Opis TK klatki piersiowej - prośba o interpretację

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

Gosia74
Posty: 1
Rejestracja: 04 lipca 2023, 12:08

04 lipca 2023, 13:02

Piesek shih-tzu 10 – letni z początkowymi objawami „odchrząkiwania” z odruchem wymiotnym ale tylko w momentach ekscytacji lub po bieganiu oraz po napiciu się wody. U pierwszego weterynarza wykonane echo serca (bez nieprawidłowości) i zastosowany antybiotyk. Kolejny weterynarz i wykonany RTG wykluczający zapadanie się tchawicy lecz sugerujący jakieś problemy z płucami (zapadnięte płuco, zwątrobienia lub mało prawdopodobny guz). Skierowanie na tomografię klatki piersiowej. W czasie oczekiwania na termin TK dochodzi do nagłego pogorszenia oddychania u pieska. Pędzimy niemalże na sygnale do weterynarza, piesek po drodze zaczyna sinieć (język) – tam pomiar saturacji, tlen, sterydy, rtg wykazujący odmę w jamie opłucnej i natychmiastowa decyzja o odbarczeniu odmy. Stan pieska się stabilizuje ale zostajemy przekierowani do całodobowej kliniki na tlenoterapię i wykonanie na cito tomografii jeżeli piesio będzie w stanie aby podać narkozę. Tam ponownie odbarczana odma ponieważ ciągle pojawiało się powietrze w jamie opłucnej. Na następny dzień wykonana tomografia. Po otrzymaniu wyników lekarz stwierdził, że niestety skoro odma nawraca niezbędna będzie operacja mająca na celu usunięcie przyczyny powstawania tej odmy (resekcja płata płuca?). Poniżej zamieszczam opis TK a moje pytanie brzmi czy operacja daje gwarancję powrotu do zdrowia pieska? Jakie jest ewentualnie ryzyko niepowodzenia? Niestety oprócz zapadniętego płuca jest jeszcze spore zwężenie oskrzela głównego. Opis TK: Tchawica położona fizjologicznie dzieląca się na oskrzela główne w swojej środkowej części ulegająca stopniowemu przewężeniu. Oskrzele lewe zapadnięte przewężone w około 50%, oskrzele prawe prawidłowo powietrzne. W jamach opłucnowych obecna odma układająca się pomiędzy płatami płuc oraz głównie po stronie lewej przyprzeponowo. Odma niewielkiego stopnia. Prawy przedni pod płuca zapadnięty w całości objęty konsolidacją. W dolnej krawędzi płata prawego pośrodkowego obecność konsolidacji układających się przyściennie do około jego połowy jego wysokości. W obrębie zmienionych płatów powietrzność drzewa oskrzelowego zachowana. Po podaniu środka kontrastowego konsolidację ulegające regularnemu wzmocnieniu. W jamach opłucnowych widoczna niewielka ilość płynu układającego się przed sercowo do około 1/4 wysokości klatki piersiowej. Węzły chłonne przy mostkowe symetryczne prawidłowego kształtu. Serce położone fizjologicznie nie powiększone zaokrąglone. Naczynia płucne nieznacznie poszerzone o krętym przebiegu. Wątroba położona fizjologicznie.
Wnioski
W badaniu tomografii komputerowej obecne zmiany w obrębie płata prawego przedniego oraz prawego pośrodkowego ze zniesieniem powietrzności. Obecność opisanych zmian może skutkować wystąpieniem odmy wentylowej - zalecana konsultacja chirurgiczna. Obecność płynu w klatce piersiowej prawdopodobnie wtórna do zmian w obrębie miąższu płuc. Poszerzenie naczyń płucnych może sugerować nadciśnienie płucne.
Vet4u
Posty: 543
Rejestracja: 08 lipca 2022, 18:43

08 lipca 2023, 10:22

Dzień dobry!

Wszelkie wątpliwości dotyczące zabiegu powinny być omawiane z chirurgiem, który potencjalnie ma daną operację wykonać, zatem gorąco zalecamy kierowanie danych pytań do specjalisty. Proszę również pamiętać, że pupil w czasie pojawiającej się odmy jest w stanie zagrożenia życia, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że prawidłowo przeprowadzony zabieg może pieska uratować. Także jak już wspomniano, najlepiej wszelkie wątpliwości omówić z lekarzem weterynarii. Życzymy dużo zdrowia pupilowi i pozdrawiamy serdecznie,
Zespół Vet4u
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość