sunia 3 dni po porodzie-gorączka??do dr,Jarka

Dyskusje związane z hodowlami psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Asia1954
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwietnia 2008, 10:06

16 stycznia 2014, 16:14

Witam. Moja sunia 13go w poniedz. urodziła 7 szczeniąt (hodowla FCI) . Nie udało mi się policzyć łozysk , bo różnie to było .Szczenię i zaraz łozysko albo szczenię bez worka płodowego -i łożyska nie zauwazyłam . Pojechałam z nią do lecznicy 18 godz. po porodzie. Wydalała dużo różności czarno-zielone. Dostała zastrzyk na wzmocnienie witaminki i antybiotyk w zastzrzyku i środek przeciwbiegunkowy. Wczoraj nie mierzyłam jej temperatury -dziś rano i do teraz temp/ 39.2.Normalna temperatura wynosi 38,2. Dzwoniłam do lekarza w Lecznicy i usłyszałam ze sunia może mieć taką temperature i nic mam się nie przejmować ... Wydzielina z pochwy zmieniła kolor na brudno-czerwony, ale z każdą godz. jaśniejszy i przeżroczysty śluz, Sunia ma apetyt , karmi maluchy-mleko w sutkach jest, Jak to jest Panie Doktorze z tą temperaturą ??
A może ktoś z Hodowców miał też taki przypadek ?? Będę wdzięczna za każdą radę. U mnie to 3 miot - dwa poprzednie cesarką a ten naturalny- inna sunia i nie wiem w sumie za dużo na ten temat,,,,,.. Pozdrawiam .
isabelle30
Posty: 3475
Rejestracja: 12 listopada 2009, 20:36

16 stycznia 2014, 17:16

A USG lekarz zrobił czy czeka na cud?
Asia1954
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwietnia 2008, 10:06

16 stycznia 2014, 17:31

USG nie robił . Szczeniaki urodziła wszystkie. Badał brzuch jest miękki.nic tam nie ma.
isabelle30
Posty: 3475
Rejestracja: 12 listopada 2009, 20:36

16 stycznia 2014, 18:55

Jeżeli nie wydaliła wszystkich lożysk to naprawdę ma krótkie życie przed sobą... USG po porodzie to norma!
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

17 stycznia 2014, 08:05

zacznijmy od początku. Temperatura 39,2 po porodzie to nie powód do paniki. Jeśli piesek jest szczupły i mały można dokładnie macicę zbadać rękami. Może w niej zostać nie całe łożysko , ale nawet jego fragmenty. Jeśli jest to całe łożysko lub duży jego kawałek to pół biedy , bo i rękami i usg można go znaleźć. Gorzej jeśli są to strzępy a najczęściej to fragmenty w miejscu placentacji, które u psa ma kształt pierścienia. Z reguły po 3-4 dobach następuje oczyszczenie takiej macicy, ale trzeba to bardzo kontrolować , bo wykrycie takich pozostałości jest ciężkie a prostszedo wykrycia staje się po upływie 2-3 dni kiedy macica się obkurcza. Po porodzie macica jest tak zmieniona , że można takie rzeczy na usg przegapić lub przy tak zmienionej macicy nie widać tego. Trzeba w takich wypadkach regularnie kontrolować temperaturę i pozostawać w kontakcie z lekarzem> Ja robię tak , że umawiam się z psem do kontroli codziennie przez 2-3 dni lub 2-3 razy co 2 dni
Asia1954
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwietnia 2008, 10:06

17 stycznia 2014, 19:29

Dziękuję bardzo. Trochę mnie Pan dr, uspokoił. Sunia była badana dokładnie dobę po porodzie. Rękoma obmacywaniem oraz jakiś patyczek miała wprowadzany do pochwy. Wypływ z pochwy jest już od wczoraj wieczór =śluz bezbarwny z maleńką domieszką krwi ale jasnoróżowej lekko brązowej . łożyska mogła zjeść a wyjść mogły w nocy po porodzie , bardzo głośno wylizywała się . Skoro lekarz z 28 letnim stażem i bardzo dobrą opinią nie tylko moją uważa że nie powinnam się martwić a Pan Dr. Jarek też potwierdza to postępowanie - mam nadzieję że wszystko będzie dobrze. Szczeniaki rosną jak na drożdżach, mała ma dużo mleka , je też bardzo ładnie. jest wesoła , MUSI być wszystko dobrze. A temperatura zaczęła wahać się spada do 38,5 i rośnie do 39 i znów spada i znów rośnie, Ale calutki dzisiejszy dzień spędziłam przy jej legowisku , bo zrobił jej się duży guzek obok sutka - zastało się mleko. Masowałam cały dzień i jeszcze tylko jest zgrubienie wzdłuż listwy mlecznej ale to już na pewno zejdzie, 6 szczeniaków nakarmiłam tym jednym sutkiem - taka duża ilość mleka była w tym guzie. I sama też - za karę ze to przegapiłam musiałam odsysać mleko. No i myślę ze i temperatura też może być z tego powodu.. i sunia od dziś dostaje 2 razy dziennie amoxycylinę = tak zdecydował lekarz i chyba dobrze, Pozdrawiam i bardzo dziękuję .
pianistka
Posty: 1120
Rejestracja: 30 listopada 2005, 09:17

18 stycznia 2014, 09:37

Podwyższona temperatura po porodzie jest rzeczą częstą i fizjologiczną,
Natomiast należy monitorować żeby nie wyszła poza granice 39,5 i wtedy należy szybko się skontaktować z weterynarzem,
Wyciek to też stan normalny fizjologiczny. Może trwać nawet do 4-5 tyg po porodzie a u niektórych suk (uwarunkowanie takie mają np. mają buldogi francuskie) nawet są jeszcze lekkie stany 6 tyg po. Wyciek może być w miarę jednolity ale częściej jest to stan zgodny z obkurczaniem macicy czyli suka wydala w skurczu pozostałości.
Dodam, że kilka źródeł które przejrzałam podaje, że dyszenie suki w czasie gdy szczeniaki zaczynają akcję ssania (specyficzne masowanie gruczołów łapkami i ciągniecie zassanych sutków) jest skutkiem "produkcji" mleka natomiast faza "zasypiania" to moment gdzie mleko jest podawane (szczeniaki zastygają z uniesionymi łebkami w pozycji lekko wygiętej i "kumkają")
Asia1954
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwietnia 2008, 10:06

18 stycznia 2014, 20:21

Dziękuję +pianistka+ bardzo mi pomogła Twoja odpowiedż-Człowiek całe życie uczy się -pozdrawiam cieplutko.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

19 stycznia 2014, 23:22

pianistka ma w pełni racje , te wahania temperatury jakie opisujesz to norma.
Problemowa

06 maja 2014, 20:22

Witajcie może to zły temat ale mam taką zagwostkę mój dorosły pies ssie sutek suki czy to normalne czy mój pies zwariował i myśli że jest szczeniakiem ?
benia77
Posty: 3
Rejestracja: 20 listopada 2015, 11:57

20 listopada 2015, 12:48

Witajcie! Moja sunia urodziła 3 dni temu 9 zdrowych szczeniaków, zajmuje sie nimi , karmi wylizuje ale zaczeła od wczoraj takjakby szukac sobie kryjówki. Musimy ja pilnowac bo chowa sie za kanapy i fotele, a na dworze jest tak samo , ze szuka tylko kryjówki. Dzisiaj rano zaczęła drapać podłogę za kanapą. Nie ma temperatury, je normalnie, tylko to dziwne zachowanie.Czy może jej coś dolegać ? Dziękauje z góry za pomoc
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

30 listopada 2015, 09:24

Jednoznacznie nie można udzielić odpowiedzi. Może to być chęć posiadania gniazda związana ze szczeniakami, ale w niektórych wypadkach jest to także objaw niezakończonego porodu. Zawsze lepiej po porodzie pokazać zwierzaka lekarzowi.
KrakVet.pl
Posty: 551
Rejestracja: 16 grudnia 2020, 13:31

30 sierpnia 2022, 17:12

Witaj,
jako opiekun zwierzęcia jesteś za niego odpowiedzialny. Dlatego w takich sytuacjach nie możesz zwlekać. Szybkie i fachowe działanie wpłynie na stan zdrowia i ogólne samopoczucie Twojego podopiecznego. Jeśli tylko zauważysz coś niepokojącego powinieneś odwiedzić gabinet weterynarza.
Jednak taka wizyta może wiązać się ze stresem u zwierzaka. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zredukować ten stres koniecznie poznaj techniki. Znajdziesz je u nas na blogu! ;)
https://www.krakvet.pl/artykuly/pupil-u ... w-i-kotow/

KrakVet.pl
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość