Wyskakiwanie/zwichnięcie rzepki u Yorka

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Megan124
Posty: 1
Rejestracja: 02 kwietnia 2023, 16:52

02 kwietnia 2023, 17:01

Dzień dobry

Czy ktoś spotkał się z przypadłością notorycznego wypadania rzepki w tylnej łapce u pieska? Moj york 5.5 miesiąca 3 dni temu zaczął nagle podkurczac tylna łapkę i niestety robi to częściej i częściej co mnie przeraziło jak zaczął ledwo łazić na 3 łapach. Próbując dotykać łapkę by zobaczyć co się dzieje słyszałam chrupnięcia i sama myslalam ze zemdleje od tego dźwięku nie dziwie sie psu ze go to stresuje. Byliśmy u weterynarza dziś bo nie byłam w stanie psychicznie czekać do poniedziałku… Lekarz uznał ze faktycznie rzepka mu przeskakuje i poleca wybrać się do ortopedy chirurga jutro, bo takie schorzenia leczy się „tylko operacyjnie”. Czy to prawda? Pozostaje nam wyłącznie operacja szczeniaka? Podobno ceny zaczynaja się od 2 do nawet 5 tys zł! to nie jest taka decyzja ze z dnia na dzień zoperuje psa wydam 5 tys czyli tyle ile mnie ten pies kosztował, a on nadal będzie mi kulał potem np. Nie wiem do końca co o tym myśleć… czy faktycznie te wyskakiwanie rzepki to jest ratunek kosztowne operacyjne leczenie czy są inne metody zależne od jakichś stadiów chorob?
Vet4u
Posty: 668
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

02 kwietnia 2023, 22:35

Dzień dobry,
Zwichnięcie ( przyśrodkowe) rzepki jest częstym problemem ras małych i miniaturowych. Wyróżnia się 4 stopnie zwichnięcia rzepki i by ocenić stopień zaawansowania problemu najlepiej jest wykonać badanie RTG. Niestety leczeniem z wyboru jest zabieg chirurgiczny, a ponadto odpowiednia dieta oraz suplementacja. W tej sytuacji najlepszym wyjściem jest udanie się do ortopedy, który wykona zdjęcie rtg i na jego podstawie będzie mógł ocenić stopień problemu oraz możliwości rozwiązania problemu.

Pozdrawiamy
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość