Ja też mam swoje wymagania... PART III : SZCZURY

Tutaj możesz zadać pytania dotyczące wychowania zwierząt i innych aspektów, istotnych dla nowych opiekunów zwierząt.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Vet4u
Posty: 717
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

01 kwietnia 2023, 12:59

Obrazek
[size=50]https://naekranie.pl/aktualnos ... 922[/size]

Szczury często uważane są za typowe zwierzęta laboratoryjne, jednak warto zauważyć, że są one także coraz częściej traktowane jako zwierzaki domowe!
A oto kilka słów o nich:

CHARAKTER:

Szczury należą do zwierząt aktywnych, kochających zabawę i psoty. Ich szczyt aktywności przypada na godziny poranne i wieczorne, dlatego ich właściciele mają dużą szanse na interakcje ze swoimi pupilami, gdy wrócą z pracy czy ze szkoły. Należy pamiętać o tym, gryzonie te kochają szczurze towarzystwo i muszą trzymane być w grupie. Uważa się, że minimalna liczba szczurów trzymanych razem wynosi trzy i nie powinna być mniejsza.
Można oczywiście trzymać je w większej grupie , jednak trzeba wtedy wziąć pod uwagę odpowiedni rozmiar klatki, która musi być wystarczająco duża dla całej gromady rozrabiaków.

WARUNKI UTRZYMANIA:

Szczury potrzebują dużej przestronnej klatki z urozmaiconym wnętrzem, które zapewni im odpowiednio dużą przestrzeń i wyposażone będzie w zabawki, które będą zajmować im czas. Na rynku dostępne jest wiele modeli klatek, również modułowe, które można łączyć ze sobą i rozbudowywać. Ponadto klatkę warto wyposażyć w różnego rodzaju hamaczki, tunele, liny, gryzaki oraz kryjówki. Akcesoria te muszą zostać odpowiednio umocowane, tak by szczurom nie stała się krzywda w trakcie szalonych zabaw i gonitw po klatce.

https://www.krakvet.pl/product-pol-9187 ... uery_id=1

https://www.krakvet.pl/product-pol-1098 ... -Plus.html

https://www.krakvet.pl/product-pol-282 ... zarny.html

https://www.krakvet.pl/product-pol-3085 ... retek.html


DIETA:

Szczury należą do zwierząt wszystkożernych - ich dieta składa z warzyw, owoców, ziaren oraz białka pochodzenia zwierzęcego. Podstawę ich żywienia stanowi dobrej jakości sucha karma, która nie powinna zawierać konserwantów, barwników (w postaci kolorowych chrupeczek) oraz odpadów roślinnych czy zwierzęcych. Czasami, jako okazjonalne smakołyki możemy wprowadzić do diety szczura gotowane jajko, owoce oraz orzechy i pestki, a warzywa w formie surowej możemy podawać nawet codziennie. Należy uważać na różnego rodzaju gotowe smakołyki oraz kolby, ponieważ większość z nich zawiera duże ilości cukru i jest bardzo kaloryczna, a tym samym niezdrowa dla szczurzych organizmów.

DOBRE/ POLECANE KARMY:

https://www.krakvet.pl/product-pol-3165 ... query_id=1

https://www.krakvet.pl/product-pol-3159 ... query_id=1

DŁUGOŚĆ ŻYCIA:

Niestety maksymalna długość życia szczurów wynosi jedynie 3 lata, a średnia około 2 lata. Wiele szczurów, mówi się nawet o 70% , choruje na guza przysadki, który często nie reaguje na leczenie i powoli odbiera szczurom sprawność.


Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość