Tężyczka vs. karmienie suki ciężarnej

Dyskusje związane z hodowlami psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

mgd

12 kwietnia 2007, 11:48

Jak uniknąć/zminimalizować ryzyko wystąpienia tężyczki u suki karmionej karmą dobrej jakości? Czy należy dodatkowo rozpocząć podawanie preparatów wapna, czy sama karma wystarczy? A jeśli tak tak to od którego dnia ciąży i w jakiej ilości.
ATA
Posty: 3042
Rejestracja: 30 grudnia 2005, 16:56

12 kwietnia 2007, 13:32

Tężyczka dotyczy głównie suk karmiących, zwłaszcza suk małych ras (często yorków) mających dużo szczeniąt. Utrata wapnia z mlekiem w szczycie laktacji jest tak duża, że może powstać ujemny bilans tego pierwiastka w organizmie. Tężyczka przed porodem i zaraz po występuje rzadko. Dlatego nie wydaje mi się, żeby można było jakoś na zapas zabezpieczyć przed tym sunię. Jeśli teraz dostaje dobrej jakości karmę dla suk ciężarnych, uwzględniającą zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, to powinno wystarczyć. Później konieczna będzie zmiana karmy na taką dla suk karmiących i powinno być ok. Ewentualny dodatek wapnia w szczycie laktacji (2-3 tydzień) powinien być konsultowany z lekarzem. Musisz też pamiętać, że zbyt duże dawki wapnia w diecie ciężarnych suk mogą być przyczyną tężyczki poporodowej u suk karmiących! Dlatego nie można przesadzać. Trochę inaczej sprawa wygląda jeśli już kiedyś tężyczka wystąpiła - wtedy trzeba naradzić się z wetem co do postępowania w czasie ciąży i po porodzie. To tyle co pamiętam, jeśli coś pokręciłam to doktor Jarek pewnie mnie poprawi :wink: .
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

13 kwietnia 2007, 23:29

nic dodać nic ująć .
Aniaday

24 sierpnia 2018, 13:21

Witam moja maltanka jest tydz po oszczenieniu dziś miała silny atak tężyczki chcemy jej podawać wapno calcium glucinicum 45mg lekarz dziś kazał zacząć podawać luźniej 4 X1 .Suczka waży 3.5 kg .Czy to nie zaduzo ?
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

28 sierpnia 2018, 10:29

nadmiar wydali, chyba , że wywoła rozwolnienie to trzeba będzie skorygować dawkę.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość