Badanie radiologiczne - co musisz o nim wiedzieć
Intensywny rozwój technologiczny w zakresie medycyny ludzkiej, przyniósł również wiele nowych możliwości w medycynie weterynaryjnej.
Jedną z najstarszych, a jednocześnie najczęściej stosowanych metod diagnostyki obrazowej jest badanie RTG. Jest to szybka i bezbolesna procedura pozwalająca na wykrycie licznych schorzeń naszych czworonożnych podopiecznych.
Do zastosowań badania radiologicznego możemy zaliczyć diagnostykę chorób i urazów w zakresie układu ruchu oraz ocenę procesu ich leczenia. Dodatkowo jest ono wykorzystywane w diagnostyce nowotworów, chorób układów: oddechowego, krążenia, pokarmowego (ciała obce) oraz moczowego (kamienie pęcherza moczowego).
Badanie RTG jest zatem bardzo istotnym narzędziem diagnostycznym, jednak tak jak w przypadku każdego innego badania, należy odpowiednio do niego przygotować naszego pupila. Jak to zrobić?
Przygotowanie do badania w dużej mierze zależy od wskazań do jego przeprowadzenia.
W wielu przypadkach znieczulenie jest wskazane, a w części nawet niezbędne. W związku z tym faktem - zwierzę musi być na czczo.
Dodatkowo zalecane też jest wcześniejsze wykonanie badania krwi, a w przypadku starszych zwierząt - przeprowadzenie badania kardiologicznego. Samo badanie nie wymaga golenia, czy też moczenia sierści, należy jednak usunąć z pupila wszystkie akcesoria (kaganiec, obroża, szelki) ze szczególnym uwzględnieniem tych w obszarze badanej okolicy.
Badanie wymaga od zwierzęcia pozostanie w bezruchu przez określony czas. Z tego względu właściciel może zostać poproszony o przytrzymanie pupila w określonej pozycji.
Opiekunowie powinni jednak zostać odpowiednio zabezpieczeni przed działaniem promieniowania X (z wykorzystaniem specjalnej odzieży ochronnej).
Należy pamiętać, że osoba asystująca w badaniu nie może być w ciąży, ani cierpieć na choroby tarczycy.
Po wykonaniu badania radiologicznego wynik będzie dostępny niemal od razu i gotowy do przeanalizowania przez lekarza weterynarii.
W razie jakichkolwiek wątpliwości co do przygotowania pupila do tego badania, polecamy skonsultować się z pracownikami lecznicy dla zwierząt i poprosić ich o udzielenie dodatkowych wskazówek.
Pozdrawiamy serdecznie
Zespół Vet4u
-
- Informacje
-
Kto jest online
Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość