazek
cat and dog PNG Designed By BlackJacket

*Post krótki z podstawowymi informacji. Zawsze kieruj się wskazaniami od lekarza weterynarii*

Pobieranie krwi jest stresującym przeżyciem dla psa lub kota oraz niejednokrotnie samego właściciela. Nowi ludzie wokół, przebywanie w obcym otoczeniu oraz towarzyszące temu silne emocje prowadzą do nadmiernej reakcji ze strony zwierzęcia w postaci pisków, skomlenia, wyrywania się oraz (szczególnie u kotów) drapania.
Oczywiście jest to minimalnie bolesna procedura, jednak największym problemem jest sam stres, który udziela się pupilowi nieczęsto od samych właścicieli.
Powstaje pytanie... Jak przygotować psa/kota do pobierania krwi oraz siebie samych?
Zacznijmy od strony właściciela, która nawiązuje do emocji:
-> Najważniejszą kwestią jest zrozumienie, że zwierzęciu nie dzieje się krzywda i jest to procedura przeprowadzana przez fachowca, lekarza weterynarii lub niejednokrotnie technika weterynarii, który został przeszkolony w tej dziedzinie.
-> Widok krwi może nie być zbyt przyjemny, więc jeśli nie chcemy tego widzieć możemy wyjść z gabinetu na ten czas. Nasze samopoczucie wpływa na pupila! Nasz stres i zdenerwowanie tylko spotęgują jego emocje.
-> Niekiedy lepiej jeśli właściciel opuści pomieszczenie na ten czas. Zwierzęta często są spokojniejsze bez opiekunów obok i lepiej współpracują.
-> Opanowanie nerwów, tak jak wcześniej wspomniano może bardzo pomóc. Im szybciej osoba wykonująca procedurę pobierania krwi ją skończy, tym lepiej. Jednak zależy to od zachowania zwierzęcia.

Przygotowanie zwierzęcia ma bardziej aspekt żywieniowy.
W zależności od sytuacji, z której wynika potrzeba pobrania krwi np. diagnostyczna, kontrolna, może wyglądać delikatnie inaczej (w specjalnych przypadkach należy słuchać szczegółowych wytycznych od lekarza weterynarii)
Oto 2 podstawowe zasady:
1. Głodówka: 8-12h (u kotów do 8h), zaleca się aby zwierzę dostało ostatni posiłek np. wieczorem, jeśli pobranie krwi ma być wykonane następnego dnia rano lub rano, jeśli będzie miało to miejsce wieczorem.
Wyklucza to także smaczki i nagrody w postaci jedzenia.
Warto wspomnieć o pewnym ważnym problemie w związku z kotami, które powinny jak najszybciej po badaniu dostać posiłek, ponieważ szybko może dojść u nich do stłuszczenia wątroby.

2. Woda: dostęp może być ciągły, nie ma potrzeby braku dostępu do wody

Należy mieć na uwadze proces przygotowania miejsca pobrania krwi, obejmuje to m.in. golenie wybranego punktu, co może wyglądać nieestetycznie dla właściciela.
Wyniki badań należy interpretować razem z lekarzem weterynarii prowadzącym pupila!
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość