Lęk separacyjny- jak sobie z nim radzić

Tutaj możesz zadać pytania dotyczące wychowania zwierząt i innych aspektów, istotnych dla nowych opiekunów zwierząt.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Vet4u
Posty: 717
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

24 lutego 2023, 10:14

Lęk separacyjny- jak sobie z nim radzić

Obrazek
(https://pin.it/5JCub62)

Skoro już wszyscy wiemy czym jest lęk separacyjny i co może być jego przyczyną (kompendium-dla-nowego-opiekuna-f28/lek- ... 73431.html) to opowiemy teraz po krótce jak sobie z nim radzić.
Poniższe metody są omówione tylko poglądowo, więc zachęcamy wszystkich właścicieli problematycznych psów do nawiązania współpracy z behawiorystą :D

1. Wprowadzenie do domu klatki kennelowej

Oczywiście nie mamy tu na myśli zamykania zestresowanego psa na siłę! Klatka nie służy do zamykania psa na całe dnie, po to aby nic nie zniszczył w domu. Poprzez odpowiednie i stopniowe wprowadzanie jej do przestrzeni domowej ma się ona stać azylem, w którym pies będzie się czuł komfortowo i bezpiecznie - nawet w sytuacji, gdy właściciela nie ma w pobliżu.

2. Pożegnania przy wyjściu z domu, powitania po powrocie

Starajmy się, aby zarówno nasze pożegnania z pupilem jak i powitania nie były zbyt wylewne i przeładowane emocjami. W ten sposób jeszcze bardziej “nakręcamy” psiaka i …, że coś się dzieje.

3. Trening pozostawiania samemu

Te ćwiczenie ma na celu odzwyczajenie zwierzaka od chodzenia za swoim człowiekiem krok w krok, kiedy ten jest w domu. Wygląda to następująco:
Siedzimy sobie na kanapie, a pupil leży w pobliżu. Na początku wykonujemy tylko drobne ruchy sugerujące, że chcemy wstać. Za każdym razem, kiedy zwierzak nie zareaguje, a będzie grzecznie odpoczywał - dostaje ulubionego smaczka. Z czasem (jeśli pies robi postępy) możemy zacząć wstawać z kanapy, a następnie wychodzić do innego pokoju. Cały czas trzeba pamiętać o nagradzaniu pupila za pożądane zachowanie.

4. Udawane wyjścia

Ta metoda wymaga od właściciela bardzo dużego zaangażowania. Chodzi o to, aby opiekun wykonywał swoją przed wyjściową rutynę (malowanie się, układanie włosów, przygotowywanie herbaty) o różnej porze dnia, a nie tylko wtedy kiedy rzeczywiście planuje wyjść z domu. Celem tego ćwiczenia jest pokazanie psu, że te zwyczajowe czynności nie zawsze są “zwieńczane” opuszczeniem domu. Zmniejsza to stres, który zwierzak odczuwa już w momencie, kiedy istnieje szansa, że zostanie sam.

Zapraszamy także do zapoznania się z postem na temat radzenia sobie z pozostawianiem psa samego: kompendium-dla-nowego-opiekuna-f28/pies ... 73425.html

Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość