łożyska w czasie porodu

Dyskusje związane z hodowlami psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

raczej1980
Posty: 2
Rejestracja: 18 lipca 2009, 22:05

18 lipca 2009, 22:18

Witam - Moja sunia urodziła dzisiaj 12 szczeniąt :lol: . Poród przebiegl bez komplikacji - wszystkei maluchy ok::) . jedyna martwiąca mnie sprawa to łozyska - sunia się strasznie kryła i nie miałem mozliwości zobaczyć czy wszystkei wydaliła. Byłem z nią na USG po porodzie - wszystko w normie , ale czy na USG można zobaczyć łozysko?. Standardowo się oczyszcza - czarna wydzielina z zielonkawym kolorem. no oczywiście mocno jeszce dyszy przez te upały. Jak reagowac jesli nie wiadomo co z łożyskami ? oprócz obserwacji oczywiście
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

25 lipca 2009, 16:44

niech kontroluje to lekarz na usg jeśli pozostały duże kawałki łożyska to widać, ale najważnejszy objaw, że coś jest nie tak to rosnąca temperatura.
spirited away

08 lipca 2010, 23:45

większość suk zjada łożyska,czasami jest tak że łożysko rodzi się ze szczenięciem,a czasem jakiś czas po - jeżeli są obawy że nie wszystkie łożyska zostały wydalone,radziła bym się wstrzymać z usg,w większości przypadków łożysko się wchłonie, warto podać po skończonym porodzie oxytocynę,nie zaszkodzi,obkurcza macicę,pobudza wydzielanie mleka, a jak coś zostało w macicy(szczenię lub łożysko)to raczej wyjdzie.Jeżeli nadal ma się wątpliwości obserwować temperaturę(ale nie od razu po porodzie )w razie podwyższonej weterynarz poda antybiotyk.
Nie warto spieszyć się z usg,lub operacją - znam przypadek kiedy właścicielka suki zrobiła operację żeby usunąć łożysko,niestety po operacji wystąpiło ropomacicze - suka cudem przeżyła...
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

13 lipca 2010, 19:23

nie gniewaj się spirited away, ale kompletnie nie zgadzam się z Twoją opinią. Czemu szkodzi USG. Robię te badania ponad 13 lat i nie zauważyłem ich szkodliwości i przeciwskazań po porodzie. Urodziłem setki szczeniaków i nie widziałem wchłaniającego się łożyska. Ono ulega rozkładowi. Pech chce jak to przegapisz i za wcześnie obkurczy się szyjka . To choćbyś wtedy operował to ryzyko jest kosmiczne, że źle się to skończy. I jest to za późno na usg. Jeśli zrobisz usg po porodzie i zauważysz łożysko możesz go monitorować kilka dni a potem jeśli nić się nie zmienia usuwać. Martwego szczeniaka po 2 -3 dniach OBOWIĄZKOWO usuwać jak Ci miłe życie suki. Jeśli tak ktoś poprowadzi sukę daję Ci na 100% gwarancję , że wszystko się dobrze skończy. Nie szerz takich teori , bo kogoś suka skończy źle.
pianistka
Posty: 1120
Rejestracja: 30 listopada 2005, 09:17

13 lipca 2010, 20:45

Też uważam że z operacją nie nalezy się spieszyć - szczególnie jak nic nie wskazuje że nastąpiły komplikacje, a bdb wyznacznikiem jest zrobienie USG - w końcu nieinwazyjne ;)
Dobrze jest monitorować suki w połogu i liczyć szczeniaki i łożyska, generalnie z moich obserwacji wynika że większość przepuklin jest spowodowana predyspozycjami ras a w drugiej zaraz kolejności "samodzielnym" porodem gdzie suka sama wszystko robi przy szczeniakach.
Warto tez suce pomagać w porodzie, każdy maluch i każde łożysko to wysiłek, przy monitoringu i pomocy można zmniejszyć ten wysiłek o 1/4. I nie ma wtedy dylematów czy wyszło łożysko czy nie wyszło :?

Natomiast ropomacicze nie wydaje mi się żeby było z powodu operacji - głównym powodem jest zakażenie i tu mogło dojść do jakiegoś zakażania w czasie zabiegu chociaż bardziej prawdopodobne jest że pies ojciec szczeniąt byl po prostu zakażony. Połóg, operacja i towarzyszące temu ogólne osłabienie przyspieszyło inwazję bakterii ...

Wiesz, że na zachodzie żądają badania na czystość pochwy, właśnie po to aby reproduktor nie załapał i nie przenosił potem wielu chorób .
KrakVet.pl
Posty: 551
Rejestracja: 16 grudnia 2020, 13:31

09 września 2022, 21:09

Cześć.
Jako opiekun zwierzęcia z pewnością martwisz się o stan jego zdrowia. Zawsze w tym celu warto regularnie konsultować się z weterynarzem. W ten sposób będziesz mógł w 100% zadbać o stan zdrowia i dobre samopoczucie zwierzaka.
Musisz jednak pamiętać, że taka wizyta może wiązać się z dodatkowym stresem. Zajrzyj na naszego bloga i zobacz, jak możesz przeciwdziałać jego występowaniu.
https://www.krakvet.pl/artykuly/pupil-u ... w-i-kotow/

KrakVet.pl
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość