Nie taki kot "złośliwy" jak go malują- czyli o problemach kotów z oddawaniem moczu poza kuwetę.

Tutaj możesz zadać pytania dotyczące wychowania zwierząt i innych aspektów, istotnych dla nowych opiekunów zwierząt.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Vet4u
Posty: 717
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

31 stycznia 2023, 18:49

Kocia złośliwość, a problemy z kuwetą

Kocia złośliwość objawiająca się niepożądanym przez nas zachowaniem (jak oddawanie moczu poza kuwetą) jest stosunkowo powszechnym i silnie ugruntowanym stereotypem w naszej kulturze. Co prawda źródła tego zaburzenia możemy się doszukiwać w szeroko pojętym behawiorze zwierzęcia, jednak nie powinniśmy pomijać ewentualnego czynnika chorobowego i zawsze konsultować się z lekarzem weterynarii.
Niestety, właściciele kotów często opierając się na tym błędnym przekonaniu bagatelizują problem niepoprawnego oddawania moczu (nierzadko związanego z odczuwanym przez kota bólem!) i dopiero jego znaczne nasilenie zwraca ich uwagę.

Obalając mit kociej złośliwości, poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych przyczyn (chorobowych) oddawania moczu poza kuwetą:
  1. Choroby układu moczowego - dotyczy zarówno schorzeń dolnych, jak i górnych dróg moczowych.
    Wymienia się tu m.in. infekcje i nowotwory pęcherza moczowego lub dróg wyprowadzających mocz, kamicę moczową oraz procesy prowadzące do przewlekłej niewydolności nerek. Specyficzną jednostką chorobową również występującą u kotów oddających mocz poza kuwetą jest idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego (FIC). Oprócz chorób układu moczowego przyczyną tego zaburzenia mogą być nieprawidłowości anatomiczne, takie jak moczowody uchodzące w niewłaściwym miejscu, co w konsekwencji objawia się nietrzymaniem moczu.
  2. Choroba zwyrodnieniowa stawów (zwykle u kocich seniorów) - kot dotknięty tym schorzeniem może niechętnie korzystać z kuwety z racji bólu, występującego przy podnoszeniu kończyn (podczas wchodzenia do kuwety) oraz przyjmowania pozycji do oddania moczu. Dodatkowo, lokalizacja kociej toalety na piętrze/w piwnicy (gdzie pupil musiałby wejść/zejść po schodach) również może być przyczyną niechęci kota do korzystania z niej.
  3. Choroby układu nerwowego - jedną z częstszych przyczyn oddawania moczu poza kuwetą jest zespół zaburzeń poznawczych (czyli CDS) występujący u starszych zwierząt. Do innych natomiast można zaliczyć utratę wzroku, utratę powonienia oraz choroby nowotworowe mózgu.
  4. Choroby układu endokrynowego - można tu wymienić choroby przebiegające ze zwiększeniem objętości moczu, a tym samym wymagające częstszego jego oddawania np. : cukrzyca, nadczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy, moczówka prosta.

Podsumowując, jeśli Twój kot ma problemy z oddawaniem moczu poza kuwetą, w pierwszej kolejności zgłoś się do lekarza weterynarii w celu wykluczenia ewentualnych chorób.

Obrazek

Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość