Wygryzanie się psa - rok walki bez efektów...

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

kociesprawy
Posty: 13
Rejestracja: 15 listopada 2016, 16:10

07 kwietnia 2017, 12:30

Witam serdecznie,

nie wiem już gdzie szukać pomocy z przygarniętym rok temu psem, problemem jest wygryzanie sierści do krwi w okolicach ogona lub po prostu tam gdzie dosięgnie. Odwiedziliśmy w tym czasie 3 kliniki, były brane zeskrobiny, stosowane różne leki, antybiotyki, maści, sterydy, krople przeciwpchelne (najdroższe), obroże, je najdroższą karmę dla alergików itp itd. Ponieśliśmy ogromne koszty, nie żałujemy pieniędzy w kwestiach zdrowotnych. Skończyło się na tym, że jedyną rzeczą jaką w pomaga jest steryd Depo-Medron, dawka 0,5 ml wystarcza na miesiac, później problem powraca... proszę o jakąś radę bo tracimy już nadzieję na wyleczenie psiaka... Czy jest jakaś alternatywa w tabletkach dla tego sterydu?

Dziękuje.
Krzysiekewa
Posty: 233
Rejestracja: 16 października 2016, 15:58

07 kwietnia 2017, 13:33

Jest melyloprednizolon w tabletkach, wygryzanie może być na tle nerwowym
suczkaMaja
Posty: 85
Rejestracja: 22 stycznia 2016, 21:27

07 kwietnia 2017, 18:49

Mojej siostry pies miał chorą prostatę i wygryzał ogon, aż mu go obcięli .
Krzysiekewa
Posty: 233
Rejestracja: 16 października 2016, 15:58

07 kwietnia 2017, 20:23

Ile waży pies ? Pół mililitra to raczej mała dawka
kociesprawy
Posty: 13
Rejestracja: 15 listopada 2016, 16:10

07 kwietnia 2017, 21:27

Piesek waży ok.10 kg. Dziś byliśmy u weterynarza, poprosiłem o tabletki zamiast zastrzyku i przepisał psu Metypred 4mg - po pół tabletki dziennie rano, kontrola za miesiąc, co Państwo o tym sądzą? Czy tabletki można dawać psu przed posiłkiem? Nie jada rano...

ps. przy braku efektów po 15 dniach mam zwiększyć dawkę do 3/4 tabletki ale jestem dobrej myśli, że te 1/2 wystarczy..

Dziekuję
Krzysiekewa
Posty: 233
Rejestracja: 16 października 2016, 15:58

08 kwietnia 2017, 17:29

Można przed posiłkiem, warto podać mu ranigast rano
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

12 kwietnia 2017, 09:48

opisz gdzie się dokładnie wygryza koło pupy? koło ogona ? cały tył ciała , całe ciało? Kontrolował ktoś gruczoły okołoodbytowe?
kociesprawy
Posty: 13
Rejestracja: 15 listopada 2016, 16:10

17 kwietnia 2017, 00:58

Jarek pisze:opisz gdzie się dokładnie wygryza koło pupy? koło ogona ? cały tył ciała , całe ciało? Kontrolował ktoś gruczoły okołoodbytowe?
Panie Jarku, wygryza się głównie koło pupy, koło ogona choć jak ją przygarneliśmy miała wygryzione również pachy przednich łap i brzuch, wygryzaniu towarzyszyło cały czas również saneczkowanie. Gruczoły okołoodbytowe sprawdzane i "wyciskane" choć nie wiem czy to się tak fachowo nazywa już na samym początku kuracji, były czyste.

ps. od 10 dni po podawaniu 1/2 tabletki dziennie Metypred 4mg zaczęły pojawiać się w końcu jakieś efekty, pies (10 kg) jest spokojniejszy, mniej się wygryza, częściej oddaje mocz, czy w tej fazie już można zacząć odstawiać steryd np. podając go co drugi dzień w tej samej dawce?
Krzysiekewa
Posty: 233
Rejestracja: 16 października 2016, 15:58

17 kwietnia 2017, 14:28

Odstawianie poprzez podawanie co drugi dzień tej samej dawki jest troche bezsensu ( stężenie leku w osoczu będzie niepotrzebnie "skakało" co 2 dni) . Lepiej zmniejszyć dawkę o połowe ale podawac codziennie czyli 1/4 tab
kociesprawy
Posty: 13
Rejestracja: 15 listopada 2016, 16:10

18 kwietnia 2017, 00:01

Krzysiekewa pisze:Odstawianie poprzez podawanie co drugi dzień tej samej dawki jest troche bezsensu ( stężenie leku w osoczu będzie niepotrzebnie "skakało" co 2 dni) . Lepiej zmniejszyć dawkę o połowe ale podawac codziennie czyli 1/4 tab
Dziękuję! to ważna informacja. Jeśli można prosić o informację przez jaki okres w takich przypadkach zazwyczaj podaje się steryd i jak się z niego "wychodzi" będę ogromnie wdzięczny. Na kontrolę idziemy dopiero za 2 tygodnie.
Daks
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwietnia 2017, 18:11

18 kwietnia 2017, 18:27

Witam, nie wiem czym karmisz psa, może kurczakiem ? Jeżeli tak to próbowałbym jeszcze odstawienie kurczaka, może być na niego uczulony .
Jeżeli odstawiony jest kurczak i dalej występuje gryzienie się i czeka leczenie sterydami to proponuję lek Calcort jest to steryd i ma znacznie mniej skutków ubocznych od encortonu czy metypredu. Lek nie jest dostępny w aptekach w Polsce tylko w Niemczech, ale do zdobycia.
Najlepiej jakbyś napisał/a co pies jada może też być uczulony na produkty mleczne ?
Pozdrawiam
kociesprawy
Posty: 13
Rejestracja: 15 listopada 2016, 16:10

18 kwietnia 2017, 19:58

Od roku główną karmą psa jest Brit premium - lamb & rice, z polecenia weterynarza aby wykluczyć uczulenie na zboża i kurczaka, po 5 miesiącach nie było większych efektów więc aktualnie pies jest karmiony również mokrą karmą w saszetkach, puszkach dla poprawienia smaku chrupek, których ma już dość...
Daks
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwietnia 2017, 18:11

18 kwietnia 2017, 21:20

Przejrzałem na szybko karmę Brit premium - lamb rice i w swoim składzie posiada tłuszcz z kurczaka.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

19 kwietnia 2017, 08:45

najlepiej byłoby podać karmę czysto hypoalrgiczną co do sterydów najlepiej aby korekty dawki leków podejmował lekarz, który bezpośrednio widzi I prowadzi psa. Ciężko nie widząc psa i tylko na podstawie Twoich postów podejmować decyzję co do tak ważnych leków, które mają także duży wpływ na organizm. Mam nadzieję, że pies jest cyklicznie odrobaczony I mam nadzieję, że cyklicznie kontrolujecie stan gruczołów około odbytowych, które także często stanowią istotny problem związany z alegią u psów.
kociesprawy
Posty: 13
Rejestracja: 15 listopada 2016, 16:10

19 kwietnia 2017, 23:16

Daks pisze:Przejrzałem na szybko karmę Brit premium - lamb rice i w swoim składzie posiada tłuszcz z kurczaka.
To jest ciekawe, zapytam mojego weterynarza o kwestię drobiu, być może przeoczył ten fakt albo wspominał mi tylko o zbożach, już sam nie pamiętam...
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość