Powiększone sutki zaraz po cieczce

Dyskusje związane z hodowlami psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

sylwia112sylwia

23 lutego 2011, 21:53

Witam. Wiem, że takie tematy już były jednak nie znalazłam nic w podobnym przypadku jak mojej suni. Mam owczarka niemieckiego o imieniu Daisy ma prawie 8 miesięcy i półtora tygodnia temu dostała
pierwszą cieczkę. Martwie się ponieważ jest całkiem odwrotnie niż się spodziewałam :
:!: żadne psy się nią nie interesują,
:!: cieczka już powoli się jej kończy (za wczesnie!?),
:!: jest bardzo aktywna i szczęśliwa choć czytałam że suczkie zazwyczaj sa wtedy smętne,
:!: i co najgorsze nabrzmiały jej sutki, choc ma jeszcze cieczke.
Najbardziej boję się, że zaszła w ciąże ponieważ słyszałam,
że w tym wieku nie powinna.
Wiem, że muszę iść do weterynarza ale najpierw chciałam jakiejś pomocy od was.
Słyszałam o ciąży urojonej ale dokładnie nie wiem co to jest i też się boje ze przez to coś jej się może stać.

Proszę o pomoc.
pianistka
Posty: 1120
Rejestracja: 30 listopada 2005, 09:17

25 lutego 2011, 20:26

Pierwsze pytanie - czy suka był podczas cieczki zostawiona sama chociaż na 5 minut (na spacerze, na podwórku - nawet jeżeli było ogrodzone).
Jeżeli tak to ryzyko ciąży jest .

Natomiast przy pierwszej cieczce następuje rozwinięcie wszystkich narządów związanych z rozrodem, w tym całej listwy mlecznej. Następuje często obrzęk sutek i ich powiększenie. Objawy obrzęku znikają po cieczce, natomiast sutki są już powiększone - to objaw wizualny, ze szczeniaczka stała sie kobietą.

To że się psy nie interesują niech cie nie zwodzi bo cieczka trwa około 3 tyg i właśnie około 10-14 dnia ustaje krwawienie a następuje własciwa ruja - wyciek jest ale bardziej przezroczysty, blado-różowy. I najczęsciej to są właśnie dni płodne - wtedy musisz mieć szczyt swojej uwagi, bo doświadczone samce nie będą się interesowały dniami niepłodnymi ale zaatakują w dni płodne.

To że jest aktywna to bdb, ja bym się cieszyła.

Jeżeli nie jest to suczka która zdobędzie status "suka hodowlana" i dodam status uzyskany najlepiej na oceny doskonałe zastanów się nad sterylizacją, bo suce do szczęścia i zdrowia szczeniaków nie potrzeba - to mity powielane na psie nieszczęście -(

Ciąże urojone najczęściej dotykają suk rodzących, natomiast jeżeli występują u suk nierodzących należy tym bardziej rozważyć szybką sterylizację. Ciąża prawdziwa tylko wzmaga objawy ciąż urojonych (tzn, pierwsza cieczka po szczeniakach może przejść w miarę - bo organizm jeszcze będzie zbieral siły, ale następna to często zwielokrotnione objawy .... )
Urojonki niestety nie zostają bez echa, takie suki o wiele częściej mają raka , guzy, ropomacicze ...

Dobry czas na rozważenie sterylizacji będzie akurat około miesiąca po 1 cieczce - suczka już dorosła, dojrzewa a ze jest młoda więc zabieg powinna znieść o wiele łatwiej niż za kilka lat.
KrakVet.pl
Posty: 551
Rejestracja: 16 grudnia 2020, 13:31

11 lutego 2022, 12:16

Witaj!
Problem, którym się tutaj dzielisz dobrze żeby został skonsultowany z weterynarzem. Tak jak ktoś już napisał - w pierwszej kolejność warto sprawdzić, czy mogło dojść do zapłodnienia. W tym celu koniecznie umów się na wizytę u weterynarza.
Musisz pamiętać jednak, że odwiedziny u lekarza mogą wywołać stres u zwierzęcia. Dlatego warto do tego się przygotować. Czy wiesz jak? Jeśli nie, to koniecznie zajrzyj na naszego bloga!
https://www.krakvet.pl/artykuly/pupil-u ... w-i-kotow/
W tekście dowiesz się, jak pomóc Twojemu podopiecznemu i zneutralizować stres.

KrakVet.pl
KrakVet.pl
Posty: 551
Rejestracja: 16 grudnia 2020, 13:31

25 lutego 2022, 13:06

Witaj!
Jeśli u Twojego psa pojawiają się jakieś niepokojące objawy koniecznie udaj się z nim do lekarza weterynarii.
Natomiast jeśli obawiasz się, że taka wizyta może wywołać u psa dodatkowy stres, zadbaj o jego samopoczucie. Zajrzyj na naszego bloga. https://www.krakvet.pl/artykuly/pupil-u ... w-i-kotow/ Z tekstu dowiesz się, co zrobić, aby ulżyć i ułatwić pieskowi pobyt w klinice weterynaryjnej.

KrakVet.pl
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość