Karmienie węży

Tutaj możesz zadać pytania dotyczące wychowania zwierząt i innych aspektów, istotnych dla nowych opiekunów zwierząt.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Vet4u
Posty: 717
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

25 lutego 2023, 12:35

Karmienie węży

Obrazek

Większość węży preferuję dietę, składającą się z gryzoni, takich jak myszy, szczury czy mastomyszy. Niektóre gady mają większe wymagania żywieniowe, na które mogą składać się inne zwierzęta: gady, płazy, ptaki, ryby czy owady.
Wybierając węża na naszego podopiecznego, musimy upewnić się jak wygląda dieta danego
gatunku w środowisku naturalnym oraz powinniśmy czy jesteśmy w stanie mu ją zapewnić.

Gatunki zwierząt karmowych:
Do najczęściej spotykanych zwierząt karmowych należą myszy oraz szczury, które są segregowane wagowo, tak by można było dobrać odpowiedni ich rozmiar do aktualnej wielkości węża.
Musimy pamiętać by posiłek węża nie był za duży - w innym wypadku wąż odmówi zjedzenia pokarmu lub zwymiotuje go zaraz po połknięciu.
Do rzadziej hodowanych zwierząt karmowych należą mastomyszy, króliki oraz pisklęta kurcząt. Zwierzęta te powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł- najlepiej hodowli będących pod kontrola weterynarza, których jesteśmy pewni ich dobrostanu oraz odpowiedniego statusu zdrowotnego.


Rodzaje karmówki - wady i zalety:
Węże możemy karmić stosując żywe zwierzęta, świeżo ubite lub mrożone.
Podawanie żywych gryzoni jest aktualnie odradzane, ponieważ niesie ze sobą bardzo wysokie ryzyko pogryzienia węża przez zwierzę karmowe.
Musimy pamiętać, że zdecydowana większość węży pochodząca z hodowli karmiona jest od maleńkości gryzoniami mrożonymi, dlatego ich umiejętności łowcze nie są tak rozwinięte jak w przypadku węży mieszkających w środowisku naturalnym. Zwiększa to ryzyko nieudolnego złapania gryzonia, który może zacząć gryźć węża podczas walki o swoje życie.
Szczególnie szczury wykazują dużą waleczność i w skrajnych przypadkach mogą zagryźć węża lub wygryźć mu spory kawałek ciała, doprowadzając do ciężkich obrażeń.
Musimy mieć też na uwadze, że takie karmienie musi być przez cały czas nadzorowane- nie możemy włożyć gryzonia do terrarium i go tam zostawić, ponieważ w sytuacji gdy gryzoń zaatakuje węża nie będziemy mieć możliwość reakcji.


Świeżo zabite zwierzęta:
Niektóre gady niechętnie spożywają pokarm mrożony, który nie jest tak atrakcyjny jak świeży i żywy pokarm.
By zapewnić pożądane przez węża wrażenia organoleptyczne oraz zapewnić mu bezpieczeństwo, część hodowców decyduje się na ubicie żywych gryzoni przed podaniem ich wężowi.
Oczywiście należy pamiętać, że zabicie zwierząt karmowych musi zostać przeprowadzone HUMANITARNIE, tak by nie sprawiać im bólu i cierpienia.


Mrożona karmówka:
Jest to aktualnie najbardziej popularny rodzaj karmówki, który posiada wiele zalet.
W postaci mrożonej znajdziemy wiele gatunków zwierząt np. myszy, szczury, mastomyszy, pisklęta oraz króliki, dzięki czemu nawet wybredna gadzina znajdzie coś dla siebie.
Ponadto możemy zrobić większy zapas w zamrażarce, co pozwala na oszczędzenie czasu oraz pieniędzy (płacimy tylko raz za przesyłkę/transport). Najważniejszą zaletą tego rodzaju pokarmu jest bezpieczeństwo, ponieważ nie ma ryzyka poranienia węża przez gryzonia, co sprawia, że nie musimy nadzorować całego karmienia.
Niestety, niektóre węże (szczególnie te pochodzące z odłowu ze środowiska naturalnego) niechętnie jedzą rozmrożony i podgrzany pokarm, dlatego w ich przypadku warto rozważyć inny rodzaj karmówki.


Potrzebne akcesoria:
Do karmienia węży potrzebna jest długa pęseta (pęseta terrarystyczna), za pomocą której będziemy podawać pokarm.
Musimy pamiętać, że w momencie, w którym wąż poczuje zapach ofiary może stać się on podekscytowany i agresywny, co zwiększa szanse zostania przez niego ugryzionym.
Węże nie zawsze też „trafiają” w ofiarę za pierwszym razem i niestety mogą trafić w naszą dłoń, dlatego długa pęseta znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo w czasie karmienia.

Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość