zanikowe struny głosowe i nagłośnia - czy i jak leczyć

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

kbs90
Posty: 1
Rejestracja: 20 lutego 2024, 15:53

20 lutego 2024, 16:01

Cześć wszystkim,

ostatnio otrzymałem informacje od hodowcy, że u szczeniaka (gończy polski) którego wybraliśmy lekarz weterynarii stwierdził "zanikowe struny głosowe i nagłośnie". Otrzymałem zapewnienie, że nie stwarza to problemu zdrowotnego, jedynie wpływa to na głośność i dźwięk szczeknięć. Dodatkowo lekarz weterynarii stwierdził prawidłową budowę samej krtani, a echo serca i badana krwi nie wykazały innych problemów.

Czy ktoś z nas miał podobny przypadek u swojego psa. Czy to faktycznie nie powoduje żadnych dalszych problemów zdrowotnych czy jednak za zapewnieniem hodowcy jest "drugie dno" i za kilka miesięcy/lat pojawią się inne powiązane problemy zdrowotne?

Oczywiście pies przez to jest wykluczony z rozrodu.
Dziękuje za rzeczowe odpowiedzi.
Vet4u
Posty: 715
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

05 marca 2024, 11:47

Dzień dobry,
Zanik strun głosowych i nagłośni jest rzadkim schorzeniem, dlatego mało osób będzie mogło się podzielić swoim doświadczeniem. W tej sytuacji dobrze byłoby ten problem skonsultować z jeszcze jednym lekarzem weterynarii oraz dopytać o kwestie nagłośni. Nagłośnia to chrząstka która zamyka wejście do krtani i chroni przed dostaniem się pokarmu i wody do dróg oddechowych w trakcie połykania. Można rozważać sytuacje, w której zanik nagłośni zwiększy prawdopodobieństwo zachłystu jedzeniem co może doprowadzić do zachłystowego zapalenia płuc.

Pozdrawiam,
Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość