Tofik - guz uciskający z prawej strony

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Marta66
Posty: 18
Rejestracja: 16 maja 2013, 09:50

10 lutego 2022, 16:04

Dzień dobry,

Mój pies Tofk ma guza 10 cm z prawej strony klatki piersiowej, mocno nieprzesuwalny, który uciska na żebra. ( według opisu badania przez weterynarza). Guz nie operacyjny Tofik ma już około 14 lat i chore serce. Na tym forum w 2013r Pan doktor to zauważył i od tej pory cały czas bierze leki na serce. Wykonano biopsję guza, to wynik

MATERIAŁ BADANY:
2 preparaty z guza.

OBRAZ MIKROSKOPOWY:
Preparaty o niskiej liczbie komórek jądrzastych. Obserwowano pojedyncze korneocyty, pojedyncze krople niewybarwionego materiału tłuszczowego oraz niewielką ilość debris komórkowego.
KOMENTARZ:
Ze względu na małą ilość komórek w preparatach postawienie rozpoznania nie jest możliwe. Należy mieć na uwadze, że niektóre rodzaje nowotworów, np. pochodzenia mezenchymalnego mogą charakteryzować się słabym złuszczaniem podczas biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej, co utrudnia postawienie rozpoznania. Z tego względu zaleca się powtórzenie badania cytologicznego lub weryfikację histopatologiczną zmiany.

Mam pytanie,czy to rak? . Jakie badania mogę wykonać jeszcze? Czekanie to następnego tygodnia na umówioną wizytę wykończy mnie nerwowo.
Dziękuję.
Marta
Vet4u
Posty: 668
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

22 listopada 2022, 17:54

Dzień dobry!

W przypadku guzów pewne rozpoznanie daje nam tylko badanie cytologiczne oraz histologiczne. Jeśli w preparacie było za mało komórek to nie można określić czy to rak czy nie i badanie po prostu trzeba powtórzyć. Mam nadzieję, że nie będzie to żadny złośliwy nowotwór, a rokowanie będzie pomyślne.

Pozdrawiam serdecznie,
Julia
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość