Kiedy sterylizacja?

Dyskusje związane z hodowlami psów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

malpaso

09 stycznia 2008, 20:36

Wiatam!
Przygarnąłem młodą suczkę ze schroniska. Ma 5 miesięcy. Czy mozna psa wysterylizować przed pierwszą cieczką? Jeśli nie to czy można wysterylizować po cieczce? Słyszałem że suka powinna się przynajmniej 1 raz oszczenić ale nie chciałbym dopuścić do tgo bo nie będę miał co zrobić z młodymi. Pozdrawiam
*dOrOtA*
Posty: 27
Rejestracja: 15 marca 2007, 10:28

09 stycznia 2008, 22:30

Nie ma żadnych wskazań by suka miała choć raz szczenięta, zysk zdrowotny z tego zerowy, ba każda ciąża i poród wiążą sie z ryzykiem, a tylko więcej nieszcześć na świecie się pojawia.

Podsyłam wątek o sterylizowaniu suczki przed pierwsszą cieczką- niestety nie jest w temacie gdyż mam pieska:
( NALEŻY TO WYKONAĆ NA PRIVA)
mada_.15@vp.pl

10 stycznia 2008, 13:23

TO, ŻE SUCZKA POWINNA MIEĆ CHOĆ RAZ W ŻYCIU MŁODE, TO JEDYNIE MIT, KTÓRY NIESTETY KRĄŻY WŚRÓD LUDZI, Z CZYM WIĄŻĄ SIĘ PRZEPEŁNIONE SCHRONISKA I ZWIERZĘTA DOZNAJĄCE OKRUTNEGO CIERPIENIA.

Z TEGO CO WIEM, W POLSCE MOŻNA STERYLIZOWAĆ SUCZKI I PSY JEDYNIE DOJŻAŁE PŁCIOWO, TZN. PO PONAD ROKU ŻYCIA.
NAJLEPIEJ PO PIERWSZEJ CIECZCE.
0704magda
Posty: 46
Rejestracja: 27 listopada 2007, 08:40

14 lutego 2008, 09:29

to pierwszej cieczce-tez tak slyszalam ale czy jest jakis termin,np.ilesc dni po cieczce czy mamy na to czas miedzy 1 a 2 cieczka???a po porodzie-ile czasu???bo wczoraj moja kuzynka byla u weta i slyszala jak pani sie pytala o sterylizacje suni-ktora od 1 miesiaca jest mama-i on powiedzial ze jeszcze za wczesnie jest po porodzie na sterylizacje..............to jakie sa najlepsze te terminy.....
ATA
Posty: 3042
Rejestracja: 30 grudnia 2005, 16:56

14 lutego 2008, 09:56

Jako, że nie wolno zamieszczać tu linków pozwolę sobie na zacytowanie fragmentu artykułu na temat sterylizacji z pewnego bardzo znanego (i bardzo rzetelnego) serwisu weterynaryjnego: "...Obecnie zalecamy wykonywanie zabiegu sterylizacji przed wystąpieniem pierwszej cieczki. Optymalnym terminem u większości suk jest 5-6 miesiąc życia. (...) Przeprowadzenie sterylizacji u suki jeszcze przed pierwszą cieczką na ogół wyklucza możliwość powstawania w późniejszym okresie nowotworów gruczołu mlekowego (tzw. guzów sutka). U suk, które miały cieczkę zabieg sterylizacji powinno się przeprowadzać w okresie tzw. "ciszy hormonalnej" czyli około 6 tygodni od momentu całkowitego zakończenia ostatniej cieczki."
0704magda
Posty: 46
Rejestracja: 27 listopada 2007, 08:40

14 lutego 2008, 21:07

ata dzieki....ja juz wszystko wiem dokladnie :lol: info przekazalam dalej
Anglea
Posty: 1
Rejestracja: 24 lipca 2006, 20:27

