Sterylizacja - powikłania, długie gojenie, proszę o radę

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

niebieskikrolik
Posty: 2
Rejestracja: 12 sierpnia 2017, 20:55

12 sierpnia 2017, 21:28

Dzień dobry, 18 lipca moja 15 - miesięczna suczka, berneńczyk, miała zabieg sterylizacji. Od początku były problemy z gojeniem, z rany ciągle sączył się płyn. Lekarz weterynarz podejrzewał uczulenie na szwy rozpuszczalne i usunął 2 z 3 założone na tkankę tłuszczową. Tego trzeciego nie wyjął, zdaje się nie mógł go ,,wymacać", ale stwierdził, że tak może zostać, bo ten trzeci widocznie nie daje odczynu i to wystarczy. Przy tym zdejmowaniu rana się nieco rozeszła i pies miał założone 3 dodatkowe szwy na skórę. Sączenie płynu się od tamtej pory zmniejszyło, ale nadal było, miała też te 3 nowe szwy, więc po części tym można było tłumaczyć jeszcze to sączenie. Po ok. 20 dniach od zabiegu miała zdjęte szwy zewnętrzne. Rana wyglądała bardzo dobrze, lekarz twierdził że wszystko ładnie się zrosło. Jeszcze przez kilka dni, z małej dziurki po wyjęciu jednego ze szwów, wyciekała minimalna ilość płynu, ale po tym czasie dziurka zarosła i rana była całkiem sucha przez jakieś 5 dni. Cieszyliśmy się, że już wszystko dobrze, aż do wczoraj, kiedy zobaczyłam, że na ranie/obok rany, trudno powiedzieć, pojawiło się różowe zgrubienie. Rana była jeszcze wczoraj sucha, ale dzisiaj znów jest mokra, najpewniej to zgrubienie pękło i z małej dziurki sączy się blado różowa/żółtawa wydzielina. To zgrubienie nadal jest, być może mniejsze, bo ubyło płynu. Mniej więcej wzdłuż 1/3 rany, reszta wygląda ładnie, jest sucha. Bardzo proszę o jakąś pomoc, co to może być? Psina jest żywa, ma apetyt, zachowuje się normalnie, nie widać żeby ją to bolało. Bardzo jej pilnowaliśmy przez te 20 dni, przy ściąganiu szwów i nawet już wcześniej, lekarz zapewniał że w środku wszystko już się zrosło.
Co to może być? Czy to jeszcze ten płyn spływa, ale nie ma gdzie, bo ta dziurka już zarosła? Czy może ten 3 szew mógł się teraz "odezwać"? Czy to może być przepuklina? Tego się najbardziej obawiam.

PS To mój pierwszy post na forum, mam nadzieję, że w dobrym miejscu dodałam
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

21 sierpnia 2017, 10:47

Z tego co opisujesz to zdecydowanie masz do czynienia z uczuleniem na szwy. Niestety rana która się źle goi , czasami kończy się przymusową wymianą lub ściągnięciem szwów wewnętrznych. Dobrze by było aby lekarz przeglądną to przetokę, która się wytworzyła i starał się usunąć szef, który stwarza problem. Spotykamy się z tym odczynami coraz częściej . Mimo regularnej zmiany składu syntetycznych nici chirurgicznych ( naturalne już są niedopuszczalne do użycia ) problem ich nietolerancji coraz bardziej rośnie.
niebieskikrolik
Posty: 2
Rejestracja: 12 sierpnia 2017, 20:55

21 sierpnia 2017, 16:28

Dziękuję za odpowiedź, w piątek pan weterynarz oczyścił ranę, wyjął kawałki nici, już częściowo rozpuszczone. Na razie rana jest sucha, mam nadzieję że już będzie wszystko dobrze.
kami363
Posty: 2
Rejestracja: 29 marca 2021, 00:28

30 marca 2021, 22:59

Na pewno warto ranę po sterylizacji psikać Octeniseptem, aby przyspieszyć jej gojenie i zapobiec powstania ewentualnego zakażenia. Octenisept stosuję na sobie, swoich dzieciach i piesku - jest na tyle łagodny że można go stosować u każdego.
KrakVet.pl
Posty: 551
Rejestracja: 16 grudnia 2020, 13:31

14 kwietnia 2022, 21:24

Witaj!
Kastracja i sterylizacja psa lub kota to proces trudny, do którego warto się wcześniej przygotować. Często pojawia się także spora ilość wątpliwości, które sprawiają, że decyzja nie jest podejmowana od razu.
Jeśli masz jakieś wątpliwości i braki w tym temacie koniecznie zajrzyj na naszego bloga. Tam znajdziesz poradnik, który przybliży Ci wszystkie najważniejsze informacje o tym zabiegu. https://www.krakvet.pl/artykuly/kastrow ... -wiedziec/

KrakVet.pl
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość