Nicienie płucne?

Dyskusje o chorobach, ich leczeniu, oraz profilaktyce.

Moderatorzy: Robert A., Jarek

ODPOWIEDZ
SleepingSun
Posty: 3517
Rejestracja: 28 stycznia 2011, 23:19

09 lutego 2021, 22:23

Dobry wieczór Pani Doktorze,

Mam problem z kaszlącym od lata psem (suka, lat 11). Kaszel jest TYLKO w nocy (nie występuje w trakcie wysiłku, w ciągu dnia), pies się wybudzał z kaszlem, męczyło go to, był bardzo zdenerwowany. Narastał stopniowo, 1 na miesiąc, 1 na tydzień, aż w listopadzie był codziennie. Najpierw pies został standardowo przeleczony na infekcję (tchawica była tkliwa) 1 antybiotyk - nie do końca wyleczone (7dni), potem drugi (3dni). Leczenie było skojarzone z lekami przeciwzapalnymi więc pies nie kaszlał. Kaszel jednak wrócił, więc poszła dalsza diagnostyka
- krew (morfologia + podstawowa biochemia, ft4) - wszystko ok
- 2 zdjęcia rtg - lekko widoczne niewielkie odoskrzelowe zmiany płucne, tak to ok
- ekg - jakieś nieznaczące dodatkowe pobudzenia, do powtórzenia za rok
- echo serca - mała niedomykalność którejś zastawki (proszę wybaczyć lakoniczne opisy, ale nie mam opisów tekstowych, cytuję weterynarzy)
- kał na pasożyty - czysty

Generalnie zostało to podsumowane w taki sposób, że w badaniach nic nie wskazuje na przyczynę tego kaszlu. Pani weterynarz, która wykonywała badania kardiologiczne, zaleciła canergy 100mg i psu przeszło jak ręką odjął, od drugiego dnia brania leku ani jednego ataku kaszlu w nocy.

I tak się teraz zastanawiam, czy zostawić temat czy jednak jeszcze zrobić badania serologiczne na obecność nicieni, czy takie badania się w Polsce wykonuje, jaki jest ich koszt? Czy coś jeszcze należałoby zbadać? Z takich dodatkowych objawów to psu się zdarza "kłapać" szczęką w nocy.

Pozdrawiam Pana serdecznie!
Siedem mostów, siedem ran - tak po prostu staniesz tam...
lek. wet. Karolina Miechowska
Posty: 85
Rejestracja: 16 września 2020, 10:58

19 lutego 2021, 08:17

Dzień dobry,

opisane objawy jak najbardziej mogą wskazywać na chorobę serca, tym bardziej potwierdzoną badaniem kardiologicznym. Po zastosowaniu leczenia objawy ustąpiły. Badanie kału wyszło negatywne, żadnych innych objawów nie zauważono. Ale można jak najbardziej zrobić badanie w kierunku nicieni, należałoby znaleźć laboratorium, które takie badanie wykona.

Pozdrawiam,
Lek. Wet. Karolina Miechowska
ODPOWIEDZ