Lek separacyjny- z czym to się je?

Tutaj możesz zadać pytania dotyczące wychowania zwierząt i innych aspektów, istotnych dla nowych opiekunów zwierząt.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Vet4u
Posty:735
Rejestracja:08 lipca 2022, 18:43

21 lutego 2023, 10:18

Lęk separacyjny jest to jeden z najczęstszych, a zarazem najbardziej złożonych problemów behawioralnych, z którym borykają się właściciele psów. Najprościej rzecz ujmując, lęk separacyjny jest to lęk przed rozstaniem z opiekunem.

Przyczyną takiego stanu u pupila może być:
 • Niewłaściwa socjalizacja/ brak socjalizacji

  Czyli częsty błąd popełniany przez zatroskanych właścicieli.
  Przyjęcie psa pod swój dach jest bardzo emocjonującym momentem w życiu, przez co opiekunowie nierzadko biorą wolne w pracy, aby pomóc zwierzakowi zaaklimatyzować się w nowym środowisku.
  Niestety może to przynieść zupełnie odwrotny skutek. Pupil przyzwyczaja się do stałej obecności ukochanego człowieka w domu, a ten nagle musi wrócić do pracy.
  I co wtedy? Szok i niedowierzanie! Pies zaczyna panikować, bo nie był do tego stopniowo przygotowywany.
  Jest to szczególnie zauważalne u psów wziętych w czasie pandemii, kiedy to ludzie pracowali w pełni zdalnie. Dlatego tak ważna jest socjalizacja i przyzwyczajanie psa do sytuacji, kiedy właściciela nie będzie w pobliżu.

  Obrazek
 • Trauma, którą pies doświadczył w przeszłości

  Zaliczamy tutaj częste zmiany właścicieli (psy adoptowane i oddawane do schroniska), a także inne drastyczne zmiany w życiu psa (np. zmiany miejsca zamieszkania).
  Można tu również wymienić przemoc stosowaną przez człowieka, złe traktowanie, wypadki oraz różne sytuacje odbierające zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa.

  Obrazek
 • Genetyka

  Okres ciąży jest krytycznym momentem, w którym matka może przekazać podłoże lękowe szczeniętom - wpływ mają tu warunki utrzymania psów. Niektóre czworonogi są też “z natury” mniej pewne siebie i lękliwe.

A zatem jak rozpoznać czy nasz pies cierpi z powodu lęku separacyjnego?


Należy pamiętać, że nie każdy pies z tym problemem będzie zamieniał dom w pobojowisko. Owszem, niszczenie mebli, oddawanie moczu na łóżko właściciela czy nieznośne wycie i szczekanie to typowe oznaki lęku przed rozstaniem z opiekunem.
Są jednak psy, które przeżywają niewiarygodny stres podczas rozłąki, a jedynym objawem będzie ciągłe dreptanie po domu. Nieodstępowanie właściciela na krok, kiedy jest w domu, też może być sygnałem, że pies ma problem z zostawaniem samemu. Mniej oczywistym przejawem będzie również samookaleczanie w postaci nadmiernego wylizywania łap.
Najlepszym sposobem na właściwe zdiagnozowanie tego problemu jest zainstalowanie kamerki w domu.
Takie rozwiązanie pozwala na wykrycie lęku u psów nieniszczących, natomiast u psów niszczycieli pozwala stwierdzić, czy pupil jest zestresowany czy po prostu się nudzi i rozpiera go energia ;)

Cały czas trzeba pamiętać, że podłoże zachowań lękowych może być bardziej skomplikowane niż z początku się wydaje, dlatego każdemu właścicielowi pupila cierpiącego z powodu lęku separacyjnego polecamy konsultację z psim behawiorystą :)

Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
 • Informacje
 • Kto jest online

  Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości