Ja też mam swoje wymagania... PART V: BOJOWNIK

Tutaj możesz zadać pytania dotyczące wychowania zwierząt i innych aspektów, istotnych dla nowych opiekunów zwierząt.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Vet4u
Posty: 717
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

31 maja 2023, 10:11

Obrazek
(https://www.istockphoto.com/pl/search/2 ... ilustracje)

W wielu przypadkach wybór pierwszego zwierzątka pada na rybkę, którą zazwyczaj jest popularny “bojownik”. Samce są atrakcyjnymi, kolorowymi rybami z pięknymi, welonowymi płetwami, które znane są ze swojego wojowniczego nastawienia wobec innych osobników swojego gatunku. Ze względu na swój imponujący wygląd, mnogość kolorów oraz łatwą dostępność w sklepach, samce bojownika wspaniałego są często wybierane przez początkujące osoby, jednak nie jest to zwierzątko proste w utrzymaniu.


Akwarium
Często widuje się bojowniki zamknięte w szklanych kulach, które niestety są dla tego gatunku męczarnią. Wykazano, że popularne kule mają bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie ryb, dlatego nie powinny być wykorzystywane jako akwaria.
Dla samca bojownika akwarium powinno być kwadratowym lub prostokątnym zbiornikiem o pojemności minimum 10-20 litrów. Wskazane jest aby posiadało też pokrywę, zabezpieczającą rybę przed wyskoczeniem z akwarium.
Zbiornik musi być wyposażony w grzałkę z termostatem, która będzie utrzymywać temperaturę wody w granicach 25-28’C, oraz filtr z pompą.
Akwarium powinno być dość gęsto obsadzone roślinnością, w której rybka będzie mogła się schronić.


Charakter:
Ryby te, zarówno samce jak i samice, są terytorialne i nastawione agresywnie w stosunku do ryb posiadających welonowe płetwy, dlatego samce trzymamy pojedynczo i ostrożnie dobieramy pozostałą obsadę akwarium.


Długość życia:
Średnia długość życia bojownika wynosi od 2 do 5 lat.


Żywienie:
Bojowniki są drapieżnikami, dlatego ich pokarm musi zawierać białko pochodzenia zwierzęcego. W sklepach zoologicznych i akwarystycznych dostępne są kompletne karmy przeznaczone dla ryb drapieżnych, ponadto w niektórych sklepach można spotkać karmy przeznaczone specjalnie dla bojowników wspaniałych mające poprawić ich ubarwienie.


Cena:
Cena samca bojownika w sklepach zoologicznych oscyluje zwykle w okolicach 50 złotych, jednak niektóre rzadkie odmiany barwne dostępne są jedynie w wybranych sklepach akwarystycznych i mogą kosztować nawet 400 zł.


Koszt utrzymania:
Największym wydatkiem przy zakupie ryby jest odpowiednie akwarium oraz jego wyposażenie. Gotowe zestawy akwariowe zawierające zbiornik o pojemności 10-20 litrów, grzałkę z termostatem oraz filtr z pompą kosztują około 300 złotych. Do tego należy doliczyć zakup odpowiedniej roślinności oraz dodatków np. korzeni czy kryjówek.

Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość