uchyłek jelita - skutecznośc antybiotyków

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Dudziu23
Posty: 1
Rejestracja: 28 lutego 2023, 18:21

28 lutego 2023, 19:13

Witam
u mojego 18 nastoletniego pekińczyka, zdiagnozowano rok temu uchyłek jelita. Rok temu lewatywa, oczyszczenie jelita przez weterynarza i stosowanie diety z dodatkiem olejku parafinowego pomogły. Niestety od 2 miesięcy stan psa się pogorszył. Na początku roku pies miał przez kilka dni zaparcie, pomogła lewatywa. Obecnie Pies wypróżnia się samodzielnie około 2 razy na tydzień., Pies z racji swojego wieku , większość dnia przesypia, więc zdarzają się sytuacje, że w nocy dość energicznie chodzi po mieszkaniu. Drugim objawem uchyłka jelita jest to że bardzo często piszczy sygnalizując ból jelita. Piszczenie i ból występują zazwyczaj w nocy. Nie da się określić regularności występowania bólów i piszczenia, ponieważ czasami są to 3 noce pod rząd, a czasami jak ostatnio dwa dni w środku tygodnia (środa, czwartek). Ból jest niwelowany poprzez podawanie "ludzkich leków przeciwbólowych i rozkurczowych" typu pyralgina i nospa. Zaobserwowałem, że pół tabletki któregoś z wymienionych leków rozrobionej w wodzie uśmierza ból na około 2 dni. Pies normalnie je i pije. W okolicy odbytu pojawiła sie charakterystyczne "wypełnienie". Weterynarz zasugerował antybiotyk prawdopodobnie na literę "i" który kosztuje około 170 zł i podaje się psu 7 tabletek przez tydzień i potem miesiąc przerwy. Ja znalazłem informację o stosowaniu u psów leku o nazwie Xifaxan, który również podaje się 7 tabletek pod rząd i potem miesiąc przerwy. Być może weterynarz też miał na myśli ten xifaxan jednak ja usłyszałem że lek zaczyna się na literę" i."
Chciałbym dowiedzieć się czy xifaxan lub inny dedykowany na tę chorobę antybiotyk to jakieś sensowne rozwiązanie w leczeniu uchyłku u tak wiekowego psa,? czy poprawe stanu psa może przynieśc tylko zabieg, lub samodzielne oczyszczanie uchyłka? Czy też xifaxan lub inny antybiotyk działa podobnie jak juz podawane leki rozkurczowe, przeciwbólowe-Pyralgina i nospa i stosowanie jakiegokolwiek antybiotyku nie poprawi stanu psa?
Vet4u
Posty: 669
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

09 marca 2023, 18:53

Dzień dobry!

Metoda leczenia powinna być przede wszystkim indywidualnie dobrana do danego przypadku przez lekarza weterynarii. Antybiotyk jest lekiem przeciwbakteryjnym, więc ma zupełnie inne działanie niż no-spa (lek rozkurczowy) czy pyralgina (lek przeciwbólowy i przeciwzapalny) - co oznacza, że stosowanie tych leków ma kompletnie inny cel. Proszę również pamiętać, że leków przeznaczonych dla ludzi nie wolno podawać psu na własną rękę. Akurat no-spa i pyralgina zawierają substancje bezpieczne dla psów, jednak dawka dla psa jest inna niż dla człowieka i trzeba o tym pamiętać. Antybiotyki, w których substancją czynną jest rifaksymina mogą być zalecone w przypadku wystąpienia bólu na tle uchyłkowatości i mogą być wspierane przez leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Jeśli ma Pan wątpliwości czy takie leczenie będzie u Pańskiego psa odpowiednie to warto skonsultować się ze specjalistą z dziedziny gastroenterologii. Doradzi on czy w takim przypadku lepiej spróbować leczenia antybiotykiem czy konieczny będzie zabieg - u psów w tak podeszłym wieku trzeba być ostrożnym i przed interwencją chirurgiczną należy wykonać nie tylko badania krwi, ale również echo serca. Trzymamy kciuki za zdrowie pupila.

Pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość