Brak rui u kotki brytyjskiej

Dyskusje związane z hodowlą kotów.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Edyta@123
Posty: 1
Rejestracja: 13 marca 2023, 12:06

13 marca 2023, 12:16

Witam, jestem hodowca kotów brytyjskich od kilku lat. Oczywiście zarejestrowanym hodowca w GCCF. Mam ogromny problem z ruja u kotek. Niektóre kotki nie miały już kociąt koło 2-3 lat. Mało kiedy występują u kotek ruje a jak już wystąpi i kryjemy kotkę kocurem do niczego nie dochodzi. Wszystkie koty są przebadane, wszystkie są zdrowe i z pewnością płodne ponieważ kiedyś miały już kocieta.
Co może być powodem nie występowania rui?
Albo co zrobić aby wywołać ruję u kotki?
Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki i bardzo dokładnie się z nimi zapoznam.
Dziękuje
Vet4u
Posty: 637
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

16 marca 2023, 10:54

Witam,
Sądzę, że warto skonsultować się z lekarzem weterynarii zajmującym się rozrodem małych zwierząt w celu dokładniejszej analizy sytuacji.
Brak rui może być spowodowany wieloma czynnikami np.
- cicha ruja
- zaburzenia hormonalne
- cysty jajnikowe
- nowotwory
- afunkcje jajników
- niedożywienie/ brak pewnych mikro-, makroelementów, witamin
- czasem nawet zaburzenia behawioralne etc.
Do wykrycia powyższych problemów można użyć: metod diagnostyki obrazowej np. USG jamy miednicznej z szczególnym skupieniem na narządach rozrodczych, badania krwi z uwzględnieniem pakietu hormonalnego związanego z układem rozrodczym.
Warto zwrócić uwagę także na aspekt, że często brak ciąży może wiązać się ze źle ustalonym terminem krycia kotki oraz słabą płodnością samca. W przypadku ustalenia terminu krycia można wykonać m.in. badanie cytologiczne z pochwy.
Ruja można wywołać metodami farmakologicznymi z użyciem odpowiednich hormonów, ale powinny być on prowadzone w kontakcie z lekarzem weterynarii, aby przebiegły bezpiecznie dla kotki.
Należy jednak pamiętać, że wszystkie ingerencje w cykl płciowy kotki powinny być poprzedzone badaniem klinicznym oraz dobrane indywidualnie do osobnika.
Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość