Ja też mam swoje wymagania... PART I : CHOMIK

Tutaj możesz zadać pytania dotyczące wychowania zwierząt i innych aspektów, istotnych dla nowych opiekunów zwierząt.

Moderatorzy:Robert A., Jarek

Vet4u
Posty:735
Rejestracja:08 lipca 2022, 18:43

28 grudnia 2022, 10:08

Wraz z tym postem rozpoczynamy serię wpisów na temat różnych gatunków zwierząt, które często pojawiają się w naszych domach!
Jako pierwszy:

CHOMIK

Obrazek


Często na pierwsze zwierzątko dla dziecka rodzice chcą wybrać takie, które jest nieduże i łatwe w utrzymaniu - wybór pada wtedy zwykle na chomiczka, który wydaje się być prosty w obsłudze i ponadto niedrogi.
Czy jednak na pewno jest to właściwy wybór?
Jak się okazuje chomik wbrew pozorom nie jest „łatwym” zwierzątkiem, a jego tryb życia można sprawiać wiele problemów małemu właścicielowi.

Tryb życia:
Chomik posiada nocny tryb życia - oznacza to, że w nocy jest aktywny i wychodzi ze swoich kryjówek by biegać po klatce , a w dzień odsypia nocne harce i nie jest skory do żadnych interakcji z człowiekiem.
Może to być źródłem dwóch problemów:
  • Po pierwsze chomik może hałasować w nocy, a to utrudnia zasypianie i spokojny sen.
  • Ponadto czas wspólny ze zwierzątkiem powinien mieć miejsce w nocy, kiedy jest ono naturalnie aktywne, a nie w dzień, kiedy to my jesteśmy aktywni, a dla chomiczka to czas snu.
Charakter:
Wbrew pozorom ta puchata kulka nie zawsze jest przyjaźnie nastawiona do człowieka.
Nie każdy chomik będzie z chęcią wchodził na ręce i dawał się głaskać, a ich ugryzienia potrafią być bolesne.
Nawet w przypadku chomiczków ważna jest socjalizacja od małego, dlatego dobrze jest kupować zwierzęta ze sprawdzonych hodowli, w których dbane jest o ich odpowiednie żywienie, socjalizację, warunki życia (stres może powodować agresję) oraz o selekcje rodziców (temperament może przenieść się na potomstwo).

Długość życia:
Chomiczki niestety znane są z tego, że krótko żyją - zwykle żyją około trzech lat.
Tak krótka długość życia i szybka rozłąka z przyjacielem nie jest łatwa dla małego właściciela oraz jego rodziców.

Wymagania:
Wbrew pozorom tak małe zwierzątko ma całkiem duże wymagania.
Klatka, terrarium lub akwarium muszą być odpowiedniej wielkości - mimo niewielkiego rozmiaru, chomik potrzebuje przestrzeni do kopania tuneli i kryjówek.
Ponieważ chomiki uwielbiają kopać i tworzyć nory, warstwa ściółki musi być odpowiednio gruba - minimalna wysokość warstwy to 10 cm, nie wystarczy samo pokrycie nią dna. W klatce powinny znajdować się kryjówki takie jak np. domki wykonane z drewna, ponadto możemy umieścić dodatkowo tunele o odpowiedniej średnicy czy drewniane mostki.
By zachować odpowiednią higienę futerka chomiki potrzebują specjalnego piasku dla gryzoni, w którym będą się tarzać.
Do zwiększenia ich aktywności służą kołowrotki, jednak wybór odpowiedniego wcale nie jest taki prosty - kołowrotek powinien być pełny, bez szczebelek i efektu nożyc oraz o odpowiedniej wielkości tak by naszemu pupilowi nie stała się krzywda.
Ponadto powinniśmy móc zapewnić odpowiednio zabezpieczone wybiegi, które zagwarantują naszemu chomiczkowi odpowiednią dawkę ruchu.
Kwestia żywienia nie jest również taka prosta - podstawą żywienia jest wysokiej jakości karma, która pozbawiona jest zbędnych cukrów i barwników oraz dopasowana jest do konkretnego gatunku chomika. Do karmy powinniśmy dołożyć świeżą zieleninę, suszone warzywa i owoce, suszone robaki np. larwy mącznika, siano, zioła i gałązki drzew liściastych. Musimy również ograniczać niezdrową żywność taką jak dropsy, kolorowe chrupki, kolby, wapno oraz ludzkie jedzenie, które może być zabójcze dla naszych podopiecznych.


Choroby:
Chomik jak każde zwierzę choruje i musi korzystać z pomocy weterynarza, jednak zwierzętami takimi jak te zajmują się weterynarze specjalizujący się w leczeniu zwierząt egzotycznych.
Przed zakupem chomika warto sprawdzić czy w naszej okolicy znajduje się weterynarz, który w razie potrzeby podejmie się leczenia naszego pupila.

Podsumowanie:

Popularny chomik może wydawać się prostym wyborem na pierwsze zwierzątko, jednak należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki związane z jego utrzymaniem i dość nietypowym trybem życia, ponieważ będziemy za niego odpowiedzialni przez kilka lat.

Zapraszamy do podawania propozycji, który gatunek zwierzęcia powinien być następny!
Pozdrawiamy serdecznie,
Vet4u

Bibliografia
https://twitter.com/animationbdays/stat ... 1965952001
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość