Problem z wyborem dalszej drogi

Dyskusje związane z hodowlami psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Irek D.
Posty: 1
Rejestracja: 28 października 2022, 16:54

28 października 2022, 17:36

Witam wszystkich serdecznie. Mam olbrzymi problem z wyborem psa. Wszystkim laikom podziękuję za zbędne wypowiedzi, potrzebuję natomiast konkretnej porady doświadczonych hodowców.

Od małego tj. prawie 40 lat w moim życiu zawsze był pies. Owczarek niemiecki, rottweiler, doberman a ostatnio prawie 12 lat wspaniały labrador. Piękny (wielu żałowało kastracji), inteligentny, świetnie wyszkolony. Niestety moje kochane maleństwo zmarło pół roku temu. Wspólnie włożyliśmy dużo pracy w idealne wyszkolenie i jego już nie ma :(

Uwielbiam psy. Dawniej chciałem pracować z psami w policji, niestety znając realia wybrałem bardziej dochodową drogę. Wspólnie z Odim (labradorem) myślałem nad kursem w kierunku behawiorysty lub trenera ale niestety był już leciwy w czasie najlepszego życiowego pomysłu.

Teraz po stracie nie mogę przestać myśleć. Brakuje mi wspólnych chwil, spacerów, pracy. Potrzebuję nowego przyjaciela i kompana do treningów.

Obecnie mam już wreszcie idealne warunki do treningu. Praca na własny rachunek z domu bez potrzeby meldowania 08-00-16:00 z olbrzymim lasem 100 m i muszę wykonać kolejny krok w kontaktach z psami. Potrzebuję tego :(

Dużo czasu i dużo myśli w głowie. Rozważam behawioryste, IPO lub obronę użytkową. Problem jednak mam wielki w wyborze rasy. Mam dwójkę małych dzieci 7 i 11 lat. W innych okolicznościach zapewne nic bym się nie zastanawiał i wybrał malinois ale z dziećmi nie wiem czy to dobry wybór. Pod uwagę biorę również owczarka linii użytkowej i boksera. Myslelem o cane corso ale obawiam się braku posłuszeństwa wśród dzieci.

Jestem osobą, która wie doskonale że szczęśliwy pies to nie ten co leży i pachnie a w między czasie robi na co ma ochotę. Prawdziwe szczęście daje wspólna praca do utraty sił. Zarówno trenera jak i psiego przyjaciela.

Proszę o garść cennych informacji od doświadczonych właścicieli najlepszego przyjaciela, ponieważ sam nie mogę podjąć dobrej decyzji. Potrzebuję tego. Nie umiem już normalnie funkcjonować bez psa.

Potrzebuję nowego przyjaciela, który byłby najlepszym kompanem zarówno dla moich potrzeb jak i pozostałych członków rodziny. Kogoś pojętnego i chętnego do nauki ale również nadającego się i chcącego przytulenia 7 letniej córki.

Jeśli polecicie jakąś radę czy możecie podać sprawdzoną hodowlę? Nie zależy mi na fci ale nie chcę również patrzeć na problemy zdrowotne przyjaciela.

Myślę również o dodatkowej pracy z innymi psami. Do tej pory pomagałem kilku znajomym. Ja wspaniale się bawiłem i widziałem, że prawdziwie pomagam. Może macie jakieś rady?
Vet4u
Posty: 669
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

29 października 2022, 12:18

Dzień dobry,

Jeśli szuka Pan pojętnego psa, z którym mógłby Pan chodzić na szkolenia to można pomyśleć o rasie border collie. To bardzo mądre psy, które wymagają bardzo dużej stymulacji umysłowej, a dobrze ułożone mogą być świetnymi kompanami dla całej rodziny. Jest to wymagająca rasa, ale jeśli się włoży dużo pracy w szkolenie to można zyskać naprawde wspaniałego przyjaciela. Jeśli chodzi o rasy, które Pan wymienił to przy dzieciach byłabym ostrożna. Boksery są też dobrym wyborem pod względem psów rodzinnych, jednak przez brachycefaliczny (spłaszczony) pysk, mogą mieć problemy zdrowotne. Przy wyborze hodowli warto zwrócić uwagę na to, czy hodowca robi badania szczeniętom (u dużych ras, np. czy są wolne od dysplazji stawów biodrowych), zanim odda je do nowych domów i oczywiście czy wydaje zwierzę z rodowodem. Wtedy mamy pewność, że kupujemy psa zdrowego. Nie zapominajmy też, że w schroniskach mamy również mnóstwo wspaniałych szczeniąt, które czekają na swojego właściciela, więc można przemyśleć również taką opcję. Życzę powodzenia w szukaniu swojego nowego towarzysza!

Pozdrawiam serdecznie,
Julia
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość