test na choroby odkleszczowe

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

mme
Posty: 159
Rejestracja: 31 grudnia 2008, 19:12
Lokalizacja: kraków

20 września 2021, 19:10

Dzień dobry, mam wątpliwości dotyczące celowości wykonania testu odkleszczowego u mojej suni. Takie zalecenie znalazłam w opisie badania kardiologicznego ale nie bezwzględne tylko cytuję "jeżeli profil tarczycowy prawidłowy". Lekarka, która badała echo serca, nie omówiła ze mną wyników, dostałam tylko opis. Celem badania była kwalifikacja do zabiegu chirurgicznego (narkozy) i przyznam, że te zalecenia dot. diagnostyki zauważyłam dużo później. Teraz niepokoję się, że coś zaniedbałam a jednocześnie nie rozumiem skąd zalecenie dotyczące testu odkleszczowego Sunia nigdy nie miała objawów chorobowych, które mogłyby sugerować chorobę odkleszczową. Oczywiście wiem, że nie można wykluczyć zakażenia bezobjawowego To właśnie jest głównie powodem mojego niepokoju, bo nie wiem, czy w razie pozytywnego wyniku testu możliwe jest leczenie? Dopiero za ok. miesiąc planuję kontrolne badania krwi ( w tych przed zabiegiem był podwyższony ALAT i nieznacznie lipaza ; pozostałe wyniki w normie). Może w tej sytuacji trzeba zrobić wcześniej ten test odkleszczowy (wolałabym zaoszczędzić psu stresu związanego z kolejnym pobieraniem krwi gdyby to nie było konieczne i pilne)
blake111
Posty: 90
Rejestracja: 15 stycznia 2019, 14:11

24 września 2021, 10:01

Najlepiej jak porozmawiasz z weterynarzem. Zapytaj, powiedz jakie masz wątpliwości. Wtedy lekarz na pewno wszystko dokładnie wyjaśni
mme
Posty: 159
Rejestracja: 31 grudnia 2008, 19:12
Lokalizacja: kraków

24 września 2021, 16:03

Pytałam weterynarza ale nie odpowiedział jednoznacznie czy widzi potrzebę robienia tych testów ( w zaleceniach dot. badań kontrolnych zapisał "ewentualnie testy odkleszczowe". Odniosłam wrażenie, ze nie był przekonany. Z p. kardiolog nie mam teraz kontaktu
lek. wet. Karolina Miechowska
Posty: 315
Rejestracja: 16 września 2020, 10:58

28 września 2021, 13:22

Dzień dobry.
Testy na choroby odkleszczowe powinny być zalecane dla każdego psa na koniec sezonu kleszczowego profilaktycznie, jak najbardziej można je zrobić za miesiąc przy okazji kontrolnych badań krwi.

Pozdrawiam,
lek. wet. Karolina Miechowska
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość