Schorzenia kręgosłupa u boksera

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

andlis
Posty: 1
Rejestracja: 24 lutego 2023, 13:57

24 lutego 2023, 13:59

Dzień dobry,
Moja bokserka pod koniec marca skończy 4 lata i ostatnio miała problemy z biegunką. Jako, że problem nie ustępował przez ponad 24h, udaliśmy się do weterynarza, gdzie Pani Doktor podała odpowiednie leki i na następny dzień było już dobrze ale niestety pojawiły się inne objawy. Sunia miała problem ze wstawaniem, siadaniem i chodzeniem po schodach, więc ponownie udaliśmy się do lekarza. Weterynarz wykonał zdjęcie rentgenowskie i stwierdził, że moja suczka ma dość liczne zmiany spondylotyczne w odcinku piersiowym i lędźwiowym ale ma prawidłowe odruchy korektury, brak opóźnień w kończynach, a obmacywanie kręgosłupa nie było dla niej bolesne. Dostaliśmy zalecenie ograniczenia ruchu (nie mam pojęcia jak można to "wytłumaczyć" bokserowi :/..) i objawy ustąpiły prawie całkowicie już na następny dzień, a po kolejnym suczka zachowywała się całkiem normalnie - chce biegać, skakać i dokazywać jak małe dziecko, czyli wszystko w normie i nie wygląda, żeby coś ją bolało. Nie wiem tylko czy to moje przeczulenie, czy też może coś w tym być ale mam wrażenie, że częściej udeptuje legowisko zanim się położy, choć zawsze tak robiła, także prowadzę obserwację (sytuacja miała miejsce w poniedziałek). 
Z tego co się orientuje, w takim wypadku jest podobnie jak u ludzi - jedynym ratunkiem jest operacja (przy dużych problemach) lub terapia zachowawcza, pozwalająca na spowolnienie rozwoju choroby i w miarę normalne życie.
Czy ktoś z Was ma stworka z podobnymi problemami? Jak sobie z tym radzicie? Masaże, hydroterapia itp. mają sens przy takim schorzeniu? Osobiście, operacja kręgosłupa byłaby dla mnie ostatecznością, nie chciałbym, żeby ktoś grzebał mi przy kręgach czy rdzeniu i prawdę mówiąc tak samo patrzę na oddawanie mojej towarzyszki pod nóż... Z drugiej strony, przecież nie będę siedział bezczynnie i czekał aż się jej pogorszy.
Będę wdzięczny za wszystkie opinie i porady, chętnie też będę się dzielił swoimi spostrzeżeniami jeśli ktoś ma podobny problem.
Pozdrowienia dla miłośników wszystkich czworonogów.
Vet4u
Posty: 668
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

27 lutego 2023, 08:52

Dzień dobry,
Spondyloza jest to niestety przewlekła i postępująca choroba, a badania sugerują, że jedną z ras, której najczęściej dotyczy ta dolegliwość są właśnie boksery.
Najpierw warto byłoby udać się do specjalisty, który oceni w jakim stadium zaawansowania choroby znajduje się piesek i jakie na ten moment warto podjąć kroki, by spowolnić jej rozwój. W leczeniu spondylozy stosowana jest rehabilitacja, która ma na celu zmiejszenie bólu, poprawienie zakresu ruchu i mobliności, są w niej wykorzystywane laseroterapia, magnetoterapia, bieżnia wodna - są doniesienia o ich pozytywnym działaniu i widocznej poprawie stanu zdrowia zwierząt. Warto również pomyśleć o odpowiedniej suplementacji, która wspomoże organizm pupila i o utrzymaniu jego prawidłowej masy ciała (nadwaga będzie tylko pogarszać sprawę). Na ten moment najlepiej byłoby udać się wraz z wynikiem wykonanego rtg do ortopedy zwierząt, który oceni stadium choroby i będzie mógł zaproponować kolejne kroki np. Fizjoterapie.

Pozdrawiamy,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość