Kiedy koyka ma ruję?

Dyskusje związane z hodowlą kotów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

77temida

28 stycznia 2013, 00:33

Mam ok 6 mies. kotkę europejską, prócz niej 3 kocury też europejskie (niekastrowane) które od jakiegoś miesiąca albo i dłużej interesują się kotką, nawołują ją nawet gdy są na zewnątrz a ona w domu, znaczą strasznie teren, a dokładnie wszystko co popadnie, w domu i na zewnątrz, między sobą toczą spory, po jej wyjściu z kuwety biegną by wąchać jej mocz, gdy kotka jest obok nich starają się na nią wskoczyć choć ona je odpycha (do tej pory nigdy tak się nie zachowywały a mają po 6l.) Od jakiś 2 tyg. zauważyłam, że kotka czasem sama "nastawia się" dla kocurów, siada i podnosi zad podczas gdy głowa i przednią część ciała ma niżej, wtedy kocur do niej doskakuje.
Czy takie zachowanie (które nie jest zawsze gdy widzi kocura) to oznaka rui? Dodam, że kotka nie nawołuje kocurów, nie mruczy itp. Mam jeszcze kotkę trochę młodszą, nie wiem dokładnie ile ma mies. czasem jeden z kocurów (najbardziej nachalny) też do niej doskakuje ale rzadko, reszta się nią nie interesuje.
W jakim wieku kotki mogą mieć ruję i w jakim można je sterylizować? Raczej nie zamierzam ich rozmnażać.
Awatar użytkownika
dobbinka
Posty: 1878
Rejestracja: 13 listopada 2010, 19:52

28 stycznia 2013, 01:44

77temida pisze:Mam ok 6 mies. kotkę europejską, prócz niej 3 kocury też europejskie (niekastrowane) które od jakiegoś miesiąca albo i dłużej interesują się kotką, nawołują ją nawet gdy są na zewnątrz a ona w domu, znaczą strasznie teren, a dokładnie wszystko co popadnie, w domu i na zewnątrz, między sobą toczą spory, po jej wyjściu z kuwety biegną by wąchać jej mocz, gdy kotka jest obok nich starają się na nią wskoczyć choć ona je odpycha (do tej pory nigdy tak się nie zachowywały a mają po 6l.) Od jakiś 2 tyg. zauważyłam, że kotka czasem sama "nastawia się" dla kocurów, siada i podnosi zad podczas gdy głowa i przednią część ciała ma niżej, wtedy kocur do niej doskakuje.
Czy takie zachowanie (które nie jest zawsze gdy widzi kocura) to oznaka rui? Dodam, że kotka nie nawołuje kocurów, nie mruczy itp. Mam jeszcze kotkę trochę młodszą, nie wiem dokładnie ile ma mies. czasem jeden z kocurów (najbardziej nachalny) też do niej doskakuje ale rzadko, reszta się nią nie interesuje.
W jakim wieku kotki mogą mieć ruję i w jakim można je sterylizować? Raczej nie zamierzam ich rozmnażać.

Co to znaczy "raczej'?! Mam nadzieję, zew nie chcesz. Jeśli chcesz mieć kociaki, to mogę dać namiar na co najmniej 10 w różnym wieku.Chyba,ze wszystkie koty maja prawa hodowlane.
Kotka już może mieć rujkę, a sterylizować można dopiero po, a nie w trakcie. w ogóle, to można od 3 miesiąca sterylizować, wić jak najszybciej ja odizoluj od kocurów i biegnij do weta dowiedzieć się, czy nie ma już rujki i umówić się na sterylke.
Awatar użytkownika
sunshain
Posty: 426
Rejestracja: 05 grudnia 2008, 14:53

28 stycznia 2013, 21:39

Czasem kotki w wieku 5-6 m-cy mają rujkę. Nie zawsze objawy rui są widoczne.
Wypinanie tyłka i chód - dreptanie w miejscu są typowym objawem rujki.

Dlaczego nie wykastrujesz kotów :?:
77temida

30 stycznia 2013, 00:43

Ponoć kotkę można wyciszyć z tą rują aby sterylizować. Nie chcę młodych więc zależy mi by kotkę jak najszybciej zoperować. Staram się kocury izolować ale nie zawsze jestem w domu, pozostali domownicy mają też tak robić ale zdarza się że po powrocie zastaję kotkę w jednym pokoju z kocurem na co słyszę że dopiero co wszedł :evil: . Boję się że to "dopiero co" wystarczy na nowe kociaki :? dlatego zależy mi na czasie.
Jak kotkę się wycisza,czy chodzi o podawanie leków antykoncepcyjnych np. Provera?
gość.

30 stycznia 2013, 22:38

Antykoncepcja hormonalna - cudna rzecz z wieloma efektami ubocznymi.... Wybierz się do weta, niech obejrzy kotkę. Jeśli to ruja - nie wyciszaj, poczekaj do zakończenia, a następnie ciachaj kicię. A jeśli to tylko jej uwodzicielski urok, umawiaj się od razu na kastrację.
Kocury też pociachaj, nie ma sensu powiększać i tak zbyt dużej ilości kocich wpadek, których kociaki kończą niezbyt szczęśliwie.
Awatar użytkownika
dobbinka
Posty: 1878
Rejestracja: 13 listopada 2010, 19:52

31 stycznia 2013, 05:54

Też jestem za kastracją kocurów, a domowników to masz ... niefrasobliwych, żeby ująć rzecz najoględniej.
Hormony mogą więcej zepsuć niż pomóc. Kastracja wyjdzie też taniej. A nie męczą was dwa niekastrowane kocury w domu?
zupkaa

09 marca 2013, 15:11

dobbinka pisze:
77temida pisze:Mam ok 6 mies. kotkę europejską, prócz niej 3 kocury też europejskie (niekastrowane) które od jakiegoś miesiąca albo i dłużej interesują się kotką, nawołują ją nawet gdy są na zewnątrz a ona w domu, znaczą strasznie teren, a dokładnie wszystko co popadnie, w domu i na zewnątrz, między sobą toczą spory, po jej wyjściu z kuwety biegną by wąchać jej mocz, gdy kotka jest obok nich starają się na nią wskoczyć choć ona je odpycha (do tej pory nigdy tak się nie zachowywały a mają po 6l.) Od jakiś 2 tyg. zauważyłam, że kotka czasem sama "nastawia się" dla kocurów, siada i podnosi zad podczas gdy głowa i przednią część ciała ma niżej, wtedy kocur do niej doskakuje.
Czy takie zachowanie (które nie jest zawsze gdy widzi kocura) to oznaka rui? Dodam, że kotka nie nawołuje kocurów, nie mruczy itp. Mam jeszcze kotkę trochę młodszą, nie wiem dokładnie ile ma mies. czasem jeden z kocurów (najbardziej nachalny) też do niej doskakuje ale rzadko, reszta się nią nie interesuje.
W jakim wieku kotki mogą mieć ruję i w jakim można je sterylizować? Raczej nie zamierzam ich rozmnażać.

Co to znaczy "raczej'?! Mam nadzieję, zew nie chcesz. Jeśli chcesz mieć kociaki, to mogę dać namiar na co najmniej 10 w różnym wieku.Chyba,ze wszystkie koty maja prawa hodowlane.Kotka już może mieć rujkę, a sterylizować można dopiero po, a nie w trakcie. w ogóle, to można od 3 miesiąca sterylizować, wić jak najszybciej ja odizoluj od kocurów i biegnij do weta dowiedzieć się, czy nie ma już rujki i umówić się na sterylke.

dachowce prawa hodowlane ? :mrgreen: dobre



najlepsza sterylizacja wg mnie,leki niosą za sobą skutki uboczne
Erika

09 marca 2013, 21:30

Kot Europejski jest rasą, są hodowle tych futrzaków, mają rodowody, prawa hodowlane itp.
Niestety wiele osób potocznie nazywa zwykłe dachowce Kotami Europejskimi.
fabiana
Posty: 3
Rejestracja: 14 października 2013, 11:55

14 października 2013, 11:56

Moja kotka właśnie przechodzi ruję. Coś strasznego dla mych uszu :/
Ma 8 miesięcy. Ile trwa ruja ?
emilka0105
Posty: 1
Rejestracja: 16 stycznia 2014, 17:52

19 stycznia 2014, 23:19

czy 4 miesięczny kocurek może pokryć 4 miesięczną kotkę gdyby miała ruję czy to jeszcze za wcześnie?
marissa68
Posty: 2
Rejestracja: 20 stycznia 2014, 20:01

21 stycznia 2014, 16:55

77temida pisze:Ponoć kotkę można wyciszyć z tą rują aby sterylizować. Nie chcę młodych więc zależy mi by kotkę jak najszybciej zoperować. Staram się kocury izolować ale nie zawsze jestem w domu, pozostali domownicy mają też tak robić ale zdarza się że po powrocie zastaję kotkę w jednym pokoju z kocurem na co słyszę że dopiero co wszedł :evil: . Boję się że to "dopiero co" wystarczy na nowe kociaki :? dlatego zależy mi na czasie.
Jak kotkę się wycisza,czy chodzi o podawanie leków antykoncepcyjnych np. Provera?
tak....provera...podaje sie raz w tygodniu i po kłopocie
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

21 stycznia 2014, 19:14

a po paru latach pojawia się dopiero kłopot
Awatar użytkownika
Frania120
Posty: 88
Rejestracja: 01 stycznia 2015, 13:59

01 stycznia 2015, 14:49

kotki mają ruję w wieku około 8 miesięcy. Moja kotka też ma. 8)
Awatar użytkownika
Frania120
Posty: 88
Rejestracja: 01 stycznia 2015, 13:59

01 stycznia 2015, 14:50

ile dni trwa ruja? :roll:
Ostatnio zmieniony 02 stycznia 2015, 16:07 przez Frania120, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Frania120
Posty: 88
Rejestracja: 01 stycznia 2015, 13:59

01 stycznia 2015, 14:52

emilka0105 pisze:czy 4 miesięczny kocurek może pokryć 4 miesięczną kotkę gdyby miała ruję czy to jeszcze za wcześnie?
nie nie. to za wcześnie. kotka jest gotowa w wieku około 8 miesięcy. :)
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość