przepuklina kroczowa u psa

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

baffi2007
Posty: 2
Rejestracja: 08 lipca 2019, 15:46

10 lipca 2019, 11:12

Witam serdecznie i bardzo proszę o poradę. Mam 12 letniego pieska, pekińczyka u którego stwierdzono przepuklinę kroczową lewo i prawostronną, po lewej stronie na 2 palce, po prawej na 1 palec, tuż za zwieraczem odbytu. Wiążą się z tym oczywiście problemy z wypróżnianiem z powodu zalegającego kału. Jest wykastrowany z powodu przerostu prostaty. Piesek jest na lekkiej płynnej diecie, z dodatkiem karmy weterynaryjnej gastro intensinal, gotowanych buraków, siemienia lnianego i laktulozy. Lekarz proponował zabieg, ale z powodu wieku i innych schorzeń raczej się nie zdecyduję. W momencie kiedy pies przestaje się wypróżniać natychmiast udaję się na czyszczenie uchyłków. Mam jednak dylemat, ponieważ w tej samej lecznicy dwaj lekarze mają odmienne zdanie na ten temat. Jeden z nich stwierdził, że nie wskazane jest zbyt częste oczyszczanie uchyłków, ponieważ każda ingerencja w jelicie niesie ryzyko powiększenia uchyłka, a nawet przebicie jelita. Dlatego starałam się przetrzymywać psa maksymalnie długo i trwało to około 3 tygodni do miesiąca. Natomiast drugi lekarz do którego trafiłam, powiedział że powinnam przychodzić na czyszczenie uchyłków raz w tygodniu, żeby nie pozwolić na to aby kał długo zalegał bo twardnieje i zatruwa organizm. Ciekawa jestem, jaka jest opinia Pana Doktora? Czytałam też w jakimś wątku na podobny temat o pomocy polegającej na masowaniu okolic uchyłków w kierunku odbytu. Jak często należy to robić i kiedy? Czy np. po wypróżnieniach pieska? Jak jeszcze można mu pomóc? Może jakieś okłady, kompresy? Bardzo proszę o poradę? Pozdrawiam, I. G.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

22 lipca 2019, 10:40

niestety czyszczenie powinno mieć miejsce po każdym wypróżnieniu. Rzeczywiście czyszczenie jak i wypełnianie tych uchyłków powiększa przepukline. Dziwię się , że przy tak niewielkich zmianach nie operujecie tego. Daje to większą szansę na trwałość zabiegu.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość