Ja też mam swoje wymagania... PART II : KRÓLIK

Tutaj możesz zadać pytania dotyczące wychowania zwierząt i innych aspektów, istotnych dla nowych opiekunów zwierząt.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Vet4u
Posty: 717
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

15 stycznia 2023, 12:27

Obrazek
(https://prodigits.co.uk/thumbs/wallpape ... 170262.jpg)

Królik

Słodka puchata kulka, która często wybierana jest na pierwszego futrzastego przyjaciela dla dziecka.
Mogłoby się wydawać, że tak małe zwierzątko, które trzymane jest w klatce nie powinno sprawiać wiele problemów.
Jednak wbrew pozorom króliczki nie są prostymi w opiece i bezproblemowymi towarzyszami.

TRYB ŻYCIA:

Króliki prowadzą nocny tryb życia.
Ich szczyt aktywności przypada na późne wieczory oraz wczesny ranek, kiedy ich właściciele smacznie śpią. Króliczki zaś drzemią w południe i popołudniu, kiedy to my chcielibyśmy spędzić z nimi czas na wspólnej zabawie i pieszczotach.
Ich cykl dobowy generuje poważny problem, jakim są nocne harce, które mogą przeszkadzać właścicielom podczas zasypiania i snu.


TOWARZYSTWO:

Króliki są zwierzętami stadnymi i wymagają króliczego towarzysza, dlatego podczas zakupu pupila musimy również pomyśleć o jego koledze.
Człowiek nie zastąpi uszatego towarzysza, co stwarza kolejny problem jakim jest potrzeba przygotowania miejsca oraz funduszy na dwa pupile.


WETERYNARZ:

Nasz pupil potrzebuje lekarza, który będzie wiedział z jakimi problemami mierzy się nasze zwierzę oraz będzie posiadać odpowiedni sprzęt oraz doświadczenie, żeby mu pomóc.
Królik w Polsce zaliczany jest do zwierząt egzotycznych dlatego wymaga weterynarza, który zajmuje się zwierzętami z tej grupy i będzie w stanie nam pomóc w razie potrzeby.
Przed zakupem królika warto sprawdzić czy w naszym mieście lub niedalekiej okolicy znajduje się taki weterynarz, ponieważ oprócz sytuacji chorobowych króliczki wymagają szczepień oraz regularnych kontroli zębów.


POTRZEBA AKTYWNOŚCI:

Królik potrzebuje miejsca na swoje harce co sprawia, że należy przygotować bezpieczny i odpowiednio zabezpieczony obszar do nieograniczonego kicania.
Musimy więc mieć na to odpowiednio dużo miejsca, ponieważ królik absolutnie nie może spędzać całych swoich dni w klatce. Oprócz odpowiedniego zabezpieczenia takiego miejsca (wyniesienie z niego rzeczy, mogących stać się obiektem zainteresowania ich siekaczy, roślin, które mogą zostać obgryzione i spowodować zatrucie oraz zabezpieczenie kabli, ponieważ króliki słabo znają się na elektryce i nie doceniają mocy prądu) trzeba wyposażyć je w kryjówki, zabawki (np. tunele), kuwetę, jedzenie oraz miski z wodą.


ODPOWIEDNIE ŻYWIENIE:


Króliki są zadeklarowanymi wegetarianami, dlatego ich dieta opiera się na dobrej jakości sianie, suszonych ziołach, warzywach, świeżych zielonkach i okazjonalnie owocach. Dobrej jakości granulat, siano oraz ziółka nie są tanie i niestety w wielu sklepach ich wybór jest ograniczony, dlatego właściciele zmuszeni są do robienia zakupów w sklepach internetowych, co dla niektórych osób może być problematyczne.
Przykładowy granulat:
https://www.krakvet.pl/product-pol-3158 ... query_id=2
Sianko:
https://www.krakvet.pl/product-pol-3202 ... -1-kg.html


LINIENIE:


Futerko króliczków jest wyjątkowo miękkie i przyjemne w dotyku, jednak wiąże się z nim pewien problem- linieje. Królicza sierść będzie widoczna na meblach, dywanach oraz naszych ubraniach, które będą wymagać czyszczenia z wykorzystaniem rolki do ubrań.
Jeżeli zdecydujemy się na królika długowłosego np. rasy angora to musimy zdawać sobie sprawę z potrzeby regularnego wyczesywania ich sierści, a czasami trzeba będzie rozważyć profesjonalną wizytę u groomera.

MAŁY NISZCZYCIEL:

Królik posiada ostre zęby i pazury, którymi może przyczynić się do zniszczenia mebli, szczególnie drewnianych, tekturowych pudeł oraz pozostawionych w zasięgu jego zębów papierowych dokumentów czy książek. Ponieważ zajęczaki (do których należy królik) nie odbyły podstawowego kursu z elektryki to wszelkie kable, czy te od telewizora czy od słuchawek bądź głośników, stanowią dla nich ciekawą alternatywę dla gryzienia, która może zakończyć ich żywot, dlatego należy pamiętać o tym, żeby wszystkie kable były przed nimi schowane.

Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość