Kocia mowa ciała

Tutaj możesz zadać pytania dotyczące wychowania zwierząt i innych aspektów, istotnych dla nowych opiekunów zwierząt.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Vet4u
Posty: 715
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

27 marca 2023, 16:24

Obrazek

Koty komunikują się z otoczeniem, wysyłając sygnały poprzez przyjęcie odpowiedniej postawy ciała, ustawienie ogona, mimikę twarzy, a także poprzez wokalizację.
Aby lepiej zrozumieć naszego zwierzaka, musimy nauczyć się jego sposobu komunikacji i zacząć go „słuchać”. Koty są istotami, u których szybko wyzwalana jest reakcja “walki lub ucieczki” - zgodnie z którą dążą do unikania niebezpiecznych dla siebie sytuacji.
Właśnie w obliczu takich zdarzeń, właściwe odczytywanie emocji naszego pupila jest kluczowe - zmniejszy to ryzyko eskalacji konfliktów oraz zwiększy komfort życia i poprawi samopoczucie naszego zwierzaka.

A czy Ty wiesz, co czuje Twój kot?

Obrazek


Nie zapominajmy o tym, że kot wysyła nam również sygnały poprzez wokalizację.
W celu komunikacji społecznej zwierzęta posługują się całym wachlarzem dźwięków, do których należą m.in. ćwierkanie, mruczenie, miauczenie, gaworzenie czy też nawoływanie partnera seksualnego. Repertuar sygnałów proszących o zwiększenie dystansu również jest zróżnicowany.
Kot przerażony będzie syczeć, głośno miauczeć, prychać lub wydawać dźwięk przypominający płacz dziecka. Jeśli jego sygnały będą dalej ignorowane to będzie eksponować wszystkie zęby i pazury, gotów by zaatakować.
Natomiast kot, który się nie boi, ale jest “nastawiony bojowo” będzie wydawał niskie, warczące dźwięki z zamkniętą jamą ustną.

Najważniejsza jest ciągła i przede wszystkim uważna obserwacja zwierzęcia, gdyż niektóre zmiany w zachowaniu mogą być subtelne, a dostarczają nam wiele przydatnych informacji na temat samopoczucia naszego pupila.

Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość