Niewydolność nerek u psa!

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

viki91
Posty: 1
Rejestracja: 07 października 2017, 12:50

07 października 2017, 13:05

Witam serdecznie,

Piszę, aby poradzić się w sprawie wyników badań mojego pupila. Sunia, 12 lat, pinczer miniaturowy. Od kilku dni jej samopoczucie znacznie sie pogorszyło. Jest osowiała, mało towarzyska itp. W pewnym momencie, przestała normalnie jeść. Raz zwymiotowala. Udaliśmy sie do weterynarza. Wykonano badania krwi, podano kroplowke, jakieś zastrzyki. Do domu dostaliśmy antybiotyk i jeszcze jakieś tabletki. Pani weterynarz stwierdziła niewydolność nerek. Sunia pije wodę, ale nie je.. Sika normalnie. Spaceruje. Chociaż najchętniej leży.

Dzień przed pierwszymi objawami, znalazłam kleszcza u pieska. Zastanawiam się, czy to może mieć jakieś powiązanie z jej stanem? Pani weterynarz została o tym poinformowana, ale twierdzi że po kleszczu nie ma śladu. A niewydolność nerek jest raczej objawem starości zwierzaka.

Mocznik: 83.044 mg/dl
Krea: 1.864 mg/dl
Ast: 30.656 U/L
Alt: 75. 672 U/L
AST/Alt: 0.405

Proszę o pomoc. Za kilka dni mamy kontrolę.. Ale chciałabym jej pomóc najlepiej jak mogę, i dlatego zasiegam opinii również tutaj.

Pozdrawiam,
Ania.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

11 października 2017, 10:03

Wyniki są nieznacznie przekroczone. Trzeba za jakiś czas skontrolować te parametry i mieć na uwadze w przyszłym postepowaniu ich przekroczenie. Wykonałbym dodatkowe badania, które wykluczyłaby problemyz nerkami. Samego kleszcza też nie bagatelizowałbym.
Fabia1

19 października 2017, 14:46

Witam serdecznie jestem tu nowa. Znalazlam ten wątek ponieważ dotknęło i to moją sunię Fabie ma 10 miesiecy. Zaczęło sie to tak od ok miesiąca pies stracil chęć do jedzenia. Obserwowałam ja bylam u weterynarza podala jej antybiotyk oslone i za 2 dni to samo.
Problem sie pogłębił do tego stanu że pies wcale nie jadł i nawet nie chciał pić. Po tych antybiotykach strasznie dlugo oddawala mocz. Ale byla bez energi smutna. Poszłam do innego wet od razu zrobili wyniki z krwi na puerwszy rzut oka powiedział że to anemia,odwodnienie. Lyz w oczach dostala tabletke na robaki po tym cale popoludnie i noc ja męczyło. Wymiotowala biała piana. Dzwonilam do lekarza kazal obserwować. Ale po poludniu zadzw telefon. Prosze szybko przyjeżdżać sa wyniki trzeba psa ratować. Okazało sie ze nerki źle działają a wyniki nastepujace

RBC 3.69
HGB 101.0
HTC 0.305
MCV 82.7
MCH 27.4
AMYLAZA 2294.0
BILIRUBINA CALKOWITA 4.25
CHOLESTEROL 10.4
KREATYNINA 619.6
MOCZNIK 42.5
FOSFOR NIEOGRAMICZONY 4.20
BOJU MÓJ
Kroplowki zaszczyki rano wieczorem na drugi dzien zawiozlam mocz on tez nie za bardzo - fatalny
Pro +1 0.3g/l
Bld +2 80cell/ul
Vc +1 1.4mmol/l
Dalej kroplowki i zaszczyki.

Proszr wszystkich o pomoc moze ktos sie zna na tym i da jakis pomysl aby wyszla z tego. Inne mysli nie fopuszczam.
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

23 października 2017, 11:50

napisz jednostki przy wynikach biochemii.
Fabia1

24 października 2017, 09:00

[quote="Jarek"]napisz jednostki przy wynikach biochemii.[/quote]
RBC 3.69 T/l
Hgb 101.00g/l
Hct 0.305 l/l
Mcv 82.7 fl
Kreatynina 619.6umol/l
Lipaza 210.7 u/l
Mocznik 42.5mmol/l
Fosfor nieograniczony 4.20 mmol/l

To wyniki z 18.10.
Następnie
21.10
Bialko w moczu 1.19g/l
Kreatynina w moczu 2681.1 umol/l
Wynik 3.92
Okazalo sie ze w kale stwierdzono larwy strongyloides stercoralis 0-2 wpw. A byla odrobaczywiana 17.10. Czy już powtórzyć ponownie odrobaczanie?

Lekarz narazie kazal zajac sie nerkami. Zrobic ultrasonograf.
Było też wykonywane usg:
Lewa nerka 1.9cm ×4cm o zatartej strukturze rdzenia nerki a nerka prawa 3.5cm ×6,2cm o zatartej strukturze rdzenia i pogrubionej korze.

Proszę pomożecie. Doradcie co mam zrobić. Czy da radę żyć z jedną nerka? Czy musze ja już uspać ?
maggan72

27 października 2017, 20:31

Witam, ja też chciałabym sie podpiąc pod istniejący post. Moja sunia to pudel toy, ma 10 miesięcy i ciągłe problemy żołądkowo-jelitowe. Pierwsza wizyta u weterynarza zakończyła sie zatrzymaniem pieska w klinice, ponieważ odwodniła się, tam podali jej probiotyk i kroplówkę, niestety nie wykonali żadnych badań żeby ustalić przyczynę. Póżniej przecietnie raz w tygodniu miała sensację żoładkowe które zaczynały sie głośnym przelewaniem w brzuszku, później była luźna kupa, wymioty i po kilku godzinach kiedy wracała do zdrowia puszczała bardzo śmierdzące bączki. Po miesiącu pojechalismy do Polski i tam weterynarz zrobił badanie krwi, moczu i usg. Na usg wyszło że stolec jest luźny i nie wyleczona infekcja i co gorsze, zmieniona struktura nerek. Wyniki krwi są ponoć dobre, natomiast wyniki moczu potwierdziły niestety przypuszczenie o chorych nerkach. Na zapalenie jelit dostaliśmy antybiotyk, który Lili miała jeść 21 dni, do tego biopron 9 i zmiany karmy na Renal. Po dwóch dniach od antybiotyku i zmiany karmy jej samopoczucie pogarszało sie na kilka godzin dziennie, była apatyczna i zdarzało się że zwróciła śliną lub tym co zjadła, potem szybko wracała do siebie. Myśleliśmy że to może skutek uboczny antybiotyku (kefavet). Po 2 tygodniach dostała znów krwawek biegunki i wymioty, kolejny poszliśmy de kolejnego weterynarza, który powiedział że antybiotyk zabił całą florę bakteryjną i stąd nowa biegunka i kazał zmienić karmę na gastro, ponieważ stwierdził że karma Renal jest zbyt uboga w składniki odżywcze dla tak małego pieska. Biegunka skończyła sie w środę, piesek odżył, apetyt wrócił i dzis powtórka. Całą noc nie spałam i doszłam do wniosku, że być może przyczyna biegunek jest gluten zawarty w karmie, bo w renalu jest własciwie sam ryż i kukurydza. Obaj weterynarze oddzielają raczej te dwa problemy. W środę idę na kolejne usg tu w szwecji żeby sprawdzić czy nic sie nie zmiieniło lub wynik nie jest inny niż ten w Polsce. Dzisiaj sama odstawiłam karmę i podałam jej ugotowane ziemniaki z miesem z jagnięciny. Mojej pytanie jest takie, jesli potwierdza sie moje przypuszczenia co do celiakli i obraz usg potwierdzi zmiany w nerkach, jak dobrać karmę żeby znaleźć wspólny mianownik. czy to w ogóle wykonalne? Jak to nasze maleństwo źle sie czuje, to cała rodzina jest chora, ona ma tylko 1,7 kg. Panie doktorze, co robić? Co Pan mysli i może poradzić? Poniżej podaje wyniki krwi i moczu.
krew:
WBC 9,9
HGB 15
RCB 6,54
HCT 47,7
MCV 72,9
MCH 22,9
MCHC 31,4
PLT 529
LYM% 29,2
MON% 27,2
GRAN% 43,6
LYM# 2,9
MON# 2,7
GRAN# 4,3
RDW 15,8
PDW 13,6
MPV 7,8
PCT 0,412
kreatynina 0,7
BUN 29
ALAT 25
ASPAT 28
FALK 60
FOSFOR 4,0
MAGNEZ 1,7
białko całkowite 5,8
wapń 8,8

mocz:
barwa ż,ołta
przejrzystość dobra
ciężar włściwy 1,054
pH 5,0
białko 262,1
glukoza -
ketony -
urobilinogen w normie
bilirubina -
barwniki krwi -
leukocyty 4-6 wpw
erytrocyty 0-1 wpw świeże i zmienione
śluz -
plemniki -
flora bakteryjna nieliczna
nabłonki wielokątne nieliczne
wałeczki drobnoziarniste pojedyncze w preparacie
kryształy szczawianu wapnia dość liczne
osad nieznaczny biały stabilny

stosunek białka do kreatyniny
białko w moczu 39,2
kreatynina w moczu 262,1
stosunek białko/kreatynina: 6,68

Bardzo proszę Pana o radę co mogę zrobić i jak to wyglada według Pana. Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

30 października 2017, 08:53

Fabia 1 należy podjąć próbę leczenia i zobaczyć co się będzie działo z nerkami . Wyniki nie są dobre, ale biologia nie jest nigdy do końca przewidywalna.

maggan72 . Nie widzę jakiejś tragedii w tych wynikach. Niestety badania i badania jeszcze należy wykonać i powtórzyć. Zwłaszcza moczu. Poszerzyć biochemię.
Ilonailona

01 listopada 2017, 22:20

PO JAKIM CZASIE PSU POWINNO SIĘ POPRAWIĆ PO PODJĘCIU LECZENIA? MÓJ PIES 3 DZIEŃ BIERZE KROPLOWKI CAŁODZIENNE W LECZNICY I NIE WIDZĘ POPRAWY :/
PaniBarry

05 listopada 2017, 18:35

Witam!
Piszę aby poradzić się w sprawie swojego psiaka.
W zeszłym roku w maju (2016r.) wraz z narzeczonym adoptowaliśmy psa w wieku około 9-10 lat ze schroniska. Trzy dni później na spacerze, podczas zabawy zaobserwowaliśmy omdlenie. Pojechaliśmy do weterynarza. Barry miał zrobione badanie echokardiograficzne. Została postawiona diagnoza : Choroba zwyrodnieniowa zastawki dwudzielnej. Zalecono podawać mu leki w postaci: Cardalis 5mg/40mg 1 tabl. wieczorem i Tialorid mite 25/2.5 0.5 tabl rano - 1 tabl wieczorem. Widać było poprawę jego samopoczucia, lżej oddychał, serducho już tak mocno nie pukało. Na początku października zeszłego roku (2016r.) zrobiliśmy mu badania krwi. Wszelkie parametry były w porządku oprócz Kreatyniny i Mocznika.
KREATYNINA 2,2 mg/dl norma 0,8-1,7
MOCZNIK 78,0 mg/dl norma 20-50
Pani weterynarz zaleciła podawanie karmy weterynaryjnej na nerki i podała nam tabletki na kilka dni leczenia. Stan Barrego poprawił się.
W kwietniu br. poszliśmy na ponowne badanie echokardiograficzne. Weterynarz ze względu na pogarszający się stan "sercowy" zamienił Tialorid Mite na Furosemid 40mg i dołączył Cardisure 10mg. Zrobiliśmy badanie mocznika i kreatyniny we krwi.
KREATYNINA 2,1 mg/dl
MOCZNIK 73,0 mg/dl
Pies od tego czasu miał podawaną karmę weterynaryjną, ale żadnych środków na obniżenie mocznika nie.
Od kwietnia 2017r. wszystko było ok, oczywiście ok, jak na nasze realia. Pies odkrztuszał 'flegmę' w chwilach ekscytacji, przy podnoszeniu się po drzemce ale poza tym nic mu nie dolegało.
Pod koniec października, dokładnie półtora tygodniu temu widać było, że sporo schudł, nie miał większego apetytu, dużo spał, nie był już tak wesoły. Odwiedziliśmy weterynarza, badanie krwi. Wynik:
KREATYNINA 3,2 mg/dl
MOCZNIK 121,0 mg/dl
Znaczne pogorszenie. Weterynarz kazała podawać Rubenal 75mg 2xdziennie po 2tabl. i proszek Ipakitine. Zaleciła ponowne badanie na które się udamy za dwa tygodnie.
W tej chwili pies czuje się lepiej, ale przyjmuje masę tabletek:
RANO:
1 tabl. Furosemidu 40mg
0.5 tabl Cardisure 10mg
2 tabl. Rubenalu 75 mg
3 miarki proszku Ipakitine

WIECZÓR:
1 tabl. Furosemidu
0.5 tabl. Cardisure
2 tabl. Rubenalu
1 tabl. Cardalis

Stąd moje pytanie, czy te dawki Furosemidu nie pogarszają stanu nerek? Czy wszystkie przyjmowane leki nie oddziałują na siebie nawzajem w sposób niekorzystny?

Z góry dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

07 listopada 2017, 18:44

No niestety ten Furosemid obciąża nerki, ale z drugiej strony ratuje krążenie. Niestety tak to jest medycynie. Kuracja ma plusy na minusy. Trzeba niestety dostać się zrównoważyć i balansować pomiędzy tym co dobre i złe. Jeśli krążeniowo zwierzę w tym momencie jest sprawne, można zaryzykować obniżenie furosemid, Ale trzeba pilnie obserwować co się będzie działo pod kątem krążeniowym.
Natka_jo

13 listopada 2017, 07:45

Witam wszystkich
Walczyłam o życie mojego malucha który urodził sie z eksplazją nerek. Niestety 3 dni temu przegraliśmy walkę i Lusi odeszła- juz nie cierpi.

Mamy do sprzedania czeski lek Biopron Premium odpowiednik azodylu, który przedłużyl jej życie i dal cieszyć sie szczeniecym czasem.

Malutka mimo rocznika w wysokości 350 w lipcu, przeżyła dzieki temu wspaniałe 4 miesiące bez bólu.
koonka 7

13 listopada 2017, 20:26

Dzień dobry,
Jestem właściecielką 12,5 letniego labradora. Od około miesiąca ma problemy z pęcherzem i pomimo 2 antybiotyków wyniki są bardzo kiepskie. 8.10 pies dostał krwiomocz i wtedy został podany pierwszy antybiotyk po którym nastąpiła lekka poprawa i krew zniknęła natomiast wyniki nie były zadawalające dlatego został podany kolejny antybiotyk. Wyniki troszkę się podniosły jednak nadal było wyższe Ph , leukocuty i erytrocyty w moczu. Ostanią dawkę antybiotyku dostał wśrodę tj 8.11 i dziś miał robiione badanie moczu i wyniki wyszły bardzo słabe.
Wyniki moczu z 13.11.2017:
BLD 50 ery/ul
UBG 2mg/dl
BIL 1mg/dl
PRO 30mg/dl
NIT POS
KET Neg
GLU – Neg
ph – 8
SG 1.020
Leu 500 leu/ul
Krew i biochemia robiona były 2 .11 oto wyniki:
WBC 7.2
LYM 3.2
MON 0.6
GRA 3.4
LYM% 43.8
MON% 8.7
GRA% 47.5
RBC 4.88
HGB 12.5
HCT 32.2
MCV 66.0
MCH 25.6
MCHC 38.8
RDW 13.1
PLT 159
MPV 7.6
PCT 0.121
PDW 14.4


BIOCHEMIA:
GLUKOZA : 86
CHOLESTEROL : 211
TRÓJGLICERYDY : 69
UREA: 26
ASAT 22

Na co dzień Nike jadł karmę Royal managment na odchudzanie i udało się zrzucić do 37,5 kg i od dziś jest na karmie Royal na wątrobe. Codziennie przyjmuje leki: scanodyl ( 3X dziennei od czerwca – pies miał duża bolesnośc stawów i bardzo ciężko chodził – po próbie zredukowania do 2,5 tabletek zaczął kuleć i powróciliśmy do 3 (inne leki nie działały tylko scanodyl zadziałał – pies ma regularnie badaną wątrobę czy wszytsko jest dobrze), arthrovet 2x dziennie, Hepatiale 2Xdziennie i do dziś brał witaminy CALITIX (7x dziennie ( 1 tabletka na 5 kg), ale lekarz kazał dziś odstawić gdyż to może być przyczyną takie ph w organiźmie. Natomiast od dnia dzisiejszego dostał lek na zakwaszenie moczu L-Methiocid.
Po dzisiejszej wizycie zdecydowałam się na zrobienie posiewu u psa i na podanie autoszczepionki. Czekamy teraz jaka bakteria wyrośnie a później na autoszczepionkę ponieważ nie chce już męczyć psa antybiotykami. Pies czuje się bardzo dobrze, jest radosny, ma ogromny apetyt i tylko słabe wyniki wskazują, że coś się dzieje w organiźmie. Bardzo proszę panie doktorze o poradę, może miał pan taki przypadek lub może ktoś z Was może coś jeszcze podpowiedzieć. Od października jestem co 2-3 dni u weterynarza i niestety wyniki nie są za dobre i niedługo będę jeść tynk ześcian  a nadal nie widać poprawy
Dziękuje za wskazówki
Ania
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

15 listopada 2017, 08:50

Wyniki moczu jakie przepisujesz są niewiarygodne gdyż pochodzą tylko z urządzenia. Wykonaj porządna analizę moczu, a przy wynikach biochemii napisz jednostki .
Gość

15 listopada 2017, 17:10

Dziękuje za odpowiedz . Co to znaczy ze wyniki badania moczu są niemiarodajne? Tylko takie badania ma robione od kilku tygodni i weterynarz mi nic nie mówił o innych ....

Co do biochemii:

Gluc 86 mg/dl Norma 60-120
Chol 211 mg/dl Norma 127-360
Tg 69 mg/dl. Norma 18-115
Urea 26 mg/dl. Norma. 20-50
Asat. 22 u/l. Norma. 1-45


Pozdrawiam

Ania
Awatar użytkownika
Jarek
Lekarz weterynarii
Posty: 13055
Rejestracja: 29 września 2004, 14:43
Kontakt:

20 listopada 2017, 11:02

tzn że opierasz się na analizie moczu wykonanej przez urzadzenie a potrzebny jest porządny osad moczu wykonany ręcznie.
ODPOWIEDZ
  • Informacje
  • Kto jest online

    Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 1 gość