17 lutego 2008, 20:39

ATA pisze:Jako, że nie wolno zamieszczać tu linków pozwolę sobie na zacytowanie fragmentu artykułu na temat sterylizacji z pewnego bardzo znanego (i bardzo rzetelnego) serwisu weterynaryjnego: "...Obecnie zalecamy wykonywanie zabiegu sterylizacji przed wystąpieniem pierwszej cieczki. Optymalnym terminem u większości suk jest 5-6 miesiąc życia. (...) Przeprowadzenie sterylizacji u suki jeszcze przed pierwszą cieczką na ogół wyklucza możliwość powstawania w późniejszym okresie nowotworów gruczołu mlekowego (tzw. guzów sutka). U suk, które miały cieczkę zabieg sterylizacji powinno się przeprowadzać w okresie tzw. "ciszy hormonalnej" czyli około 6 tygodni od momentu całkowitego zakończenia ostatniej cieczki."
Ato, a czytałaś inne artykuły na temat tak wczesnej kastracji? Wiesz, że tam gdzie była ona "hitem" i kastrowano masowo, robiono później badania, które wykazały, że tak wcześnie wykonana kastracja stwarza potem problemy, przy których guz na sutku to pikuś.
Liwia
Posty: 482
Rejestracja: 07 października 2005, 09:39
Lokalizacja: Kraków

18 lutego 2008, 08:20

Anglea pisze:Ato, a czytałaś inne artykuły na temat tak wczesnej kastracji? Wiesz, że tam gdzie była ona "hitem" i kastrowano masowo, robiono później badania, które wykazały, że tak wcześnie wykonana kastracja stwarza potem problemy, przy których guz na sutku to pikuś.
czy moglabys podac namiary na zrodlo, z ktorej czerpiesz swa wiedze? Bardzo bede wdzieczna.
ATA
Posty: 3042
Rejestracja: 30 grudnia 2005, 16:56

18 lutego 2008, 13:48

No to jeszcze do kolekcji (i tak za chwilę wykrzyżykują :wink: )
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Gość

18 lutego 2008, 16:02

Wydaje mi się, że najbardziej znaczące są dwa ostatnie akapity.
Jasno z nich wynika, że wykazano pewne zalety, ale jednocześnie nie wykazano wszystkich wad. Generalnie kastrować tylko wtedy gdy trzeba, a nie profilaktycznie :!:
pianistka
Posty: 1120
Rejestracja: 30 listopada 2005, 09:17

27 lutego 2008, 00:20

Anonymous pisze:Wydaje mi się, że najbardziej znaczące są dwa ostatnie akapity.
Jasno z nich wynika, że wykazano pewne zalety, ale jednocześnie nie wykazano wszystkich wad. Generalnie kastrować tylko wtedy gdy trzeba, a nie profilaktycznie :!:
Dlatego warto zrobić sobie listę "za" i "przeciw" .
Forkate
Posty: 1
Rejestracja: 16 lutego 2008, 12:04
Lokalizacja: śląsk

07 marca 2008, 11:04

Witam!
Padło w wątku pytanie na temat sterylizacji suki po porodzie, jednak nie doszukałam się odpowiedzi :) Ile czasu po porodzie trzeba czekać ze sterylką?

Pozdrawiam
pianistka
Posty: 1120
Rejestracja: 30 listopada 2005, 09:17

07 marca 2008, 21:16

Aż sunia będzie po połogu i po laktacji - około 2-3 msc.
Awatar użytkownika
Robert A.
Posty: 4455
Rejestracja: 27 czerwca 2007, 11:31
Lokalizacja: Warszawa

03 listopada 2008, 11:56

Jestem przeciwnikiem sterylizacji-sorki ,ale to moje prywatne zdanie.
Pozdrawiam.
Gość

08 stycznia 2009, 14:12

kurcze... to teraz nie wiem co robic... czy sterylizowac czy nie...
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość