Pytanie do lekarza

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

graciella60
Posty: 5
Rejestracja: 31 grudnia 2018, 13:50

03 stycznia 2019, 17:45

Witam u mojej 9 letniej sterylizowanej suczki pojawia się od pewnego czasu krwiomocz.Opis USG:na ścianie pęcherza moczowego widoczne zmiany rozrostowe liczne pokrywające większą część ściany pęcherza.Nerki lewa i prawa prawidłowe.Wynik cytologii moczu:dość liczne erytrocyty:15-30wpw,nieliczne zdegenerowane leukocyty 0-5 wpw +pojedyncze kilkukomórkowe zlepy,średnio liczne skupiska komórek bakteryjnych o morfologii ziarniaków., pojedyncze komórki nabłonka płaskiego.Nie odnotowano cech atypii komórkowej.Obraz cytologiczny wskazuje na krwiomocz i bakteriurię bez cech wyraźnej odpowiedzi zapalnej.W posiewie wyhodowano bakterię Staphylococcus pseudintermedius.Przeszła 2 tygodniowa kurację antybiotykiem Synulox, drugi posiew wyszedł jałowy jednakże po miesiącu znowu w moczu pojawiła się krew. Oddaje mocz normalnieTeraz znowu dostaje antybiotyki na razie jest poprawa wyglądu moczu (brak krwi).Mam pytanie, czy ryzykować otwarcie pęcherza i usunięcie tych zmian oczywiście z pobraniem materiału do badań histopatologicznych, gdyż podobno rak TCC(jeśli to byłby ten rodzaj nowotworu) może się wtedy rozsiewać. Z góry dziękuję za odpowiedź-Grażyna P.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

25 stycznia 2019, 09:40

jeżeli zmiany wytwórcze nie ustapiły w czasie leczenia dobrze byłoby pobrać je do badania i w miare możliwości usunąć.
graciella60
Posty: 5
Rejestracja: 31 grudnia 2018, 13:50

25 stycznia 2019, 19:22

Dziekuję bardzo za odpowiedź, ponowne USG w dniu 21.01 dalej pokazuję te zmiany rozrostowe w pęcherzu w związku z czym postanowiłam udać sie na konsultację onkologiczną.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

26 stycznia 2019, 11:25

tak trzeba zrobić, można próbować zrobic dokładna cytologie moczu czasami coś się udaje ustalić.
graciella60
Posty: 5
Rejestracja: 31 grudnia 2018, 13:50

27 marca 2019, 19:09

Witam zmiana rozrostowa w pęcherzu mojej suni została usunięta w całości , z wyników HP wyszło,że to nie nowotwór , lecz polipowate zapalenie pęcherza moczowego.Rekonwalescencja Emi przebiegła pomyślnie,z czego jestem bardzo zadowolona.Dziękuję za pomoc i życzę zdrowia wszystkim pupilkom:)Pozdrawiam-Grazyna
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość